Svezli jsme se
SUBARU WRX STI 2018 – Nejlepší nakonec
Petr Hanke 09.01.2018 05:36
Svezli jsme se
Subaru dále zdokonalilo svůj ikonický typ WRX STI. Přepracovalo pohon všech kol, podvozek, ale také vzhled. Současně oznámilo ukončení produkce pro Evropu v průběhu letošního roku.
V automobilovém světě není mnoho příkladů, kdy by byla některá automobilka tak silně propojena s jedním ze svých typů, jako je tomu u Subaru a jeho sportovního sedanu s velkým zadním spoilerem a písmeny STI v označení. První model WRX STI na japonském trhu Subaru představilo v řadě Impreza v roce 1994. Od té doby jde cestou postupného zdokonalování a jednou za čas generační výměny technického základu. K tomu naposled došlo v roce 2014, kdy se představila aktuální generace typu WRX STI. Verze z tohoto roku se ale od té nejnovější značně odlišuje, v rámci změn pro modelový rok 2018 totiž Subaru připravilo skutečně radikální proměnu. Po reálné zkušenosti lze dokonce říci, že jde o jednu ze zásadních změn v celé historii tohoto speciálního modelu. Kromě jiných úprav je totiž tou zásadní výměna mezinápravového diferenciálu označovaného DCCD (Driver’s Controlled Centre Differential) s možností změny nastavení. Od roku 2007 používaná verze diferenciálu DCCD kombinovala mechanický závěr s elektronickým.
Základem byla mechanická část pracující podle adhezních podmínek a až „nad“ ní byla elektronická část regulovaná lamelovou spojkou. Ta ale dokázala pouze zvětšit předem danou mechanickou svornost, a nikoliv ji zmenšit. Nové řešení se stále spoléhá na klasický diferenciál, ovšem původní dva typy závěrů nyní nahradila jedna elektronicky ovládaná spojka. A ta umožňuje regulovat rozsah svorného účinku od nula do 100 procent. To znamená, že se podařilo nejen zvětšit rozsah tohoto účinku, ale současně jej mít plně pod kontrolou elektroniky propojené s dalšími systémy vozu, a to včetně funkce vektorového řízení dynamiky. Ještě připomeňme, že WRX STI se stále jako jediný osobní vůz na trhu spoléhá na mechanické samosvorné diferenciály na jednotlivých nápravách. Standardní výbavou jsou šestistupňová manuální převodovka a zážehový plochý přeplňovaný čtyřválec o objemu 2,5 litru s výkonem 221 kW (300 k). Tyto prvky přecházejí z modelového roku 2017 beze změn. Subaru naopak mírně upravilo podvozek použitím nových tlumičů s většími zdvihy (vpředu +5, vzadu +8 mm) a došlo také ke ztenčení zadního zkrutného stabilizátoru z 20 na 18 mm.
Mezi důležité prvky letošní aktualizace patří také posílená brzdová soustava Brembo s 6pístkovými předními třmeny (dříve 4pístkovými) a kotouči zvětšenými vpředu z 326 na 340 mm a vzadu z 316 na 326 mm. S touto změnou souvisí též zvětšená plocha brzdových destiček, a to vpředu o 20 a vzadu o 50 %. Brzdové kotouče jsou pro větší účinnost při jízdě v dešti odvrtávané. Výše uvedené změny mají zásadní vliv na chování Subaru WRX STI. Je zřejmé mírné zvýšení komfortu, které se při rychlé jízdě na méně kvalitním povrchu projevuje větší stabilitou a klidem, například odskakování vozu při přejezdu krátkých nerovností v zatáčkách je zcela neznámým projevem. Ve srovnání s předchozími generacemi jsou okamžitě znát širší možnosti nastavení pohonu všech kol, a tím i chování vozu. Na silnicích se nejlépe osvědčila pozice Auto-, regulující činnost závěru mezinápravového diferenciálu automaticky, avšak s preferencí menší svornosti, a tudíž větší silou přenášenou na zadní nápravu. STI díky tomu rychleji reaguje na pohyby volantu a působí celkově „lehčeji“, rychlá elektronika ale při přidání plynu a akceleraci ze zatáčky automaticky zvýší svornost diferenciálu a automobil s potřebnou trakcí zrychluje. Svornost je přitom (v režimu Auto-) jen taková, aby řidič cítil, jak se primárně opírají o silnici kola zadní nápravy, což je zdrojem zábavy. V tomto nastavení je nové WRX STI také ochotnější k jízdě smykem, snadněji jej umožní vyvolat a také kontrolovat. Například při použití ruční brzdy se diferenciál krátkodobě otevře, ale po přidání plynu se stihne zavřít před tím, než se k němu dostane síla motoru.
