Svezli jsme se
Subaru Crosstrek e-Boxer – Nenapodobitelný
Petr Hanke 08.12.2023 06:11
Foto: Martin Sznapka
Crosstrek je nástupce Subaru XV. A přestože přichází s mnoha změnami, je jasně patrné, že Subaru se u něj drželo hesla, že co funguje, nemá se měnit. I proto Crosstrek svým pojetím na svého předchůdce přímo navazuje, nicméně rozdíly jsou nejen vidět, ale hlavně je budete vnímat při jízdě.
Stále více automobilek se snaží nabídnout modely stojící někde mezi běžnými osobními vozy a typy SUV. Označují se crossovery, ale v segmentu kolem délky 4,5 metru jde většinou o „nafouklé“ automobily postavené na platformě vozů nižší střední třídy s větším vyvěšením podvozku, který si jen s vypětím všech sil poradí s vedením a udržením těžkých kol pod kontrolou. Na trhu ale již od roku 2012 existuje výjimka v podobě Subaru XV, jež je, v duchu své značky, postavené zcela opačně – „dospělý“ zvýšený podvozek s podélně uloženým motorem a pohonem všech kol instalovalo do tak kompaktní karoserie, jak to jen šlo. Vznikl tím automobil nabízející na daném půdorysu jinde nedostižné vlastnosti. Subaru tento koncept používá už od první zvýšené Imprezy známé jako Outback Sport z 90. let, ale třeba také od první generace typu Forester (od 1997). V typu XV ale tento celek okořenilo originálním a na své poměry velmi výrazným designem, který opticky podtrhl velkou světlou výšku a odlišil jej od technicky příbuzného typu Impreza. Druhá generace Subaru XV z roku 2017 v tomto přístupu pokračovala, a právě na ni navazuje aktuální Crosstrek. Proporce s dlouhým rozvorem zůstávají zachovány, Crosstrek má ale výrazněji pojatou příď s masivnější maskou, než tomu bylo dříve. Současně došlo k uhlazení bočních partií, jež jsou elegantnější a nechaly tím lépe vyniknout více z těla karoserie vystupujícím zadním blatníkům. Díky nim a ve spojení s nově pojatými zadními skupinovými svítilnami působí Crosstrek při pohledu zezadu rozkročeným a robustním dojmem. Subaru mezigeneračně zachovalo praktické detaily tohoto modelu, a to například široký práh zadních dveří vytvářející stupátko pro snadnější nakládání střešních nosičů. Praktická je také možnost otevřít zadní boční dveře do úhlu 90 stupňů, k níž se nově přidala trojitá aretace pro otevření předních dveří.
Foto: Martin Sznapka
Základem typu Crosstrek je stejně jako u druhé generace Subaru XV globální platforma používaná automobilkou také ve větších typech Forester a Outback, nicméně v Japonsku se zaměřili na zvýšení její torzní tuhosti. V karoserii nového typu je trojnásobně více lepených spojů a současně došlo k přidání různých výztuh, a to zejména v oblastech uchycení podvozku. Crosstrek si zachoval světlou výšku 220 mm, na níž se kromě kol s větším průměrem ve srovnání s výchozí Imprezou podílejí také podložky mezi pomocnými rámy náprav a karoserií. Z předchozí generace přechází nejen celková koncepce zavěšení kol, ale například také upevnění zadního stabilizátoru ke karoserii namísto k nápravnici, jak je obvyklejší. S tužší karoserií souvisí i nové naladění podvozku, který v mezigeneračním srovnání dokáže efektivněji absorbovat nerovnosti povrchu pod koly.
