Svezli jsme se
Test: BMW 118d xDrive – dělostřelecká příprava
28.08.2016 19:55
Vyzkoušeli jsme mnichovskou „jedničku“ v poměrně pozoruhodném provedení.
Aktuální BMW řady 1 (F20) kroutí na trhu již čtvrtý rok, ale na vejminek se rozhodně nechystá. Dosud jsme ji vyzkoušeli v řadě provedení včetně základu v podobě BMW 114i, v lednu roku 2015 „jednička“ prošla rozsáhlým faceliftem a koncern BMW ji mimochodem používá i při testech svých motorů s vstřikováním vody. I na ní se však ukazuje, že zvyky a potřeby řidičů se mění. Zatímco donedávna si zákazníci vybírali vozy značek Mercedes-Benz nebo BMW právě kvůli pohonu zadních kol, nyní se zdá, jako by šlo o nějakou slabinu. Řeč je především o malých vozech, od nichž se spíše než sportovní jízdní vlastnosti dnes očekává předvídatelná jízda v každodenním městském provozu.
Aktuální „jednička“ z Mnichova (viz AR 9/´12) již nyní vstoupila do dějin jako poslední vůz své kategorie s klasickým uspořádáním poháněcího ústrojí, ale je jasné, že se stane i historicky posledním exemplářem svého druhu: následnická generace již stane na platformě UKL1 s motorem vpředu napříč a pohonem předních kol. A aby ani aktuální zájemce o nejmenší typ z palety vozů BMW (s konvenčním motorem; elektro-hybridní i3 je ještě menší) „neděsil“ pohon zadních kol, přikročil výrobce k dalšímu rozšíření palety modelů opatřených pohonem všech kol xDrive. Jedním z nejčerstvěji přidaných je varianta 118d xDrive, kterou jsme ve výbavové úrovni Sport Line podrobili krátkodobému redakčnímu testu. Má výraz „Sport“ v kombinaci s naftovým motorem a pohonem všech kol smysl?
Typová řada BMW 1 je v současnosti k dispozici s tří a pětidveřovou karoserií a několika tří a čtyřválcovými, vesměs přeplňovanými moderními motory TwinPower Turbo (výjimkou zůstávají sportovně laděné modely M140i a M140i xDrive s třílitrovým šestiválcem o výkonu 250 kW). Základ tvoří tříválcové 1,5 l (B38 zážehové, B37 vznětové) varianty 116i a 118i (zážehové, 80 a 100 kW) a 114d a 116d (vznětové, 70 a 85 kW). Následují známé dvoulitrové čtyřválce 120i a 125i (zážehové, 135 a 165 kW) a 118d, 120d a 125d (vznětové, 110, 140 a 165 kW), z nichž vůz na snímcích byl osazen nejslabším čtyřválcovým „dieselem“ kombinovaným s pohonem všech kol a manuálně řazenou šestistupňovou převodovkou (118d xDrive patří k několika málo variantám jedničky, jež nemohou být samočinnou převodovkou doplněny ani za příplatek).
Pohonná jednotka svým klapotem nijak nezastírá svoji vznětovou koncepci, ale její charakteristika je nastavena v duchu nejlepších tradic agregátů BMW: v současnosti mnohými uživateli tak opěvovaný masivní „kopanec“ kolem hranice 2000 min-1 se nekoná, místo toho je připraven zcela plynulý nástup točivého momentu od 1500 až přes 5000 min-1. Převodovka je přesná a s krátkými drahami a řízení řidiči zprostředkovává potřebný kontakt s vozovkou a směřováním vozu. I toto BMW lze při troše cviku přiřizovat v zatáčkách plynem a nechá si líbit i mírné odstavení zádi (výraznější je to v režimu Sport a s potlačenými zásahy stabilizace).
Není třeba se přitom obávat zmatkování samočinně připojovaného pohonu předních kol. Systém xDrive totiž i v BMW 118d xDrive slouží hlavně k vylepšování vlastností na velmi kluzkém povrchu a na rozdíl od podobných soustav drtivé většiny konkurence svým nastavením netrvá na slepém zachovávání naprosté, ale sterilní stability za všech podmínek. Z toho plyne jediné: s tímto BMW si můžete být vždy jisti bezpečným provozem, ale v případě nálady vám umožní díky přepínání režimů Driving Experience, kompaktním rozměrům a klasickému uspořádání poháněcí soustavy (spojenému s takřka ideálním rozložením hmotnosti mezi nápravy) také užít si pocity ze skutečného řízení automobilu. Ty nejotrlejší pak jistě potěší klasická páka ruční brzdy.
Interiér nabízí vcelku komfortní cestování čtyřčlenné posádce. Pracoviště řidiče je přívětivé, přehledné a jaksi útulné, k čemuž přispívají pohodlná a dostatečně rozměrná přední sedadla s kvalitní boční oporou a proměnnou délkou sedáků, přehledné rozmístění ovládacích prvků a velmi střízlivě řešený přístrojový štít s dvojicí analogových ukazatelů rychlosti a otáček a displeji ve spodní části. Pokud se snažíte jít s digitální dobou, nezklame vás vynikající multimediální systém v horní části středové konzole, ovládaný nejnovější podobou s tlačítky a otočným segmentem vpravo od řadicí páky.
Dynamické schopnosti vozu jsme i přes jeho nepříliš atraktivně působící označení hodnotili jako velmi dobré, a ačkoli jsme výrobcem deklarované průměrné spotřeby 4,3 l/100 km nedosáhli, kombinovaných 5,8 l/100 km jsme beztak hodnotili jako velmi dobrý výsledek. BMW řady 1 zůstává i po čtyřech letech své výroby stále znamenitým vozem, nabízejícím jízdní projev bez přímé konkurence. Za všechno se ale platí, a tak nejlevnější „jednička“, tedy 116i, vás vyjde na 614 900 Kč (spokojíte-li se se třemi dveřmi, ušetříte 7 000 Kč), přičemž námi testované provedení 118d xDrive Sport Line figuruje v aktuálním ceníku českého BMW s cenovkou 872 300 Kč. To je mimochodem o 50 000 Kč více než u 118d se zadním pohonem, naproti tomu BMW 120d s výkonem vyšším o 30 kW, ale pohonem pouze zadních kol, vás vyjde jen o 2 600 Kč levněji…
PŘÍLOHY:
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)