Svezli jsme se
Opel Mokka 1.2 Turbo 100 k – Volba rozumem
Petr Hanke 03.01.2023 04:36
Foto: Martin Sznapka
Opel Mokka se vrhl do segmentu malých crossoverů. Zatímco při jeho premiéře jsme se svezli s elektrickou variantou Mokka-e, následně jsme strávili týden za volantem základní zážehové verze.
Při pohledu do ceníku Opelu Mokka uvidíte celkem šestnáct základních položek. Podrobnější pohled ale ukáže, že v nabídce jsou vlastně jen tři spalovací motory. Kromě vznětového čtyřválce 1.5 CDTI jde o dvě verze zážehového tříválce s obchodním označením 1.2 Turbo. Výkonnější varianta dostupná s manuálním i samočinným řazením nabízí 96 kW (130 k), zatímco základní dává k dispozici 74 kW (100 k). Motory se liší i točivým momentem, a to konkrétně 230 vs. 205 N.m. V testu jsme měli základní jednotku dodávanou výhradně se šestistupňovou manuální převodovkou, a to ve střední výbavě celé nabídky označované Elegance.
Foto: Martin Sznapka
V současnosti tato varianta přijde na bezmála 450 tisíc korun, což je téměř přesně polovina ceny elektrické Mokky-e. Ano, za jednu elektrickou můžete mít dvě zážehové ve stejné výbavě. Předchozí zkušenosti ukazují, že elektrická Mokka-e je celkově příjemným vozem svého segmentu, jaká je tedy Mokka z opačné strany nabídky?
Jednoduše řečeno, je na tom velmi podobně. Kromě sympatického vzhledu, který je ale samozřejmě otázkou osobního vkusu, je třeba ocenit přehlednou palubní desku s rozumnou mírou displejů a klasických ovladačů. Vynikající je též volant i celková ergonomie vnitřního prostoru. Opel Mokka je zkrátka kompaktním vozem, jenž velmi dobře „sedne do ruky“. Při řízení vidíte velkou část kapoty motoru s výrazným podélným prolisem a celkově tak máte velmi dobrý přehled o rozměrech vozu. Snad jen vzadu je místa spíše průměrně, ale od vozů tohoto segmentu se stejně neočekává nijak přehnaná rodinná praktičnost, a když ano, je třeba sáhnout jinam.
Foto: Martin Sznapka
Zážehový přeplňovaný tříválec 1,2 litru je se svojí dynamikou vhodný zejména pro městský a příměstský provoz. Při dálničním cestování sice rychlost 130 km/h udrží, avšak přílišným zrychlením nad hranicí 100 km/h neoplývá. Na druhou stranu, když na to přijde, tak i se základním motorem budete schopni cestovat rychleji než s elektrickou verzí, poskytující lepší zrychlení, pružnost a celkovou kultivovanost projevu. Při jízdě, a to během pohybu ustálenou rychlostí nebo při mírné akceleraci, motor v některých situacích působil „křehkým“ dojmem, jako kdyby měl malý setrvačník. Jeho reakce na pohyby plynu proto byly sice hbité, ale ne zcela přesné a bylo potřeba si na ně chvíli zvykat, což platí také pro spíše gumovější chod řadicí páky.
KE STAŽENÍ (pdf)
Na konci testu jsme jezdili se spotřebou pohybující se kolem 7 l/100 km, což je další vlastnost ukazující na průměrnost použitého motoru. Nicméně vzhledem k tomu, že jde o základní jednotku, která je o 30 tisíc korun levnější než silnější varianta, je nutné motor celkově hodnotit jako odpovídající. V konečném důsledku se Mokka 1.2 Turbo s výkonem 100 koní ukázala jako velmi příjemný vůz pro městský život. Ve variantě Elegance, jež je dobrým kompromisem, přitom již disponuje relativně bohatou výbavou, v níž nechybí zpětná kamera, multimediální systém s Apple CarPlay či Android Auto, LED světlomety nebo 17palcová kola z lehké slitiny. Zkoušený vůz se i vzhledem k ceně ukázal jako rozumná volba v rámci celé modelové řady Mokka, která se jednoduše povedla.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazený řadový zážehový tříválec přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, Euro 6d, 1199 cm3 (ø 75,0 x 90,5 mm), 11:1, 74 kW (100 k)/5750 min-1 a 205 N.m/2750 min-1. Manuálně řazená šestistupňová převodovka. Pohon předních kol.
Foto: Martin Sznapka
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy, platforma PSA CMP; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní ramena a vzpěry MacPherson, příčný zkrutný stabilizátor, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou, vinuté pružiny, teleskopické tlumiče; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; dvouokruhové kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, ESP/TSC/TRC; kola 6,5J x 17, pneumatiky 215/60 R 17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2557 mm, rozchod kol 1548/1548 mm; d/š/v 4151/ /1791/1534 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 350–1105 l; objem palivové nádrže 44 l; pohotovostní/celková hmotnost 1270/1700 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 620/1200 kg; obrysový poloměr otáčení 5,5 m
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 188 km/h, zrychlení 0–100 km/h 10,6 s; spotřeba paliva WLTP 5,5 l/100 km, emise CO2 124 g/km.
Cena od 409 990 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)