Svezli jsme se
OPEL ZAFIRA 1.6 SIDI OPC LINE – Rodinný expres
Lukáš Dittrich 06.02.2017 06:51
Test
Modernizovaný Opel Zafira dokazuje, že i rodinné MPV v sobě může spojovat mnoho zdánlivě protichůdných vlastností. Výsledek je až překvapivě povedený.
Jméno Zafira najdeme v nabídce značky Opel už opravdu dlouho. První generace se představila v roce 1999 (viz AR 5/’99), ta současná, v pořadí třetí, slavila světovou premiéru o třináct let později (viz AR 9/’12). Šestý rok působení na trhu by mohl nahrávat spekulacím o stažení z prodeje, ale nic takového se zatím nechystá. Loni Zafira prošla modernizací (viz AR 8/’16), a ačkoliv Opel plánuje hned několik nových SUV, Zafiru si údajně v nabídce ponechá. Nakonec se není čemu divit. Celosvětové prodeje nemají daleko k hranici tří milionů kusů a především, jak dokázal i tento test, jde pořád o více než schopný automobil. Úspěšné MPV z dílny automobilky Opel přišlo v rámci modernizace o část svého jména, takže už to není Zafira Tourer, ale pouze Zafira. Po stránce designu se změnila hlavně přední část karoserie a nutno podotknout, že speciálně tato změna se povedla. Novinkou jsou adaptivní diodové světlomety AFL (Adaptive Forward Lighting), standardně dodávané pro výbavu Innovation, což byl také náš případ.
Nové světlomety mění své nastavení podle aktuální rychlosti, natočení volantu a okolních podmínek. Plynule přecházejí mezi sedmi režimy. Jmenovitě jde například o režim pro jízdu ve městě (světelný kužel je širší), režim pro zatáčení (přisvěcování do zatáček při rychlosti do 40 km/h), režim dynamických světel pro jízdu v zatáčkách na okresních komunikacích (rychlosti 40 až 70 km/h) a tak dále. V praxi vše funguje výborně, a to včetně automatického rozsvěcování dálkových světel. Navzdory svému relativnímu stáří vypadá aktuální Zafira pořád dobře. Komu by standardní vzhled nestačil, ten si může připlatit rozumných 31 200 Kč za paket OPC Line. Navíc pak dostane přední a zadní spoiler, výraznější prahy a střešní anténu ve tvaru ploutve. V kombinaci s testovaným červeným lakem karoserie a osmnáctipalcovými koly působí tento automobil téměř až sportovně. Omlazený interiér nabídne dvě hlavní změny. Zaprvé je zde nový přístrojový štít, zadruhé dorazil kompletně přepracovaný středový panel s novým multimediálním systémem a dotykovým displejem. Přesun některých ovladačů právě na dotykový displej znamená jediné – na středovém panelu najdete o poznání méně tlačítek a vše je díky tomu výrazně přehlednější. Přehlednosti mimochodem napomáhá i umístění dotykového displeje ve výšce shodné s přístrojovým štítem. Redukce počtu tlačítek pak logicky znamená také fakt, že dnes už každá Zafira bude mít ve své nabídce dotykový displej, respektive multimediální systém IntelliLink. Velkou novinkou poslední modernizace je systém OnStar (viz AR 10/’16). Opel ho nabízí pro typ Zafira za příplatek 11 000 Kč v kombinaci se základní výbavou Edition, u testované verze Innovation byste za něj už nepřipláceli. OnStar v praxi přináší WiFi hotspot, systém nouzového volání a propojení s operátorem. V případě nehody si můžete zavolat pomoc stiskem jednoho tlačítka, vůz ale také sám vyšle nouzový signál a operátor se naopak spojí s vámi. Pokud se mu to nepodaří, zná přesně místo, kam má poslat pomoc. Asi nejzajímavější je ale možnost volat přímo operátorovi.