Tato změna se projevuje celkově vyšší mírou komfortu, a to především na méně kvalitních silnicích a zejména na nezpevněném povrchu. Je až překvapující, jak rychle, a přitom bez rušivých rázů nebo ztráty kontaktu kol s povrchem se můžete pohybovat například po polních cestách. Lze říci, že čím v těchto podmínkách jedete rychleji, tím máte více zpětné vazby. Přesně vnímáte pohyby karoserie a ve volantu, v němž nejsou žádné rušivé síly, jasně vnímáte míru adheze. Pohon všech kol, zejména v zatáčkách a výjezdech z nich, zajišťuje pocit stability podpořený neutralitou. Právě jistota a skutečnost, že v každém okamžiku máte vůz jednoznačně pod kontrolou, způsobuje, že v něj máte značnou důvěru a jeho řízení je neobyčejně přirozené a bez rušivých zásahů elektronických systémů. Teď jsme popsali chování na nezpevněném povrchu s horší trakcí, kde lze kvality podvozku nejlépe odhalit, na silnici je pocit stability mnohem intenzivnější, a to i z toho důvodu, že pro Crosstrek více než příznačně platí, že jeho podvozek je rychlejší než motor.
Foto: Martin Sznapka
Základem mimořádných jízdních vlastností je samozřejmě pro Subaru obvyklá koncepce s plochým motorem uloženým podélně před přední nápravou a převodovkou za ní. Tím se dosahuje vhodného vyvážení hmotnosti mezi nápravami i stejně dlouhých poloos. Crosstrek ale oproti typu XV přichází s několika novinkami. Jednou z nich je řízení s elektrickým posilovačem a dvěma pastorky (jeden pro posilovač a jeden pro tyč řízení), které zásluhou menší setrvačnosti celého systému poskytuje přesnější zpětnou vazbu.
Druhou důležitou novinkou, známou ale již třeba z modelu Outback, je integrovaná brzdová soustava bez podtlakového posilovače. I když si zachovává hydraulické propojení pedálu brzdy a třmenů, samotná regulace probíhá elektronicky na základě rychlosti sešlápnutí a tlaku na brzdový pedál, plus informací z dalších čidel monitorujících dynamické chování vozu nebo rychlost otáčení jednotlivých kol.
Výsledkem je nejen rychlejší náběh maximálního brzdného účinku, ale také jeho efektivnější rozdělení mezi kola. V náročném terénu se zapnutým režimem X-Mode (nyní fungujícím i při couvání) jsme si také ověřili, že tímto řešením došlo k preciznějšímu sladění s aktivním pohonem všech kol – při úhlopříčném vyvěšení kol se vůz po přidání plynu plynule a takřka bez prokluzu zvednutých kol rozjede. Zlepšení je patrné i na sypkém povrchu. Přesnější ovládání brzdové soustavy má přínos i pro účinnější zásahy asistenčního systému EyeSight, a to jak z pohledu bezpečnosti (rychlejší reakce při nouzovém brzdění), tak komfortu (jemnější činnost adaptivního tempomatu).
Foto: Martin Sznapka
Crosstrek přijíždí s nejnovější generací originálního bezpečnostního a asistenčního systému EyeSight, jenž pomocí srovnání obrazu dvojice kamer dokáže vypočítat vzdálenost jednotlivých objektů a v reálném čase si tak vytvořit 3D obraz situace před vozem. Novinkou je téměř zdvojnásobený pozorovací úhel a schopnost rozpoznávat kromě automobilů a motocyklů také cyklisty a chodce. Nově tento systém dokáže například varovat při odbočování doleva před protijedoucím vozem nebo při odbočování doprava před přecházejícími chodci. Zlepšený výpočetní výkon tohoto systému zlepšil jeho schopnost udržování uprostřed jízdního pruhu a současně umožnil rozpoznávání dopravních značek. Informace o rychlostních omezeních dokáže nově použít pro nastavení adaptivního tempomatu.
Velké změny si Crosstrek připravil v interiéru. Subaru zde použilo vertikálně orientovaný 11,6palcový dotykový displej, známý již z modelu Outback. Žádné dramatické změny v obsluze základních funkcí se nekonají, Subaru totiž do spodního pásu displeje umístilo neměnné ovladače klimatizace (detailnější nastavení jsou k dispozici v menu) a do horního pásu integrovalo displej, který měly dřívější modely Subaru umístěný samostatně uprostřed palubní desky pod čelním sklem, sloužící pro palubní počítač, šipky navigace nebo jako ukazatel činnosti systému EyeSight. Ve střední sekci je připraven klasický infotainment s principem obsluhy pomocí tlačítka „Home“, jež vás odkudkoli vrátí na hlavní obrazovku. Ovládání většiny nejdůležitějších systémů je ale situováno na volantu, kde jsou umístěna prsty snadno rozpoznatelná fyzická tlačítka a přepínače s jasně definovaným chodem a funkcí.
