Svezli jsme se
PSA Peugeot Citroën – Picasso nově...
Tom Hyan 14.05.2013 08:20
V předstihu jsme se seznámili s konstrukcí nového velkoprostorového vozu C4 Picasso
a sedmimístné verze, Grand C4 Picasso, které postupně přijdou na evropský trh ještě letos...
Citroën Picasso patří k nejúspěšnějším automobilům francouzské značky. Jak se měnily zvyky klientů a zvyšoval jejich apetit směrem k MPV místo normálních automobilů (sedan, kombi), tak podíl vozů s téměř jednoprostorovými karoseriemi ve stylu autobusů dramaticky vzrůstal. První Citroën Xsara Picasso se představil na sklonku roku 1999, ale jen do konce roku 2003 vzniklo 891 368 exemplářů! Druhá generace, uvedená s označením C4 Picasso (v roce 2004 Xsaru vystřídala C4) byla uvedena v prosinci 2006, a to poprvé v sedmimístné verzi Grand Picasso a poté ve stylisticky výraznější pětimístné.
S průběžnými modernizacemi vstoupily tyto vozy i do roku 2013, kdy je nahradí nová třetí generace Picassa (codename B78), která přichází nejprve v pětimístném provedení. Větší sedmimístné provedení Grand C4 Picasso bude opět stylisticky odlišeno, tentokrát hlavně jinou přídí i zádí s rozdílnými svítilnami a jinou maskou přídě (u menšího typu je agresivnější), ale také jinak lomenou spodní linkou bočních oken. Oba vozy jsou však prvními výrobky skupiny PSA Peugeot Citroën na nové podlahové plošině EMP2, jež přináší především výrazné snížení hmotnosti, jízdních odporů a větší variabilitu. Automobilů se jménem Picasso vznikly tři miliony, což ostře kontrastuje s výběhem prestižního sedanu C6, jehož vzniklo za osmiletý výrobní cyklus jen něco málo přes dvacet tisíc kusů, a to měla být podle původních plánů roční kapacita produkce (údajně činí celková výroba posledního velkého sedanu Citroën C6 pouhých 23 384 kusů). Škoda, že lidé už nemají vkus. Je velmi nepravděpodobné, že by se Citroën pustil do této kategorie znovu, ostatně Numéro 9 zůstává jen výstavním exponátem.
O to více potřebuje PSA automobily, jež přinášejí zisk. Odpovědí na známou modulární platformu od Volkswagenu je obdobné dílo PSA, nová EMP2 (Efficient Modular Platform) nahrazuje střední platformu PSA 2, nové Picasso je prvním vozem na tomto základě (následovat bude Peugeot 308). Anne Ruthmannová, vedoucí projektu C4 Picasso, nás ve vývojovém středisku ADN (Automotive Design Net-work) PSA ve Vélizy u Paříže seznámila s konstrukcí nového Picassa, jehož snímky byly zveřejněny o šest týdnů později. Modulární platforma EMP2 důsledným využitím vysokopevnostních ocelí (76 %), kompozitových materiálů (2 %; např. podlaha) a hliníkových dílů přináší úsporu 70 kilogramů na hmotnosti, spolu s moderními spojovacími metodami, a dalších sedmdesát kilogramů ušetřila promyšlená konstrukce nové karoserie (u pětimístné verze C4 Picasso). Podobně jako u VW Group zcela nová zadní náprava může být s torzní příčkou nebo víceprvková (o 30 kg těžší, ale s lepšími jízdními vlastnostmi pro silnější verze).
Podle oficiálních údajů aerodynamická optimalizace se zakrytováním spodku vozu a řízeným vstupem vzduchu podle potřeby spolu s řadou dalších opatření, k nimž patří nižší třecí ztráty, Stop/Start, selektivní katalytická redukce škodlivin SCR, elektrický posilovač řízení a pneumatiky s nižším valivým odporem, došlo ke snížení emisí CO2 až o 22 %. Další změny zahrnují prodloužení rozvoru, zkrácení převisů, rozšíření rozchodu, nové poháněcí ústrojí a nižší blok motoru. Nové Picasso dostane dvě jasně odlišené karoserie nových proporcí, rozvor se zvětšil o 55, resp. 110 mm, ale přední převis zkrátil o 70 mm.
Tvary naznačila studie Citroën Technospace, uvedená na Ženevském autosalonu 2013, z 95 % shodná se sériovým pětimístným typem. Uvedené vnější rozměry 4430 x 1830 x 1610 mm jsou pro Techno-space a C4 Picasso shodné, objem zavazadlového prostoru činí 537 litrů podle VDA (největší ve třídě). Proti předchůdci je navzdory prodloužení rozvoru vůz o 40 milimetrů kratší a o 40 mm nižší. Grand C4 Picasso má shodnou délku jako předchůdce, rozvor však narostl na 2840 mm, vůz je o 30 mm nižší. Zavazadlový prostor má základní objem 645 l, uspořádání sedadel je 2+3+2 (v prostřední řadě tři samostatná). Zadní víko se zdvihá (poprvé elektricky) -spolu s koncovými svítilnami LED. Citroën se podobně jako ostatní zaměřil na posílení výbavy a kvality interiéru, nazývá jej loft-style, kontrolní přístroje zůstávají uprostřed, nechybějí velkoplošné displeje (touch pad 7“; panoramatický 12“), neobyčejně velká je prosklená plocha, sedadlo spolujezdce dostalo výsuvnou podpěru nohou, všechna mají relaxační opěrky hlavy a přední mohou mít dokonce masážní funkci.
Výbava může zahrnovat 360° kameru pro snímání okolí, couvací kameru, Blind Spot a Lane Assist, automatické světlomety, aktivní tempomat apod. Přesná nabídka motorů od 98 g/km CO2 bude brzy zveřejněna, počítá se s tříválci 1.2 Turbo (81 a 96 kW), čtyřválcem 1.6 THP (115 a 147 kW) a vznětovými e-HDi 1.6, z nichž vyniká Blue e-HDi (SCR pro EU6; 110 kW; 110 g/km CO2). Platforma EMP2 umožňuje hybridní verze HYbrid4 s pohonem všech kol, ale i Hybrid Air (viz strana 48). Další inovací PSA jsou úpravy Dedicated-EGR (s modifikovanou recirkulací výfukových plynů), které se zkoušejí na zážehovém čtyřválci 1.6 THP/115 kW. Pouze tři ze čtyř válců roztáčejí turbo, čtvrtý pracuje s bohatou směsí a posílá výfukové plyny do reformačního katalyzátoru, odkud po zchlazení se vracejí do válců obohaceny o 10 % vodíku, jenž následně zvyšuje účinnost a příspívá k 8 až 10 % úspory paliva. Princip spalování vyvíjí PSA ve spolupráci s americkým konsorciem HEDGE-II; v případě úspěchu nás čeká sériová produkce od roku 2018. Tak uvidíme.
Převzato z časopisu