Naopak v některém z uzavřených nastavení se chování STI navrací k původnímu charakteru „zašpérovaného“ speciálu. V tomto režimu je STI zejména na kluzkých površích rychlejší a účinnější. V otevřeném nastavení si jeho vlastnosti řidiči více užijí na adheznějších površích, a nutno dodat také v situacích, kdy se nesnaží poznávat limity svého vozu ani své. V otevřenějším nastavení je STI mnohem komunikativnější i v nižších rychlostech. I když vzhledem k charakteru tohoto vozu jsou zásadními změnami ty, co jsme právě popsali, Subaru jich pro modelový rok 2018 provedlo mnohem více. Nové jsou například LED natáčecí světlomety pro potkávací i dálkový režim, nový design mají kola a ikonický zadní spoiler je součástí výbavy všech verzí. Uvnitř jsou změny také jasně patrné a patří mezi ně nové hlavní přístroje, sedadla Recaro, dekorační lišty nebo barevný informační displej uprostřed palubní desky a některé další prvky výbavy. I když do segmentu Subaru WRX STI stále přicházejí noví vyzyvatelé, tento vůz zůstává svým mechanickým charakterem (i když oživeným elektronikou) stále unikátem, navrženým pro vytrvalé a dlouhodobé sportovní používání. Čistě subjektivně je to také nejlepší verze typu STI vůbec. Bohužel ale Subaru již oznámilo, že jde o labutí píseň. Chystaná další generace již nebude určena pro evropské trhy. Ptáte se proč? Na vině jsou legislativní tlaky na snižování produkce CO2 osobních automobilů v Evropě. STI modelového roku 2018 bude možné objednat již jen několik měsíců.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec, přeplňovaný turbodmy-chadlem, uložený podélně vpředu; DOHC 4V, proměnné časování; 2457 cm3 (ø 99,5 x 79,0 mm); 8,2:1; 221 kW (300 k)/6000 min-1 a 407 N.m/4000 min-1. Šestistupňová převodovka s přímým řazením (3,636 – 2,235 – 1,590 – 1,137 – 0,891 – 0,707 – Z 3,545), stálý převod 3,900. Trvalý pohon všech kol s mezinápravovým diferenciálem s elektronicky řízenou svorností (DCCD) a samosvornými diferenciály vpředu (lamelový) a vzadu (Torsen).
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu šestipístkové pevné třmeny Brembo, ABS/EBD/HSA, VDC/ATV; hřebenové řízení s kapalinovým posilovačem, převod řízení 13:1, průměr otáčení 11 m; kola 8,5J x 19, pneumatiky 245/35 R 19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2650 mm, rozchod kol 1530/1540 mm, d/š/v 4595/1795/1475 mm, světlá výška 135 mm; objem
zavazadlového prostoru 460 l; objem palivové nádrže 60 l; pohotovostní/celková hmotnost 1532/2000 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 255 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 5,2 s; spotřeba paliva EU 15,1/8,4/10,9 l/100 km; emise CO2 252 g/km.
CENA od 1 130 000 Kč
Převzato z časopisu