Svezli jsme se
Test: Kia Sorento (UM) – mílovými kroky
Jiří Duchoň 29.07.2015 22:01
Představujeme
Vyzkoušeli jsme nové Sorento, ovšem nikoli v typické „novinářské verzi“, ale takřka ve standardní výbavě…
Použitými technologiemi a celkovým zpracováním se Sorento stává neoficiální vlajkovou lodí značky Kia (alespoň do představení nové generace modelu Optima, tentokrát včetně kombíku!). V Evropě je to například první typ značky, který nabízí adaptivní tempomat a projekci dopravních značek s rychlostním omezením do přístrojového štítu! Náš šéfredaktor Tomáš Hyan s novým Sorentem jezdil dávno před evropskými novináři už loni na podzim v jihokorejském Jeju (viz AR 1/’15) a já jsem jeho postřehy doplil o další technické údaje a poznatky z testování evropských verzí Sorenta v Katalánsku v lednu letošního roku (na stránkách magazínu Automobil Revue jsem se mu pak podrobně věnoval v březnovém vydání).
První generace Sorento (JC) z roku 2002 spočívala na samostatném žebřinovém rámu, jenž v kombinaci s dostupností připojitelného pohonu všech kol a redukční převodovky tomuto vozu s praktickou pětidveřovou karoserií nabízel znamenitou průchodnost terénem. Trend však v tomto segmentu rychle zamířil k subtilnějším a lehčím konstrukcím, s nimiž uživatelé zpravidla beztak opouštěli vozovky se zpevněným povrchem pouze výjimečně. Druhá generace Sorenta (XM) se v roce 2009 stala zlomem, šlo i o vůbec první typ Kia vyráběný alternativně na území USA. Ta třetí pod kódovým označením UM slavila svoji premiéru na loňském autosalonu v Paříži a stejně jako její předchůdkyně disponuje samonosnou karoserií a elektronicky připojovaným pohonem všech kol, jenž je v České republice standardem pro všechny verze.
Délka pětidveřové karoserie narostla proti druhé generaci Sorenta o 95 mm na 4780 mm a šířka o zanedbatelných 5 mm na 1890 mm (výška klesla o 15 mm na 1685 mm), přičemž rozvor náprav nabyl o 80 mm na 2780 mm. To se podepsalo jak na zlepšené stabilitě, tak i na prostoru pro cestující. Ten je skutečně velkorysý, a to zvláště ve zkoušeném, pětimístném provedení, jež proti sedmimístnému nabízí i prostornou schránku pod podlahou zavazadlového prostoru. Přední sedadla nabízí oporu a pohodlí na úrovni sedanů vyšší střední třídy, jízdní vlastnosti jsou vyvážené i při svižné jízdě a na nerovné vozovce. Řízení je sice „americky“ měkké, nicméně dostatečný kontakt s předními koly řidiči zajišťuje.
Nově pojatému interiéru dominuje zástavba nového přístrojového štítu, jemuž vévodí barevný displej s rychloměrem a palubním počítačem, který vyniká kvalitní projekcí i rychlostí přepisování informací, nikoli však variabilitou způsobů zobrazování (umí prakticky jen měnit stupnici tachometru mezi cejchováním v km/h a mph). Palubní deska je pojata veskrze funkčně a působí čistým, nadčasovým dojmem, na středové konzole je pouze minimum samostatných ovladačů. Regulace většiny komfortních palubních soustav je soustředěna do rozměrného dotykového monitoru, jenž je po stranách naštěstí doplněn zkratkovými tlačítky umožňujícími snadné a rychlé přepínání mezi hlavními rozhraními. Během testu jsme ocenili přehledné ovládání audiosystému, telefonu a tempomatu skrze přepínače na ramenech volantu.
Kia Sorento třetí generace znamená rapidní kvalitativní skok proti předchůdci, čemuž ale odpovídá také cena, nastavená na první pohled poněkud odvážně, na druhý pohled pak řekněme adekvátně. Jihokorejské automobily se nyní obecně rychle dotahují na renomovanou evropskou a japonskou konkurenci, takže už dávno nejde o „velká auta za málo peněz“. Aktuální, teprve před několika dny upravený ceník Sorenta začíná částkou 949 980 Kč za verzi Comfort, ale těšit se můžete na celkem širokou výbavu včetně samočinné dvouzónové klimatizace, tempomatu, audiosystému s navigací, sedmipalcovým monitorem a Bluetooth nebo samočinných stěračů. Střední výbava Exclusive znamená střízlivý příplatek 50 000 Kč a například xenonové světlomety či elektricky všestranně stavitelné sedadlo řidiče, přičemž samočinná převodovka vás vyjde na příplatek dalších 50 000 Kč.
Testovali jsme právě střední úroveň Exclusive s manuální převodovkou, jež kombinací ceny, výbavy a užitných vlastností představuje podle našeho názoru nejzajímavější variantu v paletě Sorenta. Špičkové Sorento Premium nabízí za ceny od 1 129 980 Kč vše dostupné včetně elektricky výklopné zádi, bezklíčkového zamykání a startování, vyhřívaných a odvětrávaných předních sedadel, koženého čalounění nebo hlídání mrtvých úhlů zrcátek. Pohon Sorenta na českém trhu zajišťuje výhradně vznětový čtyřválec s výkonem 147 kW při 3800 min-1 a točivým momentem 450 N.m dostupným od 1750 do 2750 min-1, což postačí k tažení přívěsu s hmotností až 2500 kg (pro samočinnou převodovku poněkud nečekaně 2000 kg).
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)