Svezli jsme se
Subaru Forester 2.0i-S – Japonské rácio
Petr Hanke 13.12.2019 07:35
Až svezení s novým Subaru Forester vybaveným pohonem e-Boxer ukáže, jaký má zdánlivě malý elektromotor jeho hybridního systému přínos v reálném provozu.
Značka, jako je Subaru, to na evropských trzích nemá snadné hned z několika důvodů. Jedním je samozřejmě výrobní program s většími automobily vybavenými pohonem všech kol, které jsou zaměřené spíše na provoz v náročnějších podmínkách než na dosahování tabulkově nízkých hodnot CO2, získávaných podle ne zcela reálných měřicích cyklů. Z tohoto pohledu by pro značku bylo jistě jednodušším způsobem přinést do Evropy plug-in hybridní systém používaný v americkém Subaru XV a využívající princip hybridních systémů Toyota s planetovým soukolím a dodat mu tak velký akumulátor, aby na elektřinu ujel kolem 50 kilometrů. Protože to je přesně tak akorát, aby se v normovaném režimu vykázaly emise CO2 pod 50 g/km, významně ovlivňující celkový flotilový průměr, z nějž se automobilkám budou od příštího roku vypočítávat pokuty.
Zdá se ale, že Subaru se i tentokrát vydalo cestou odlišnou od toho, co je obvyklé u evropských značek, které se dokáží evropským předpisům přizpůsobit flexibilněji. Je to dáno i celosvětovou působností značky, a ne pouze zaměřením na trhy Starého kontinentu, a tak Subaru vyvinulo systém, jenž je z jeho pohledu optimem z hlediska nákladů, nárůstu hmotnosti, spolehlivosti a samozřejmě reálného přínosu provozním vlastnostem. Jde o hybridní systém, který by bylo možné vzhledem k výkonu elektromotoru 12,3 kW (16,7 k) označovat jako mild hybridní. Nicméně Subaru nemá obvyklé napětí 48 V, ale použilo vysokonapěťový systém (118,4 V), schopný pracovat s celkově větším množstvím energie. Řešení Subaru je vskutku originální, protože tento elektromotor integrovalo do bezestupňové převodovky, již doplnilo další spojkou mezi variátorem a výstupem k pohonu všech kol. Přitom ale samotný spalovací motor (tradiční plochý čtyřválec s objemem 2,0 l) dostal integrovaný startér-generátor, který umožňuje nezávislé startování spalovací jednotky a je vybaven vlastním 12V akumulátorem. Forester e-Boxer tak má dva 12V akumulátory umístěné v motorovém prostoru a jeden vysokonapěťový akumulátor situovaný pod podlahou prostoru pro zavazadla (má kapacitu jen 0,6 kWh).
Při jízdě se 66 N.m elektromotoru nejvíce projeví zejména v rychlostech do přibližně 80 km/h. V městském provozu Forester s pohonem e-Boxer suverénně a přirozeně reaguje na pohyby plynového pedálu a současně dává řidiči pocit, že spolupracuje s větším motorem, než kolik činí objem 2,0 litru. Současně ale elektrifikace pohonu pomohla ještě více zjemnit projev celé poháněcí soustavy, což se projeví v městském provozu sametovostí s trochou nadsázky připomínající čistě elektrický pohon. Na elektřinu dokáže jet Forester e-Boxer taktéž, nicméně jde o situace například v klesání nebo při jízdě menší vyrovnanou rychlostí. Ve vyšších rychlostech se asistence elektrického motoru neprojevuje nijak významně a Forester dosahuje podobných parametrů jako v předchozí generaci vybavené dvoulitrovým „boxerem“.
