Svezli jsme se
Peugeot 508 GT: máme za sebou prvních 5000 km
Jiří Duchoň 02.02.2019 20:27
S novým Peugeotem 508 jsme již okusili nejrůznější podmínky. Jak si vede po dvou měsících?
Nový Peugeot 508 patří k žhavým kandidátům na titul Vůz roku 2019 (COTY), je jedním z finalistů této volby. Stal se jednou z nejzářivějších hvězd loňského autosalonu v Ženevě a s kolegy z poroty COTY jsme měli možnost jako první Peugeot 508 vyzkoušet již krátce nato v Monaku a jeho okolí. I po roce však vozy tohoto typu na našich silnicích prakticky nepotkáte, ovšem důvodem rozhodně není nezájem zákazníků: dodávky P508 váznou a zahájení prodejů velmi očekávané verze kombi bylo znovu odsunuto, tentokrát minimálně na konec léta. Čeká se rovněž na zahájení produkce variant se zcela novým plug-in hybridním poháněcím ústrojím, jež přinese i variantu s pohonem všech kol.
K dlouhodobému testu máme zelený fastback Peugeot 508 ve špičkovém provedení GT s nejvýkonnějším, zážehovým čtyřválcovým motorem PureTech 1,6 litru, kombinovaným výhradně s osmistupňovou samočinnou převodovkou Aisin s kapalinovým měničem momentu. I přes skromný objem agregát dosahuje točivého momentu 300 N.m/1900 min-1 a výkonu 165 kW (225 k)/5500 min-1, což jsou hodnoty takřka srovnatelné s dvoulitrovou Octavií RS. Nejvyšší rychlost činí elektronicky omezených 250 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h podle výrobce proběhne za 7,3 s. Ano, 508 GT se zážehovým motorem je velmi rychlým vozem, jenž řidiči dává pocit bezpečnosti.
Tomu odpovídají i nastavení podvozku a účinek dobře dimenzovaných brzd. Vůz je stabilní, předvídatelný a rychlé jízdě se vůbec nebrání. Nový Peugeot 508 ale budí dojem také svými vyhraněnými rysy a proporcemi, připomínajícími z profilu spíše kupé a podtrženými bezrámovými dveřními skly. Je to agresivně, ale velmi vyváženě působící vůz, který s davem nesplyne a může se stát jedním ze zachránců klasické evropské střední třídy, jež jinak v posledních letech postupně mizí díky nezájmu zákazníků. Škarohlídi zdůrazňují, že zejména na zadních sedadlech a v zavazadlovém prostoru nepatří nová 508 k největším ve své třídě.
Ano, je to tak, místa zde sice není přebytek, ale je jej dostatek pro pět dospělých, a to i pod skleněnou posuvnou střechou, obvykle významně snižující výšku stropu. Ale je zbytečné vozit s sebou kubíky nepotřebného vzduchu. Vůz na snímcích jsme přebírali na sklonku podzimu, takže jsme s ním již zažili nejrůznější provozní podmínky od babího léta až po krutou zimu. Před několika dny jsme navíc pokořili hranici 5000 km, takže už máme i takové zkušenosti, jež z krátkodobých testů obvykle nevyplynou a projeví se až při dlouhodobějším užívání.
Spotřeba paliva se v tuto chvíli ustálila na průměru 8,7 l/100 km. Při klidné jízdě snadno klesne pod 6 l/100 km, na druhou stranu, když spěcháte nebo se prostě chcete svézt, snadno letí přes hranici 10 l/100 km. S ohledem na objem motoru je to docela dost, ale při zohlednění výkonu a dynamických schopností vozu nejde o spotřebu nadměrnou. S povděkem vnímáme skutečně bohatou výbavu tohoto Peugeotu 508 s prvky dosud obvyklými jen u prémiových vozů: zmiňme alespoň kameru nočního vidění s projekcí do digitálního přístrojového štítu a zvýrazňováním chodců za šera a tmy nebo zcela samočinný parkovací systém: po stisku tlačítka na voliči převodovky jen schválíte navrhovaný manévr, vyřadíte na neutrál a vůz zaparkuje zcela sám, včetně zrychlování, brzdění a řazení (je třeba zmíněný spínač trvale držet).
