Svezli jsme se
Volkswagen Arteon SB Elegance PHEV – Nové možnosti cestování
Jiří Duchoň 19.01.2022 06:07
Vrcholným cestovním typem značky Volkswagen zůstává Arteon. Vyzkoušeli jsme komfortně laděné provedení Elegance s karoserií Shooting Brake a plug-in hybridním poháněcím ústrojím.
Volkswagen Arteon (viz AR 7/’17) je spolu s typem Škoda Superb největším automobilem postaveným na modulární platformě VW MQB. Ještě větší je sice SUV Volkswagen Atlas, jenž se navíc jako jediný na tomto mechanickém základu vyrábí i s šestiválcovým motorem (viz AR 7/’19), ale prodává se výhradně v USA. Předloňský facelift Arteonu přinesl nejen více stylu, elegance a nových palubních systémů, ale především druhou karosářskou verzi v podobě modelu Shooting Brake (viz AR 12/’20). Vyzkoušeli jsme jeho plug-in hybridní provedení s komfortní výbavou Elegance, přičemž alternativami zůstávají standardní Arteon, cenově až nesmyslně blízký obligátnímu Passatu, a sportovně střižená verze R-Line.
Pro lepší představu, Arteon Shooting Brake je v základních rozměrech až na milimetry shodný se Superbem Combi. Vyniká však ostře řezanými a sportovní dojem budícími liniemi, podtrženými v tomto segmentu unikátními bezrámovými bočními skly. Vůz na snímcích zaujal efektní kombinací perleťově bílého lakování Oryx, devatenáctipalcových stříbřitých ráfků Chennai a dvoubarevného koženého čalounění jemnou kůží Nappa (+27 600 Kč). Mezi příjemnými prvky příplatkové výbavy zmiňme třeba mimořádně pohodlná, ergonomicky tvarovaná přední sedadla s všestrannou elektrickou regulací a masážní funkcí u řidiče (+33 200 Kč), nezávislé topení (+43 600 Kč), projekční head-up displej (+15 100 Kč), čelní a boční skla se zvýšenou absorpcí hluku a průniku tepelného záření (+8700 Kč) a řadu dalších výbavových sad, přinášejících uživateli asistenční a komfortní prvky na výši doby. Těšit se můžete na třetí generaci infotainmentu MIB s trvalým přístupem na internet, propojením s chytrými telefony a dotykovým displejem 9,2 palce uprostřed palubní desky, ale hranaté vstupy USB-B byste zde již třeba hledali marně (VW Group plošně přešla na variantu USB-C).
Po usednutí za volant a prvním rozjetí oceníte nízké sezení a těsné sepětí s vozem, předurčující Arteon Shooting Brake k pohodlným cestám na dlouhé vzdálenosti ve všem myslitelném komfortu a s minimálními bočními náklony v zatáčkách. S opulentními vnějšími rozměry souvisí také nabídka prostoru pro cestující v obou řadách sedadel i jejich zavazadla, dosahující úrovně donedávna myslitelné jen u vozů nejvyšších tříd. Platforma MQB s obligátním plug-in hybridním uspořádáním VW Group, a tedy výhradním pohonem předních kol, přinesla větší zatížení zadní nápravy akumulátorem, jež se projevuje vítaným klidem při průjezdu zatáček. Řízení je přísně a podle německého vzoru „uživatelské“, takže vyniká potřebou malých ovládacích sil při běžné jízdě, zatímco přesností a kontaktem s vozovkou zrovna neoplývá. Nicméně řízení s progresivním převodem a dvěma otáčkami volantem mezi krajními rejdy je příjemné nejen v serpentinách, ale především při manévrování v omezených prostorech.
Plug-in hybridní poháněcí ústrojí je ryze integrální součástí platformy Arteonu, takže o něm vlastně vůbec nevíte. Objem vnitřního prostoru jeho prvky nijak neomezují, pod podlahu sice rezervní kolo neuložíte, ale je zde řada schránek pro odkládání drobností včetně nabíjecích kabelů. Čistě na elektřinu jsme ujeli přibližně 50 km a bez nabíjení jsme se v kombinovaném provozu pohybovali kolem 7 l/100 km. V kombinaci s přednostmi nabízenými poznávacími značkami EL lze hovořit o optimální variantě pro ty uživatele, kteří během týdne pojíždějí na elektřinu, ale o víkendu se během delších výletů nechtějí nechat omezovat infrastrukturou nabíjecích stanic.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Plug-in hybridní ústrojí. Kapalinou chlazený řadový čtyřválec 1.4 TSI, uložený vpředu napříč, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem; DOHC 4V, variabilní časování; sekvenční vícebodové přímé vstřikování paliva, Euro 6; 1395 cm3 (ø 74,5 x 80,0 mm), 10,0:1, 115 kW (156 k)/5000–6000 min-1 a 250 N.m/1550–3500 min-1. Třífázový synchronní elektromotor s permanentními magnety 85 kW (116 k), 330 N.m. Systémový výkon 160 kW (218 k), systémový točivý moment 400 N.m. Akumulátor Li-Ion 13 kWh, umístěný před zadní nápravou. Šestistupňová dvouspojková převodovka. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná karoserie s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní trojúhelníková ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení, odpružení vinutými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s posilovačem, kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ø př./zad. 312/300 mm; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, pneumatiky Pirelli P Zero, 245/40 R 19.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2840 mm, d/š/v 4866/1871/1447 mm, rozchod kol 1587/1576 mm, objem zavazadlového prostoru (VDA) 565/1632 l; hmotnost pohotovostní/celková 1809/2290 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/1600 kg; stopový průměr otáčení 11,1 m.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 222 km/h; zrychlení 0–100 km/h N.A; spotřeba paliva NEDC kombinovaná 1,3 l/100 km, emise CO2 33 g/km, dojezd EV 65 km.
Cena od 1 026 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)