Svezli jsme se
Opel Insignia 1.6 Turbo Innovation – Ukryté novinky
Petr Hanke 11.07.2019 06:07
Opel nenápadně omladil multimediální systém modelu Insignia a k tomu do nabídky přidal i nový motor. Obě tyto novinky jsme vyzkoušeli v testovacím voze ve výbavě Innovation.
Opel Insignia zaujme širokou nabídkou různě zaměřených verzí, motorů, převodovek i bohatou výbavou. I proto je stabilně úspěšným vozem segmentu střední třídy, když se jej v Evropě ročně prodává kolem 70 tisíc kusů. V loňském roce Opel nenápadně rozšířil portfolio zážehových pohonných jednotek. K přeplňovaným čtyřválcům 1,5 litru (103 a 121 kW) přibyl motor 1,6 l s výkonem 147 kW (200 k). Nad nimi je posazena sportovní verze OPC s motorem 2,0 l o výkonu 191 kW (260 k).
V Insignii možná překvapí, že nejde o jednotku používanou ve vozech značek Peugeot, Citroën nebo DS, tedy z koncernu PSA Groupe, kam Opel patří, ale jde o čtyřválec původem od General Motors, tedy předchozího majitele, s přeplňováním, přímým vstřikováním paliva a filtrem pevných částic. Motor se dodává v kombinaci s šestistupňovou manuální nebo samočinnou převodovkou a vždy s pohonem předních kol.
Čtyřválec se nejlépe cítí mezi dvěma a čtyřmi tisíci otáček, kdy se příjemně „opírá“ o točivý moment 280 N.m, do vysokých otáček zátah graduje spíše plynule a motor pocitově nemá výraznější špičku výkonu. Na čtyřválci při jízdě zaujme nízká hlučnost. Naopak spotřeba paliva nepatří k jeho nejsilnějším stránkám. Pod hranici 10 l/100 km se lze dostat, běžná jízda s občasným využíváním výkonu motoru se ale přes uvedenou hodnotu snadno přehoupne. Insignia se s novým motorem příjemně řídí a působí bytelným dojmem. Kladem je stabilita v přímém směru, a to i ve vysokých rychlostech.
Silnou stránkou nejvýše postaveného modelu značky Opel jsou velmi dobře tvarovaná sedadla a kvalitně působící interiér. V loňském roce Insignia dostala do vínku novější generaci multimediálních systémů. V testovaném voze byla instalovaná nejvyšší verze Navi Pro s osmipalcovým dotykovým displejem. Nově uspořádané uživatelské rozhraní je přehledné a vyznačuje se příjemným vzhledem.
Systém se dokáže spojit s telefonem a využívat jeho připojení k internetu například pro získávání aktuálních dopravních informací. Samozřejmostí je též možnost použití zrcadlení telefonů Apple CarPlay a Android Auto. Se změnou multimediálního systému souvisí i přepracovaná grafika hlavního displeje v přístrojích, nabízející širší možnosti individualizace zobrazení.
KE STAŽENÍ (pdf)
Opel Insignia: technické údaje
Opel Insignia je s motorem 1.6 Turbo k dispozici se třemi ze čtyř nabízených stupňů výbavy, a to jak pro pětidveřovou karoserii Grand Sport, tak pro praktičtější kombi Sports Tourer. Součástí nabídky je aktuálně pětiletá záruka omezená 150 tisíci najetými kilometry.
Insignia v dlouhodobém testu
Teprve při dlouhodobějším používání vyniknou některé prvky, jež v krátkodobém testu často přehlédneme. S Insignií na snímcích jsme během tří týdnů najeli takřka 4 tis. km, a to doslova od Šumavy k Tatrám. Jakkoli je Insignia dobře připravena na svižnou jízdu a vyniká vyváženými vlastnostmi (možná drobně na úkor vnitřního prostoru a jeho proporcí), větší vytížení, třeba cestou na dovolenou, jí vysloveně svědčí. Mírné přetížení zadní nápravy v takovém případě potlačuje přirozenou nedotáčivost a obrací ji směrem k přirozeně působící mírné přetáčivosti.
Abychom ale jen nechválili. Elektromechanické ovládání víka zavazadlového prostoru s klidem promineme, nicméně chybí samostatné tlačítko na dálkovém ovladači pro jeho odjištění, takže je třeba vůz odemknout celý. V této třídě obvyklé sklápění zrcátek ke krajnici při couvání je sice pro Insignii k dispozici, ale až od vyšších výbav (včetně jejich elektrického přiklápění ke karoserii po uzamčení vozu). Multimediální systém na středu palubní desky má značnou zobrazovací plochu a poskytuje všechny dnes potřebné informace. Na druhou stranu přístrojový štít, v převážné míře tvořený rovněž barevným displejem, nabízí jen minimum verzí zobrazení a zdaleka nevyužívá potenciálu tohoto řešení.
Spotřeba paliva je s přihlédnutím k znamenitým dynamickým schopnostem vozu velmi zajímavá, ve městě jsme se drželi kolem hranice 8 l/100 km, na dálnici a při dálkových jízdách kolem 7 l/100 km a v kombinovaném provozu nebyl problém přiblížit se průměru 6 l/100 km. Jde o milé překvapení, neboť převody šestistupňové manuální převodovky jsou poměrně krátké, což typicky prospívá dynamice, nikoli však již spotřebě paliva. Již v 50 km/h lze řadit na pátou a v 65 km/h na šestou rychlost, takže při 130 km/h motor na „rychloběh“ točí bezmála 3000 min-1. To se projevuje jeho vyšší hlučností, přitom delší převod by tento velmi zdařilý motor rozhodně snesl.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený zážehový řadový celohliníkový čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronicky řízené přímé vstřikování paliva; Stop/Start, EU6; 1598 cm3 (ø 79,0 x 81,5 mm); 9,5:1; 147 kW (200 k)/5500 min-1 a 280 N.m/1650 – 4500 min-1. Šestistupňová manuální převodovka. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová karoserie s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem, vpředu s vnitřním chlazením, ø př./zad. 296/292 mm; ABS/EBD/BA, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, obrysový poloměr otáčení 5,85 m.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2829 mm; d/š/v 4897/1863/1455 mm, rozchod kol vpředu/ /vzadu 1610/1610 mm; objem palivové nádrže 62 l; objem zavazadlového prostoru 490 – 1450 l; pohotovostní/celková hmotnost 1428/2090 kg, kola z lehké slitiny 8,5J x 18, pneumatiky 245/45 R 18.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 235 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,7 s; spotřeba paliva WLTP 6,7 l/100 km; emise CO2 151 g/km.
Cena od: 801 990 Kč (Innovation)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)