Přínos síly elektrického motoru se naopak znatelně projevuje při jízdě v terénu. A to zejména s aktivovaným jedním ze dvou režimů X-Mode. V tomto nastavení se totiž asistence elektromotoru nespíná od přibližně 4 km/h jako v silničním nastavení, ale již od nulové rychlosti. Vzhledem k tomu, že systém e-Boxer má za převodovkou pohon všech kol pracující s elektronicky řízenou lamelovou spojkou, jsou v každé situaci poháněna všechna čtyři kola.
V mezigeneračním srovnání došlo ke snížení reálné spotřeby paliva. Při klidném stylu jízdy bylo možné jezdit i se spotřebou pod 8 l/100 km, což je přibližně o jeden litr méně než v případě předchozí generace.
V rámci mezigeneračního srovnání je třeba zdůraznit značný rozdíl v komfortu a jízdních vlastnostech nové generace SUV Forester. Nový model, postavený na celkově tužší globální platformě Subaru, se vyznačuje vynikající schopností tlumení nerovností vozovky, a přitom značnou jistotou při jízdě v zatáčkách. Nízké těžiště se projevuje vzhledem k charakteru vozu a jeho světlé výšce 220 mm minimalizovanými náklony karoserie a značnou stabilitou i v mezních situacích.
Nová generace Subaru Forester zaznamenala značný posun také ve zpracování interiéru a v asistenčních systémech. Ve verzi S zaujme bohatým čalouněním různých ploch jemnou kůží. Naopak standardní výbavou všech provedení je asistenční systém EyeSight se zdokonalenou funkcí vedení v jízdních pruzích. Po vzoru modelu Levorg se vrátil také systém kontrolek promítajících své světlo na čelní sklo, který indikuje aktuální provozní režim systému EyeSight zajišťujícího například funkce přednárazového brzdění a adaptivního tempomatu.
Nová generace Subaru Forester přichází v jedné verzi s motorem e-Boxer a ve dvou výbavových provedeních, z nichž i to základní zaujme hojností své výbavy.
TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování; elektronické přímé vstřikování paliva, atmosférické plnění, EU6d-Temp, 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm), 12,5:1, 110 kW (150 k)/5600 – 6000 min-1 a 194 N.m/4000 min-1; elektromotor/generátor umístěný v těle převodovky, 12,3 kW (16,7 k) a točivý moment 66 N.m; Li-Ion akumulátor s napětím 118,4 V, kapacita 0,6 kWh, výkon 13,5 kW.
Převodné ústrojí
Bezestupňová převodovka CVT Lineartronic s kapalinovým měničem momentu (3,601 až 0,513 – Z 3,689), stálý převod 3,900. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou u převodovky.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, VDC/X-Mode; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 225/60 R 17.
Rozměry a hmotnosti (údaje výrobce)
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1565/1570 mm; d/š/v 4625/1815/1730 mm; objem zavazadlového prostoru max. 1779 l; světlá výška 220 mm; hmotnost pohotovostní 1656 kg, brzděný přívěs 1870 kg; průměr otáčení 10,8 m.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 188 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 11,8 s; kombinovaná spotřeba paliva NEDC 7,4/6,4/6,7 l/100 km; emise CO2 154 g/km.
TANNISTESTEN 2019 |
Subaru Forester s poháněcím ústrojím e-Boxer jsme si s kolegy z poroty volící evropský Vůz roku (COTY) důkladně otestovali již v září v Dánsku na našich zkouškách Tannistesten. Při testech na letišti v Sindalu nový Forester zvládl vyhýbací manévr, tedy slavný losí test, z nájezdové rychlosti 64 km/h, což patřilo mezi vozy SUV k lepšímu průměru. Zaznamenali jsme však výrazné boční náklony karoserie. Naopak při zkouškách autonomního brzdění Forester e-Boxer exceloval a potvrdil dobrou pověst bezpečnostního systému EyeSight: před certifikovanou překážkou dokázal autonomně zastavit z rychlosti až 85 km/h, přičemž téže rychlosti v našich testech kromě něj ze všech tří desítek zkoušených vozů dosáhlo pouze BMW řady 1. |
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)