Foto: Martin Sznapka
Subaru se u nového Crosstreku zaměřilo na zvýšení komfortu sezení. Na základě lékařských výzkumů byla upravena struktura sedadel, jež ve spodní části opěradel lépe podepírají kostrč a pomáhají snadněji udržet rovná záda. Současně jsou sedadla připevněna k podlaze bez mezikusů, a tím pevněji. Omezuje se tak vznik interferencí mezi příčnými pohyby karoserie a sedadla. Japonci uvádějí, že výsledkem je zmenšení pohybů hlavy ze strany na stranu na zvlněném povrchu až o 15 % proti předchůdci. Těžko tento údaj ověřit, nicméně, jak už jsme uvedli výše, při jízdě se Crosstrek projevoval větším klidem.
Pro pohon typu Crosstrek je připraven jediný motor, jímž je plochý dvoulitrový čtyřválec elektrifikovaný 118V mild hybridním systémem se synchronním elektromotorem, umístěným v těle převodovky za měničem točivého momentu. Motor prošel úpravami, jež zasáhly i jeho blok a zlepšují chlazení, a tím i účinnost. Přepracován byl systém chladičů v přední části s cílem zvýšení efektivity a současně i zlepšení aerodynamiky. Celkový projev motoru e-Boxer je kultivovanější i proto, že má upravenou strategii své činnosti a více se dokáže spoléhat na asistenci elektromotoru. To platí zejména pro rozjezd z místa nebo v nízkých rychlostech, ale také při požadavku menší akcelerace ve středních rychlostech. Tím, že nechá více pracovat elektromotor a jeho 66 N.m, nemusí tolik vytáčet spalovací motor, což snižuje hlučnost, spotřebu a zlepšuje kulturu projevu.
Subaru se při přechodu z typu XV na Crosstrek vydalo cestou evoluce. Zcela v japonském stylu jej detailně přepracovali takřka v každé jeho oblasti. Výsledkem je celkově mnohem příjemnější vůz s komfortnějším projevem zásluhou podvozku i pohonu, ale také vůz, který je při řízení podmanivější. Crosstrek i díky tomu zůstává nenapodobitelným automobilem, přinášejícím v kompaktní karoserii unikátní jízdní vlastnosti na silnicích i mimo ně.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec s protilehlými válci (e-Boxer), uložený vpředu podélně, DOHC 4V, proměnné časování ventilů Dual-AVCS, elektronické vícebodové přímé vstřikování paliva, EU6; 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm), 12,5:1, 100 kW (136 k)/5600 min-1 a 182 N.m/4000 min-1; mild hybrid, elektromotor umístěný v převodovce 12,3 kW (16,7 k) a 66 N.m, li-ion akumulátor v zavazadlovém prostoru 118,4 V a 4,8 Ah.
Foto: Martin Sznapka
Převodné ústrojí
Bezestupňová převodovka CVT Lineartronic s kapalinovým měničem momentu (3,601 až 0,513–Z 3,689), stálý převod 3,700. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou v převodovce.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, VDC/X-Mode/HDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,6 m; kola 7,0J x 18; pneumatiky 225/55 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1555/1555 mm; d/š/v 4495/1800/1600 mm; světlá výška 220 mm; objem zavazadlového prostoru až 1314 l; objem palivové nádrže 48 l; pohotovostní hmotnost 1595 kg; přívěs brzděný/nebrzděný 1270/750 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 198 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,8 s; spotřeba paliva WLTP 7,7 l/100 km; emise CO2 WLTP 174 g/km.
Cena předběžně od 880 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)