Opel za tímto účelem zřídil v anglickém Lutonu středisko, kde najdete také česky mluvící asistenty. Systém vás přepojí na konkrétního operátora podle jazyka nastaveného v multimediálním systému. Vznášet můžete jakékoliv otázky, ale samozřejmě odpověď na všechno nedostanete. Tato funkce je primárně určena pro vyhledávání cílů a následné zadávání trasy. Jak takový hovor probíhá? Operátor se vás zeptá, s čím může pomoci. Vy mu řeknete, že chcete najít například restauraci v Sedlčanech. Ve středisku v Anglii se nějaká taková restaurace najde a následně je vám trasa odeslána do navigace. Během pár chvil v autě naskočí obrazovka, která vás vyzývá k zahájení navigace. Jinak řečeno, pro zadání konkrétního cíle jste díky systému OnStar museli pouze krátce pohovořit s operátorem a jednou ťuknout na dotykový displej pro potvrzení. To není špatné. Na náš následný dotaz, zda je na trase nějaká dopravní komplikace, jsme už ale dostali pouze odpověď „tuto informaci nemám k dispozici“. Zafira nám v tomto testu znovu připomněla, jak prostorná, praktická a variabilní umí být. Posaz je vyšší, jak je u kategorie MPV zvykem. Obří čelní sklo a zdvojené přední sloupky nabízejí velmi dobrý výhled vpřed a do stran. Ve druhé řadě najdete tři samostatně posuvná sedadla (v rozsahu 30 cm) s možností nastavení sklonu opěradla. Pokud odsunete druhou řadu zcela vzad, nabídne Zafira pro kolena prostor 246 až 515 mm (v závislosti na pozici předních sedadel). Vysoká stavba karoserie navíc přidá velkorysý prostor pro hlavu.
Minimum na přední řadě sedadel je 954 mm, ve druhé řadě máte k dispozici podle našeho měření 960 mm. Německé MPV se tak pohybuje s prostorem na úrovni dnes tolik chválené Škody Kodiaq, ovšem nabídne více místa pro hlavu. Standardem pro vyšší výbavu Innovation je i třetí řada sedadel. Možnost pojmout až sedm lidí se občas hodí, ale zadní dvě místa už jsou spíše nouzová. Jako důkaz poslouží další naměřené údaje. Pokud je druhá řada zcela vzadu, máte před sedákem pouze deset centimetrů. Sedáky jsou navíc umístěny hodně nízko a prostor od sedáku po strop 858 mm také svědčí spíše o použití pro děti. Spolu s přítomností třetí řady souvisí i absence rezervního kola. Zavazadlový prostor poskytne nízko položenou nakládací hranu a vynikající přístup. V sedmimístném uspořádání na vás ale čeká objem pouze 152 litrů, respektive ložná plocha dlouhá jen 321 mm.
Po sklopení třetí řady sedadel ale rázem získáte plochu dlouhou minimálně 846 mm. Zvětšit ji navíc můžete přesunutím sedadel ve druhé řadě až na 1146 mm. Po sklopení všech pěti zadních sedadel nabízí Zafira objem 1860 l. Po technické stránce toho loňský facelift mnoho nezměnil. Motorů se modernizace netýká vůbec, takže můžeme pouze stručně shrnout fakta známá už z minulosti. Testovaný model dostal zážehový přeplňovaný čtyřválec 1.6 SIDI řady MGE (Midsize Gasoline Engine), představené v roce 2013 (viz AR 7/’13). Opel nabízí dvě varianty, a sice A16 XHT (Eco) s parametry 125 kW (170 k) a 280 N.m, nebo silnější alternativu A16 SHT (Performance). Ta disponuje výkonem 147 kW (200 k) a točivým momentem 300 N.m. Právě tento čtyřválec používal také testovaný vůz. Stručně řečeno, zkoušený motor má pouze jednu nevýhodu. Spotřeba není z nejnižších. Při klidné jízdě je možné dosáhnout sedmilitrové hranice, ale naopak není vůbec žádný problém překročit zejména na dálnicích 10 l/100 km. Náš testovací okruh zajela Zafira s dopočítanou spotřebou 8,1 l/100 km. V průměru celého testu jsme se pohybovali kolem hodnoty 9 l/100 km. Druhou stranou mince je ovšem nabízená dynamika. Zrychlení z nuly na 100 km/h je podle našeho měření otázkou 9,2 s. Pro takto velké MPV je to více než zajímavý výsledek, stejně jako nejvyšší rychlost 220 km/h. Velmi schopnému čtyřválci navíc zdárně sekunduje příjemně naladěné řízení a podvozek. Toho se také týká jedna z posledních novinek loňského faceliftu.
