Svezli jsme se
Subaru Impreza 2.0i e-Boxer – Kouzlo e-Boxeru
Petr Hanke 11.09.2020 09:01
Impreza je třetím modelem Subaru, v němž se objevuje hybridní pohon e-Boxer. Z mnoha důvodů je právě v tomto automobilu přínos elektrifikace nejvíce patrný.
Subaru Impreza páté generace má podobný osud jako technicky spřízněný zvýšený typ XV (viz AR 4/’20). Již rok po premiéře v roce 2018 z nabídky zmizela výkonnější dvoulitrová verze plochého čtyřválce a zbyl v ní pouze motor 1,6 litru. Dvoulitrová verze se vrací až nyní v podobě poháněcí soustavy e-Boxer, kombinující tradiční spalovací motor a elektromotor integrovaný v bezestupňové převodovce Lineartronic. Kromě nového motoru přišla Impreza také s omlazeným vzhledem, novější generací multimediálního systému a několika dalšími úpravami.
Subaru Impreza se představilo v roce 1992 (viz AR 8/’20) a od té doby se jej po celém světě prodalo více než 2,9 milionu kusů, a to všech verzí, včetně odvozených sportovních modelů WRX a WRX STI, jež se v roce 2014 od této modelové řady oddělily. Jen v Evropě Impreza za své 28leté působení oslovila více než 260 tisíc zákazníků. I když na zámořských trzích se tato modelová řada prodává také jako tříprostorový sedan, v Evropě je zastoupena pouze v segmentu pětidveřových hatchbacků. Svojí karoserií ale částečně vybočuje, protože s délkou 4475 mm značně převyšuje obvyklé rozměry vozů nižší střední třídy, kam se obvykle zařazuje. Vždyť například Volkswagen Golf měří 4284 mm a Ford Focus 4378 mm. Impreza tak stojí někde na pomezí vozů s karoseriemi hatchback a kombi.
V segmentu nižší střední třídy je ale Impreza unikátní svým technickým řešením. Jako jediný vůz tohoto segmentu je totiž tradičně postavena na „dospělém“ podvozku s podélně uloženým motorem. Impreza je společně s typem XV nejmenším vozem využívajícím novou globální platformu své značky, jež je navržena i pro větší modely jako Outback, Forester či v Americe prodávaný sedmimístný Ascent. A právě tato skutečnost má zásadní vliv na prvotřídní jízdní vlastnosti tohoto vozu. O nich ale ještě bude řeč.
Největší novinkou Imprezy modelového roku 2021 je možnost vybavit ji pohonem e-Boxer. Jeho základní hardware je shodný se stejným pohonem v modelových řadách Forester a XV, a stejně jako v jejich případě, i v tomto se zážehový čtyřválec 2,0 litru o výkonu 110 kW (150 k) kombinuje s elektromotorem nabízejícím 12,3 kW (16,7 k). Elektromotor však zásluhou použití soustavy s napětím 118,4 V disponuje točivým momentem 66 N.m, jenž je velmi nápomocný 194 N.m spalovacího motoru, dosahovaným až ve 4000 min-1. I přes spíše skromný výkon elektrické části však nelze tuto hnací soustavu řadit mezi tzv. mild hybridy, ale jde o specifické pojetí hybridního pohonu.
Impreza s motorem e-Boxer má ve srovnání s typem XV delší stálý převod (3,7 vs. 3,9), tedy stejný, jaký mělo předchozí nehybridní provedení 2.0i. Oproti němu má ale novinka kola s průměrem zvětšeným o 10 mm, což znamená zvětšení obvodu o 30 mm. Tím se o přibližně 1,4 % prodloužilo celkové zpřevodování, jež více než kompenzuje instalace elektrického motoru. Terénněji laděný typ XV má o 2 % kratší celkové zpřevodování.
Podobně, jako tomu bylo v případě typu XV, také nová Impreza e-Boxer nemá ve srovnání se svojí předchůdkyní 2.0i svými parametry v technických údajích jednoznačně navrch. Hodnotou zrychlení z 0 na 100 km/h si pohoršila o 0,2 sekundy a největší rychlostí o 8 km/h. Podle očekávání se ale zmenšila kombinovaná spotřeba paliva, a to konkrétně o 0,7 l/100 km. V reálném světě ovšem e-Boxer působí docela jinak. Elektromotor dodává jízdnímu projevu dvoulitrového motoru zejména v nižších a středních rychlostech „plnost“ v podobě rychlejších reakcí a lepšího pružného zrychlení. Poháněcí soustava také působí kultivovanějším dojmem. Rozdíly jsou i ve spotřebě paliva. V městském a příměstském provozu se snadno jezdilo za 7 až 7,5 l/100 km, což je o přibližně jeden litr benzinu méně než dříve.