Ovšem nyní ke každodennímu provozu v náročných zimních podmínkách. Předností kompaktního zážehového motoru je jeho rychlé prohřívání, takže topí již po několika minutách po rozjetí. Peugeot 508 nemá rozmrazování čelního skla, ale vyhřívací dráty se spínačem na panelu vlevo od volantu vedou svisle podél sloupku A a zasahují do klidového prostoru stěračů. To vám po mrazivé noci v první moment sice příliš nepomůže, ale jde o vhodné řešení pro odtávání sněhu v hustém sněžení, omezující hromadění sněhu v rizikových oblastech skla.
Pracoviště řidiče v podobě Peugeotem propagovaného uspořádání i-Cockpit je podle našich zkušeností v novém typu 508 pro uživatele dosud vůbec nejsnesitelnější. Zatímco řady 208, 308 či 3008/5008 od řidiče vyžadují značnou dávku sebezapření, v nové řadě 508 je celý prostor natolik dobře rozvržen, dimenzován a opatřen širokou škálou nastavení volantu a sedadla, že si lze na i-Cockpit opravdu zvyknout. A vyzkoušeli jsme, že se sem komfortně zabydlí osoby různých návyků a vzrůstu. Připomeňme, že jádrem tohoto řešení je malý a velmi nízko uložený volant, přičemž výhled na přístrojový štít nevede skrz něj, ale až nad horní částí jeho věnce.
Významnou předností typu 508 je vylepšené provedení středového dotykového monitoru, jenž ve své spodní hraně nese „klaviaturu“ starých dobrých fyzických spínačů pro rychlý přístup k menu rádia, navigace nebo nastavení (není třeba proklikávat se složitým menu). Za dne jsou piktogramy těchto tlačítek dobře čitelné a v noci optimálně prosvětlené, potíží se však stává mezidobí, tedy šero, kdy zkrátka nevidíte, kam sáhnout. Zaznamenali jsme rychle nabíhající vyhřívání předních sedadel, ale ještě více bychom ocenili dnes již poměrně běžné vyhřívání volantu.
Bezrámová dveřní okna sice působí efektně, ale v zimně jsou zdrojem rizika. Když je přes den teplota nad nulou a během noci klesne pod bod mrazu, skla přimrzají k obvodovému těsnění kolem karoserie. Ve vodorovných žlábcích voda zamrzá také, a jelikož před každým otevřením dveří musí elektromotor mírně okno spustit, aby se vysunulo z těsnění, hrozí ranní starty poškozením motoru i pryže. Riziko lze omezit „promačkáním“ skla v těsnění a vyčištěním žlábku. Během našeho testu zatím k žádnému poškození nedošlo.
V běžných provozních podmínkách jsme na tomto Peugeotu 508 ocenili znamenité stěrače s ostřikovači vedoucími kapalinu přímo před jejich raménka. Na jednu stranu to omezuje plýtvání směsí i zbytečné znečišťování dalších dílů karoserie, na straně druhé se pod vnější část dráhy pravého stěrače při úporném znečištění zasychající slanou vodou nedostává dostatek kapaliny, takže se zorné pole v oblasti před spolujezdcem povážlivě zužuje. Styling přídě do značné míry omezuje znečišťování hlavních světlometů.
Horší je to už s radarem ve spodní části předního nárazníku. Tvarování okolních obkladových lamel k jeho krytu přímo směřuje sníh, břečku a sůl, takže při sněžení či jízdě břečkou se velmi rychle zanese a řidič je jen stroze informován o tom, že adaptivní tempomat či systém samočinného brzdění před překážkou jsou mimo provoz. Zatímco karoserie Peugeotu 508 samotného během jízdy může být sněhu prosta, v prostoru radaru se hromadí zmrazky. Podobný jev bohužel provází i řadu jiných moderních automobilů a budí další otázky o funkčnosti budoucího autonomního řízení, od nějž si toho někteří v následujících letech hodně slibují.
S tímto Peugeotem (doufejme) proplujeme až do jara, kdy pro vás připravíme souhrnný článek. Obvyklé jízdy pro naše čtenáře z Brna už máme za sebou, konaly se 21. prosince na známém místě. Souběžně však pracujeme také na klasickém „testu měsíce“ se všemi měřeními podle naší metodiky. Pokud budete mít během této doby jakékoli dotazy, samozřejmě se ptejte v diskusi na našem Facebooku, v diskusi pod článkem či prostřednictvím mého e-mailu, uvedeného v tiráži každého Automobilu.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)