Opel změnil adaptivní tlumiče FlexRide. Stále můžete vybírat mezi režimy Sport, Tour a Normal, tlumiče ale své konkrétní nastavení upravují podle aktuální situace. Tentokrát však pracují hned s jedenácti různými variantami svého nastavení. Mimochodem, spolu s volbou režimu Sport se kromě tlumičů změní i chování stabilizačního systému a také mírně ztuhne řízení. Navzdory dynamickému vzhledu a výkonnému motoru ale typu Zafira nakonec nejvíce sluší nastavení Tour. Problém je totiž v tom, že je podvozek obecně docela tuhý a v kombinaci s osmnáctipalcovými ráfky ne vždy dokáže vyhladit nerovnosti silnic. Režim Sport je už opravdu hodně tvrdý. Na druhou stranu, pokud najdete hladkou silnici, můžete s touto Zafirou projíždět zatáčky na poměry kategorie MPV nečekaně rychle. Opel Zafira možná figuruje na trhu delší dobu, ale do starého železa rozhodně nepatří. Je to pohledné, prostorné, variabilní a s testovaným motorem i velmi rychlé MPV. Zajímavá je nakonec rovněž cena. Nejlevnější provedení (1.4 Turbo, 88 kW/ /120 k) stojí ve výbavě Edition pouze 455 900 Kč. Alternativou je vyšší úroveň Innovation, kde už najdete v podstatě kompletní výbavu. Se stejnou motorizací vyjde taková Zafira na 530 900 Kč. Pokud vás láká „nejrychlejší“ motor disponující výkonem 147 kW (200 k), pak si připravte 535 900 Kč (výbava Edition), respektive 610 900 Kč v testované výbavě Innovation.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronicky řízené přímé vstřikování, EU6; 1598 cm3 (ø 79 x 81,5 mm), 9,5:1, 147 kW (200 k)/5500 min-1 a 280 N.m/1650 – 5000 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Šestistupňová přímo řazená převodovka (3,82 – 2,16 – 1,48 – 1,07 – 0,88 – 0,74 – Z 3,55), stálý převod 4,18; pohon předních kol.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými rameny tvaru L a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou a příčně ustavená modifikovaným Wattovým přímovodem; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu nesoustřednými), vpředu příčný zkrutný stabilizátor; brzdy kapalinové s posilovačem, ABS/BA, ESC, kotoučové ø 321/315 mm, vpředu s vnitřním chlazením; elektricky ovládaná parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, pneumatiky Bridgestone Potenza 235/45 R18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2760 mm, rozchod kol 1584/1588 mm; d/š/v 4666/1884/1660 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,304; objem zavazadlového prostoru (VDA) 152 – 1860 l; objem palivové nádrže 58 l; pohotovostní hmotnost DIN 1664 kg, celková povolená hmotnost 2360 kg, obrysový průměr otáčení 11,9 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI
Největší rychlost 220 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 8,8 s; spotřeba paliva EU město 8,4 l/100 km, mimo město 5,9 l/100 km, kombinovaná 6,8 l/100 km; emise CO2 160 g/km.
CENA od 535 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)