Subaru u soustav e-Boxer nabízí různé jízdní režimy. Zatímco ve Foresteru jsou k dispozici kromě sportovního a inteligentního nastavení také dva terénní režimy X-Mode, crossover XV dovoluje kromě standardního nastavení zvolit jednu ze dvou charakteristik terénního X-Mode. Impreza má k dispozici pouze nastavení Intelligent a Sport. Obě se značně liší zejména reakcemi poháněcí soustavy na pohyby plynu. První se osvědčilo při klidnějším stylu jízdy zejména po městě, kdy automobil poskytoval příkladnou hladkost projevu bez citelného řazení, jež vzdáleně připomínala elektromobily. Aktivnějším řidičům se jistě bude více líbit nastavení Sport. Nečekejte žádnou přehnanou dravost či agresivitu, sportovní nastavení se projevuje především rychlejšími reakcemi na prvotní přidání plynu způsobené elektromotorem. Projev je zejména v nižších rychlostech citelně živější. Naopak ve vyšších rychlostech bezestupňová převodovka udržuje vyšší otáčky, a to dokonce i při konstantní jízdě po dálnici. Při dálničních přesunech je proto lepší nechat základní nastavení „I“.
Jízdními vlastnostmi patří Impreza k nejlepším vozům své velikosti. Mezi dominantní vjemy patří kombinace tuhé karoserie a robustního podvozku, u nějž se podařilo nalézt vynikající kompromis mezi komfortem a pocitem jistoty. Příkladná je především stabilita v přímém směru i v zatáčkách, jež dodává řidiči pocit značné jistoty a při sportovnějším stylu jízdy i potěšení. I když jízdní projev nelze nazývat slovem sportovní ve stylu legendárních modelů WRX STI, řízení nové Imprezy dokáže vyvolat úsměv na tváři. Směrová stabilita a přilnavost v rychle projížděných zatáčkách jsou na velmi vysoké úrovni a opírají se o nízké těžiště zajištěné i plochým motorem. Jízdní klid automobilu dodává také léty prověřený pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou umístěnou v převodovce, připojující zadní kola.
Ve srovnání s nehybridním předchůdcem působí nová Impreza celkově bytelnějším a komfortnějším dojmem zejména z důvodu o 137 kg větší hmotnosti, způsobené instalací hybridní soustavy, jejíž součástí je také akumulátor 0,6 kWh umístěný pod podlahou zavazadlového prostoru.
V rámci modernizace dostala hybridní Impreza nový přední nárazník. Výraznější masku chladiče doplňuje široký průběžný černý nasávací otvor ve spodní části nárazníku, který automobil opticky rozšiřuje. Impreza tak působí sportovnějším dojmem. Další změnou je mírně pozměněná barevnost zadních skupinových svítilen.
Základní architektura se nezměnila ani uvnitř. Novinkou je zde především nová generace multimediálního a navigačního systému, u nejlépe vybavených verzí známá již z nejnovějšího provedení typu Outback (viz AR 6/’20). Mezi nejlepší vozy své třídy patří Impreza nabídkou bezpečnostních a asistenčních systémů. Novinkou v modernizovaném provedení jsou funkce usnadňující parkování. K zadní kameře přibyla i čelní, zobrazující svůj obraz na displej uprostřed palubní desky, a nově je ve výbavě též funkce automatického zastavení při přiblížení se k překážce při couvání.
Hlavním bezpečnostním systémem je soustava dvou kamer EyeSight, zajišťující funkci automatického zastavení před překážkou a udržující vůz v jízdním pruhu. Jeho nejsilnější stránkou je ale funkce adaptivního tempomatu, jenž svojí plynulostí a z ní vyplývajícího pocitu jistoty patří k nejlepším systémům daného typu na trhu.
Subaru Impreza i s motorem e-Boxer potvrdila pozici jednoho z nejlepších vozů své velikosti. Na rozdíl od většiny ostatních totiž poskytuje jízdní klid a suverenitu „velkých“ automobilů. Vyšší cena v sobě odráží kromě vynikajících jízdních vlastností také bohatou výbavu a v neposlední řadě i automaticky řadící převodovku a pohon všech kol.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování; elektronické přímé vstřikování paliva, atmosférické plnění, EU6d-Temp, 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm), 12,5:1, 110 kW (150 k)/5600 – 6000 min-1 a 194 N.m/4000 min-1; elektromotor /generátor umístěný v těle převodovky, 12,3 kW (16,7 k) a 66 N.m; Li-Ion akumulátor s napětím 118,4 V, kapacita 0,6 kWh, výkon 13,5 kW.
Převodné ústrojí
Bezestupňová převodovka CVT Lineartronic s kapalinovým měničem momentu (3,601 až 0,513 – Z 3,689), stálý převod 3,700. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou u převodovky.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, VDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,8 m; kola 7J x 17; pneumatiky 215/50 R 17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1540/1545 mm; d/š/v 4475/1775/1515 mm; světlá výška 140 mm, objem zavazadlového prostoru 340 – 1193 l; objem palivové nádrže 48 l; hmotnost pohotovostní/celková 1514/2050 kg; brzděný/nebrzděný přívěs 1070/650 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 197 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,0 s; spotřeba NEDC 7,2/5,8/6,3 l/100 km; emise CO2 143 g/km.
Cena od 770 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)