Svezli jsme se
Škoda Roomster - První foto
Tom Hyan 06.04.2006 00:00
|
Hlavní změny proti autosalonové studii z IAA 2003 ve Frankfurtu vycházejí samozřejmě z požadavků co největší užitkovosti a vyhodnocení výrobních nákladů. Obětí druhého kritéria se staly boční posuvné dveře, sériový Roomster má obvyklé křídlové, ovšem nyní na obou stranách. Pásové čelní okno, plynule přecházející do boků, ustoupilo stejně jako futuristická přístrojová deska poněkud obvyklejšímu řešení, sloupkyA jsou patřičně robustní a deska s tříramenným sportovním volantem, dvojicí dominantních kruhových přístrojů před řidičem, otevřenými, či uzavíratelnými schránkami před spolujezdcem a řadicí pákou na středové konzoli mají rovněž blíž ke zvyklostem každodenního užívání. Zajímavým stylistickým prvkem je tvar zadního bočního okna, prakticky stejný jako na pravoboku studie, jehož dolní hrana leží níž než u okna řidiče.
Namísto prosklených pásů střechy se objevily podélné nosiče, nyní velké panoramatické centrální střešní okno však příjemně prosvětluje interiér. Záď ukončuje obvyklá vzhůru výklopná stěna, jejíž dolní okraj sahá až k nárazníku. Zmenšily se prolisy kolem kol, koncové svítilny vzoru C-Grafik se posunuly níž a také příď vozu se opticky snížila, přestože kapota je navržena se zřetelem na nové předpisy ochrany chodců. Nové přední světlomety mohou být doplněny aktivní funkcí osvětlování zatáček.
Škoda Roomster je nejlepší ukázkou přechodu od shodných podlahových plošin k tzv. variabilní architektuře, spodní část skeletu s prodlouženou originální částí (rozvor 2617 mm proti 2578 mm u nové Octavie) využívá skupiny z Fabie (hlavně vpředu) a z obou generací Octavie. V nabídce je šest motorů, tři zážehové 1.2/47 kW, 1.4/63 kW a 1.6/77 kW, a tři vznětové TDI 1.4/51 kW, 1.4 DPF/59 kW a 1.9 DPF/77 kW, všechny s pětistupňovou manuální převodovkou, jen pro 1.6 je k mání za příplatek šestistupňová samočinná. Systém VarioFlex dovoluje v zadní tzv. obytné části vytvářet až dvacet různých variant uspořádání interiéru díky posouvání sedadel v podélném i příčném směru (vyjmutím středního se vůz změní na čtyřmístný s větším komfortem) a sklápění opěradel, či snadného vyjmutí sedadel; nechybějí držáky pro vnitřní přepravu jízdního kola a výškově nastavitelný kryt zavazadlového prostoru (jako u Chrysleru PT Cruiser), přičemž objem zavazadlového prostoru tak lze zvětšit ze standardních 530 l (za sedadly) až na 1780 l.
Vůz s motorem 1.9 TDI DPF/77 kW zrychluje na sto za 11,5 s, dosahuje rychlosti 184 km/h, ale kombinované spotřeby EU pouze 5,4 l/100 km. Součinitel odporu vzduchu je 0,33; celkové rozměry vozu 4205 x 1684 x 1607 mm. „Představení studie Roomster v roce 2003 na autosalonu ve Frankfurtu nám hodně pomohlo,“ říká šéfdesigner Thomas Ingenlath, „bez kladné reakce veřejnosti bychom těžko přesvědčili vedení o realizaci tak odvážné změny v modelové řadě Škoda. Musíte se rozhodnout pro inovace, i když lidé na změny reagují velmi silně, za rok si však zvyknou, pochopí a pak už na nový design nedají dopustit. Je to otázka zvyku, ovšem přesvědčit konzervativní klientelu není snadné.“ Podle Freda Kapplera, člena představenstva Škoda Auto pro prodej a marketing, však Roomster získá značce nové klienty z jiných segmentů automobilového trhu. Odbyt kompaktních MPV se v Evropě během posledních pěti let zvýšil zhruba na dvojnásobek (z 1,1 na 2,1 milionu vozů). Škoda Roomster se začne prodávat od konce června 2006, kdy budou oznámeny ceny. Výroba byla zahájena v Kvasinách. text: Tom Hyan foto: Škoda Auto zdroj: Automobil revue 3/2006 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)