Svezli jsme se
Test: Dodge Challenger SRT Hellcat – zběsilost!
Jiří Duchoň 28.08.2015 17:37
Představujeme
Vyzkoušet na normální silnici nějaké NEJ-AUTO se nepoštěstí každý den. A toto má 717 normovaných koní…
V době tlaků na do absurdnosti hnaného snižování emisí CO2 je to bezbřehá zvrhlost. Vlastně docela normálně vypadající kupé Dodge Challenger SRT Hellcat se totiž sebevědomě vrací k odkazu toho nejlepšího z tradičních amerických „muscle cars“ počátku šedesátých let. Neohlíží se kolem sebe, na nic ani na nikoho, už když se na tento stroj podíváte, je vám jasné, že na pluralitu názorů… nereflektuje. Žádný tuning, jednoduše „fabrické“ auto! Pod přední kapotou hostí nově vyvinutý osmiválec Hemi V8 6,2, koncepčně kombinující vrtání Hemi V8 6,4 l se zdvihem Hemi V8 5,7 l (odpojování válců v tomto případě chybí, koho by zajímala spotřeba!), čímž vzniknul krátkozdvihový agregát, ideální pro zástavbu mechanického kompresoru IHI, s nímž vykazuje zcela bezkonkurenční charakteristiku. Výsledky jsou dech beroucí: nejvyšší výkon dosahuje 527 kW (717 k) při pouhých 6000 min-1 a točivý moment vrcholí sumou 881 N.m již při 4000 min-1… Challenger SRT Hellcat může mít šestistupňový manuál (Tremec), nebo osmistupňový automat (ZF), z 0 na 96 km/h (ano, údaje jsou k dispozici jen v MPH) za 3,6 s a nejvyšší rychlost činí 320 km/h.
Jméno Challenger se v nabídce značky Dodge objevilo v roce 1958 v podobě speciální verze velké řady Coronet (Silver Challenger), avšak první samostatnou generací Challengeru se stalo teprve v modelovém roce 1970 představené kupé sdílející platformu Chrysler E s typem Plymouth Barracuda. Dle tehdejšího tvrzení výrobce šlo o odpověď na rozmach kategorie ponny cars, tedy zejména Mustangu a Camara, Challenger byl však rozměrnější, měl větší motory a nabízel nepřeberné množství variant a prvků příplatkové výbavy. Špičkou byly Challengery R/T (Road and Track) se sedmilitrovými motory V8 Hemi 426 a výkonem 317 kW (431 k), druhá generace Challengeru přišla po čtyřleté odmlce roku 1978, ovšem pouze jako přeznačená podoba kompaktního čtyřválcového kupé Mitsubishi Galant pro americký trh. Produkce skončila rokem 1983 a skutečná renesance pro Dodge Challenger nastala až v roce 2008.
Nový Challenger stanul, stejně jako sedany a kombi Chrysler 300C a Dodge Charger, na podlahové plošině Chrysler LX, využívající v rámci dobové aliance s Daimlerem řady německých komponent včetně prvků závěsů kol ze starších typů Mercedes-Benz E-Klasse (W211) a S-Klasse (W220). Od té doby třetí generace Challengeru prochází pro každý modelový rok dílčími modifikacemi, přičemž dosud nejvýznamnějším se v tomto ohledu stal rok 2015. Kromě obvyklých retuší designu, rozšíření výbavy a zavedení osmistupňové samočinné převodovky (ZF) se toho sice mnoho nezměnilo, co do techniky má Challenger i nadále nejblíže k sedanu Dodge Charger (viz AR 10/´14), ale novodobé dějiny automobilu tehdy přepsala vysokovýkonná verze Challenger SRT Hellcat…
Ani při ladění podvozku neponechali konstruktéři s ohledem na enormní výkon motoru a klasickou koncepci pohonného ústrojí nic náhodě. Rozvor náprav je o 10 mm delší, rozchod kol o 14 mm širší, větší ventilované kotouče mají vpředu i vzadu třmeny Brembo, tlumiče Bilstein disponují třístupňovou regulaci charakteristiky a hřebenové řízení má konvenční kapalinový posilovač místo u ostatních Challengerů běžné elektronické asistence. Podrobný test můžete očekávat již v říjnovém Automobil Revue, ale už teď lze říci, že tento stroj jde přímo k jádru čisté sily, jíž se opájeli milovníci výkonu v šedesátých letech, dávno před vypuknutím ropných krizí. Hellcat boří hranice, má jít o nejvýkonnější muscle car všech dob! Jede naprosto neskutečně, nabízí širokou škálu regulace mechanických skupin, ale po stlačení plynového pedálu k podlaze „hrabe“ i ve 100 km/h…
Zájem zákazníků o Challenger SRT Hellcat od zahájení prodejů na sklonku loňského roku překonal všechna očekávání, několik set závazných objednávek u dealerů nakonec muselo být ze strany Chrysleru stornováno. V modelovém roce 2016 tak má být produkce zdvojnásobena na 8000 kusů, Dodge v USA navíc přikročil ke zdražení o 2500 na výsledných 62 495 dolarů, což je mimochodem více než dvakrát tolik, co si tamní dealer řekne za základní šestiválec Challenger SXT. U sedanu Charger SRT Hellcat je situace podobná: podražil o 1950 na 65 945 dolarů… Kupé Dodge Challenger SRT Hellcat je spolu s ostatními Challengery vyráběno v kanadské továrně Brampton (Ontario).
Hellcat je zážitkem, jenž na prach drtí všechny stížnosti na neprůstřelnost evropských emisních norem. Toto auto si zde zkrátka koupíte za cenu sedanu vyšší třídy, záruka je samozřejmostí, spotřebu lze udržovat na delších cestách na 13 l/100 km, ovšem na okruhu se těšte na 30 l/100 km i více. Nejde o žádný primitivní samohyb, SRT Hellcat může mít kromě bezklíčkového zamykání a startování (i na dálkové ovládání!) i adaptivní tempomat nebo hlídání slepých úhlů zpětných zrcátek a nechtěnného vybočení z jízdního pruhu. Podrobný test této bestiální záležitosti, zapůjčené firmou Denker, najdete na stránkách říjnového vydání našeho magazínu Automobil Revue, a to včetně jedinečných snímků z testování a kompletních technických údajů.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)