Svezli jsme se
Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof
Jiří Duchoň 17.07.2023 02:20
Foto: Jiří Duchoň
Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným později do uskupení Stellantis. Vyzkoušeli jsme tuto novinku slavného jména v poměrně střízlivém provedení.
Foto: Jiří Duchoň
Značce Opel se daří, kromě kvalitní modelové nabídky za to „může“ i skutečnost, že je schopna dodávat vozidla v reálném čase. Za prvních deset měsíců letošního roku u nás Opel meziročně navýšil prodeje takřka o 30 % a lví podíl na tom má i Astra. S ní jsme prvně jezdili již bezmála před rokem v Portugalsku (viz AR 3/’22). V této velikosti a na stejném mechanickém základu dnes Stellantis nabízí hned několik vozů, třeba luxusní DS4, ale nejblíže má Astra k Peugeotu 308. Také ten je dodáván s karoseriemi hatchback a kombi a i v tomto případě kombi znamená o téměř 6 centimetrů delší rozvor náprav. Proti svým veskrze elegantním sourozencům z Francie, hýřícím rozmanitými liniemi a módními doplňky, zůstává Astra německy přesná a logická. To však rozhodně neznamená, že by byla nezajímavá, ordinérní či strohá, naopak, tento styl našim zeměpisným šířkám sluší. Například příď vyniká originální černou maskou chladiče Opel Vizor, jíž jsou hlavní světlomety integrální součástí, zatímco záď s tenkými svítilnami poutá pozornost kombinací se svisle orientovanou brzdovou svítilnou ve střešním spoileru. Stejný přístup panuje v pracovišti řidiče, jemuž standardně dominují dva desetipalcové barevné obdélníkové monitory, jeden ve funkci přístrojového štítu, ten druhý jako hlavní ovládací rozhraní multimediálních systémů a komfortních prvků. Oba spočívají ve společném, leskle černém a řidiče obklopujícím rámu. Uprostřed zůstaly praktické fyzické přepínače pro rychlý přístup do požadovaného menu, včetně otočného kolečka regulace hlasitosti a (na rozdíl od francouzských příbuzných) ovladačů ventilace. Přehlednosti obsluhy zkrátka není mnoho co vytknout, také fyzické přepínače na volantu odvádějí svoji práci velmi dobře, škoda jen, že jediný středový výdech ventilace snad nelze nastavit tak, aby jím na řidiče nějak netáhlo. Navíc jsme se v tomto voze nezbavili fádního dojmu z nepříliš kvalitně působících obkladových materiálů v odstínech šedé, jejž alespoň místy rozbíjejí leskle černé plochy (ty se zase snadno špiní). Slova chvály si naopak zaslouží skvělé ergonomické sedadlo řidiče (AGR) se stavitelnou délkou sedáku a kvalitní kombinací pohodlí a boční opory.
Foto: Jiří Duchoň
Ve snaze vyhovět očekáváním svých domácích zákazníků používá Opel německo-anglické spojení „autobahn proof“. Provoz v Německu je totiž ve světě specifický, a to zejména zvykem tamních řidičů jezdit i velmi rychle. Astra si ve vysokých rychlostech na dálnicích bez limitu skutečně zachovává citlivé a dostatečně přesné řízení a stabilitu v jízdě přímým směrem a v prostoru pro posádku je i kolem 180 km/h překvapivý klid. Pouze kompaktní zážehový tříválec na toto tempo není zrovna připraven a spotřeba paliva letí k hranici 9 l/100 km. V našich poněkud klidnějších podmínkách ale spíše oceníte dobře sladěnou převodovku, jejíž řazení je i přes použití poměrně dlouhé páky přesné. Ve městě jsme jezdili za 7 l/100 km, mimo ně i za 5,5 l/100 km.
Vůz na snímcích měl silnější verzi motoru 1.2 Turbo v kombinaci s prostřední výbavou Elegance, jež znamená příplatek solidních 60 000 Kč. K výchozímu stupni Edition přidává zejména dvouzónovou samočinnou klimatizaci, čalounění látkou s kůží, adaptivní tempomat, zadní kameru, bezklíčkové zamykání a startování či sedmnáctipalcové ráfky. Za dnes docela příznivých 629 990 Kč tak získáte prakticky kompletně vybavený vůz.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený řadový, turbodmychadlem přeplňovaný zážehový tříválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6.3; 1199 cm3 (ø 75,0 x 90,5), 96 kW (131 k)/5500 min-1 a 230 N.m/1750 min-1; šestistupňová manuálně řazená převodovka, pohon předních kol.
Foto: Jiří Duchoň
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu (platforma PSA EMP2); všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena s torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,5 m.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2675 mm, rozchod kol 1559/1554 mm; d/š/v 4374/ /1860/1441 mm; objem zavazadlového prostoru 422–1339 l; objem palivové nádrže 52 l; hmotnost pohotovostní/celková 1341/1840 kg; přívěs nebrzděný/brzděný 660/1250 kg; zatížení střechy 80 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 210 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 9,7 s; spotřeba paliva WLTP město/mimo město/kombinace 5,7–5,4/5,0–4,0/5,7–5,4 l/100 km, emise CO2 129–123 g/km.
Cena od 549 990 (zkoušené provedení od 629 990) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)