Svezli jsme se
Opel Meriva – podstatné oživení
Petr Hanke 21.01.2014 07:30
První generace Opelu Meriva sice v roce 2003 z celosvětového pohledu nebyla prvním vozem svého segmentu (tento primát patří japonským značkám), ale i tak v Evropě znamenala revoluci. Automobil si získal srdce velmi rozmanité skupiny zákazníků. Oslovil jak mladé rodiny preferující příznivou cenu a variabilitu, tak i seniory zásluhou zvýšené pozice sedadel. Dnes Meriva zaujme například i trvale velmi dobrým umístěním v různých žebříčkách spolehlivosti, které sestavují zejména německé společnosti.
Pro druhou generaci z roku 2010 jsou charakteristické proti sobě se otevírající dveře, nově řešený interiér a nebo praktický nosič jízdních kol. Ten se vysouvá ze zadního nárazníku. To vše zůstalo i po modernizaci Merivy, která právě přichází na český trh.
Omlazení sympatického MPV je jasně patrné na první pohled. Příď má nyní blíže zejména k modernizovanému modelu Insignia. Světlomety jsou propracovanější a maska má více chromu. Světla pro denní svícení jsou tvořena světelnými diodami (LED). Stejnou techniku používají také nově navržená zadní sdružené svítilny.
Kámen na kameni u modelu Meriva nezůstal v nabídce motorů. A nutno dodat, že to bylo potřeba. Dnes všechny motory plní emisní normy Euro 6, která vstoupí v platnost až v září 2015. Na straně nabídky vznětových motorů se objevil zbrusu nový čtyřválec 1.6 CDTI, který nahrazuje starší vznětové jednotky s objemy 1,3 a 1,7 litru. Samozřejmostí je u něj přímé vstřikování Common-Rail, turbodmychadlo s variabilními rozváděcími lopatkami, stejně tak jako zaměření na minimalizaci třecích odporů. Připraveny jsou dvě verze motoru 1.6 CDTI s výkony 81 a 100 kW (110 a 136 k). Slabší z těchto motorů nabídku rozšíří se zpožděním, nicméně již nyní je známé, že bude vykazovat kombinovanou spotřebu ve výši jen 3,8 l/100 km.
Na straně zážehových motorů je umístěn přeplňovaný čtyřválec 1.4 Turbo s výkony 88 a 103 kW (120 a 140 k). Motory jsou nyní spojené se šestistupňovou manuální převodovkou. Novinkou nabídky je možnost kombinace těchto motorů se šestistupňovou samočinnou převodovkou z dílny koncernu General Motors.
Třetí hlavní oblastí modernizace Opelu Meriva je nabídka nové generace informačního a komunikačního systému nazvaného IntelliLink. Jeho součástí je navigace, Bluetooth hands-free a samozřejmě i možnost připojit velké množství různých typů telefonů a hudebních přehrávačů. Nyní je příjemnější nejen obsluha systému, ale také rychlost jeho činnosti. IntelliLink je navíc připraven spolupracovat s aplikacemi instalovanými v mobilním telefonu, takže je připraven na další své rozšíření. Ne zcela obvyklou vlastností je také možnost hlasového ovládání Siri Eyes Free, které lze využít ve spojení s odpovídajícími zařízení společnosti Apple (např. iPhone, iPad nebo iPod touch). Tato funkce slouží také jako virtuální asistent, který je připraven odpovědět na různé dotazy, případně i například přečíst došlou SMS zprávu.
V praxi modernizovaná Meriva překvapila pohodlím, které nabízela její sedadla. Příjemnou zkušeností byl také výhled všemi směry a opět se ukázalo jako nedoceněné otevírání zadních dveří na druhou stranu, než je obvyklé. Na zadní sedadla se tak snáze nastupuje. Jízdní vlastnosti jsou na solidní úrovni. Zaujala především stabilita při jízdě vysokými rychlostmi na německých dálnicích. Jako zcela bezproblémovou je třeba označit i dynamiku nového vznětového motoru s výkonem 100 kW (136 k) a točivým momentem 320 N.m.
Opel Meriva zkrátka ukázal, že jde o příjemný a praktický automobil, který díky modernizaci doslova vyzrál. Na českém trhu zaujme i z pohledu ceny. Základní verzi lze po využití aktuálních akčních nabídek pořídit za bezmála 260 tisíc korun.