Svezli jsme se
Nice Cars - Zelenáči
Automobil 31.10.2008 00:00
Zelená byla nejpopulárnější barvou Londýnského autosalonu 2008. Britové mají s konstrukcí i provozem elektromobilů velké zkušenosti, na autosalonu v Londýně soustředili nabídku více než dvaceti čistých elektromobilů do společné expozice Electric Vehicle Village, která zahrnovala vše od mopedů po sportovní roadster.
V Londýně jste pod kontrolou. Už od 17. února 2003 vás vidí big brother, tedy celkem 816 kamer, ověřujících, zda jste při jízdě do centra v pracovní den zaplatili congestion charge. Je to osmilibrové mýto, zavedené bývalým londýnským starostou Livingstonem, příznačně nazývaným Rudý Ken, který údajně nemá řidičské oprávnění, ale mezi jeho kamarády patří i venezuelský soudruh prezident Chávez. Stálo to jistě zanedbatelnou maličkost, ale laskavou výjimku mají ekologická vozidla, takže ať žijí hybridy, elektromobily a plynárenská lobby! Mnozí z vystavovatelů se toho chytili a klientům vnucují často velmi dramatické přestavby nejlevnějších automobilů na elektrický pohon s akumulátory.
Největší expozici měla NICE Car Company, ještě před dvěma lety těžko postřehnutelná v jednom z koutů výstavní haly ExCel v Londýně, nyní však s vlastním velkým stránkem i největším podílem na Electric Vehicle Village. Dováží i přestavuje všechno možné, tiše protože to jsou elektromobily propašovala dokonce do Velké Británie také malé čínské vozy. „Chceme prodávat automobily tak, jako Carphone Warehouse prodává mobilní telefony,“ svěřil se s obchodním plánem tiskový mluvčí společnosti, kterou založili Evert Geurtsen, bývalý obchodní ředitel Lotus Engineering a pracovník General Motors, a Julian Wilford, jenž přišel z pojišťovny Aviva, ale předtím byl prý inženýrem Rolls-Royce Plc.
Čínskou vlaštovkou u NICE Car Company je poměrně úhledný NICE Car Ze‑0, vždyť pod jeho designem je podepsán italský Bertone, vlastně pětidveřový hatchback Change Ideal, jenž byl na čínský trh uveden v roce 2006. Do Anglie má přijít koncem roku, do Evropy příští rok. Drobná vada, klasické olověné akumulátory vystačí jen na sto kilometrů, největší rychlost činí 88,5 km/h a cena je od 13 995 liber; určitě se zvýší, když si v budoucnu připlatíte za kvalitnější akumulátory Li‑Ion.
Společnost NICE, jejíž název vtipně ukrývá sdělení No Internal Combustion Engine (bez spalovacího motoru), byla založena v roce 2006, kdy uvedla elektrifikovanou verzi francouzského minivozu Mega City. Nyní nabízí jeho dvou- i čtyřmístnou verzi po faceliftu, stále s olověnými akumulátory, ale s dvouletou zárukou, od 11 499 liber; dojezd činí 100 km a rychlost až 64 km/h. Dvoumístný NICE Car MyCar pochází z Hongkongu, jede stejně rychle, ale na jedno nabití olověných akumulátorů ujede jen 88 km. NICE Car Company rovněž zastupuje italského výrobce Micro-Vett, a proto nabízí elektrifikovaný čtyřmístný Fiat e500 (čtyři sedadla, akumulátory Li‑Ion Polymer, dojezd 120 km, rychlost 100 km/h) s obyklou úrovní pasivní i aktivní bezpečnosti, stejně jako elektrické varianty Fiat Professional (Fiorino, Dobló, Ducato), jejichž akumulátory dovolují dojezd až 150 km v rozvážkovém provozu. Prototypem, vyvinutým ve spolupráci s univerzitou v Cranfieldu, je dvoumístné kupé NICE Car SLC (Super Light Concept) s hmotností jen 400 kg včetně akumulátorů Li‑Ion, které ujede sto mil (160 km) na jedno nabití akumulátorů.
Druhou společností, jež se pokouší o podobně rozvětvený záběr, je Quiet Car Company (QCC) z Lymingtonu, nabízející tiché elektrické mopedy, skútry a minivozy. Ty jsou dva, mají čínský základ, dojezd 100 km s akumulátory Li‑Ion, jež se dobíjejí za pět, resp. šest hodin u většího typu. První Quiet Car 1 za 9999 liber je podivně vyhlížející monospace se sedadly 2+2 a rychlostí 70 km/h, druhý Quiet Car 2 za 12 995 liber je přestavba vcelku elegantního Hafei Lobo (design Pininfarina), pětimístného hatchbacku s největší rychlostí 80 km/h, který má akumulátory Li‑Ion místozážehového motoru vpředu pod kapotou a dva trakční elektromotory v nábojích zadních kol.Dodávky klientům prý začnou v listopadu. O nárazových zkouškách se nehovoří, výrobce však zdůrazňuje, že čtyřkolová vozidla jsou bezpečnější než různé čtyřkolky, tříkolky a motocykly. Malé akumulátory Li‑Ion pohánějí také mopedy Quiet Bike, k nimž patří i elektrifikované skládací jízdní kolo.
Dvoumístný elektrický vozík G‑Wiz alias Maini Reva pochází od indické firmy Reva Electric Car Company, viděli jsme je již na Ženevském autosalonu, stejně jako známý Th!nk City z Norska, či lehké užitkové elektromobily Mega Multitruck, pro jejichž prodej zřídil francouzský výrobce stoprocentní dceřinou společnost Aixam Mega, Ltd., v Rugby. Snad nejznámější jsou už deset let vyráběné elektromobily GEM (Global Electric Motorcars), číslo 1 na světovém trhu elektrických vozidel (výrobce je součástí Chrysler Group), jichž bylo zatím dodáno přes 45 tisíc a mají najeto celkem přes 300 milionů kilometrů! Vyrábějí se v řadě provedení (viz AR 10/’06), druhý rok je pro evropský trh montuje Matra MS v Paříži.
Zajímavá byla také prezentace stojanů Elektrobay pro dobíjení na ulici, které vyvinula společnost Elektromotive. Stejně jako při 24 h Le Mans, tak i v Londýně se představil elektrický dvoumístný sportovní Tesla Roadster, ale o zkušenostech s jeho provozem mnoho informací není, testovací jízda je nedostupná; zato elektrický Smart ED, připra-vený pro britský trh ve spolupráci se Zytek Group, už vesele jezdí. Elektrickým taxi na základě Peugeotu Expert se pochlubila skotská společnost Allied Vehicles Group, která se snaží proniknout také mezi tradiční londýnské taxíky LTI.
Ekologická vozidla nemusejí být jen čisté elektromobily, Toyota pokračuje v nabídce hybridních vozů, opět vystavovala studii Toyota Hybrid X, možná předobraz budoucí třetí generace Priusu, zatímco elektrická Honda FCX Clarity využívá vodíkových palivových článků a už se vyrábí v první sérii.
Zdroj: Automobil 09/08