Svezli jsme se
Motorové centrum Škoda: Zahájení provozu
Petr Hanke 08.09.2014 14:25
V těsné blízkosti tradičního vývojového centra Česana značky Škoda na břehu řeky Jizera vyrostlo další zkušební centrum. Tentokrát je zaměřené na motory a hnací soustavy stávajících i budoucích automobilů Škoda i dalších značek koncernu Volkswagen pro celý svět. Motorové centrum je navrženo velmi moderně a tak, aby vhodně zapadlo do okolního prostředí. Část celé budovy bude porostlá zelení, což ji ještě léze „zamaskuje“.
V nově otevřeném motorovém centru, které je součástí oddělení vývoje motorů a podvozků pod vedením Ing. Martina Hrdličky, je umístěno 15 zkušebních stanic pro motory s výkonem až 400 kW a točivým momentem až 750 N.m. Použité jsou nejmodernější zařízení svého druhu, které jsou navržené tak, aby dokázaly testovat například i závodní motory, u nichž dochází vlivem extrémního použití k enormně rychlým změnám otáček a zatížení.
Jedna ze zkušebních komor je navíc navržena tak, že je připravena na použití dvojice motorových brzd, které jsou schopné věrně simulovat reálný provoz nejen na motoru, ale také na převodovce, diferenciálu a dalších součástech hnacího ústrojí. V motorovém centru budou prováděné testy nejrůznějšího druhu, včetně nejnáročnějších dlouhodobých zkoušek nepřetržitého provozu po dobu 1100 hodin. Kromě motorových brzd je instalováno také 6 speciálních zkušebních stolic na nejrůznější funkční i vytrvalostní testy.
Součástí testovacího centra je také veškerá infrastruktura, která zajišťuje zásobování testovaných motorů palivem (k dispozici je benzin, nafta, CNG, LPG i etanol), chladicí kapalinou, chladicím i nasávaným vzduchem nebo oleji. Současně je třeba neustále odvádět z motorů teplo a výfukové plyny. Dochází tedy k transformaci obrovského množství energie. Mnoho ze vzniklých energií se dále využívá například pro vyhřívání celé budovy nebo pro výrobu elektřiny, případně pro temperování kapalin používaných pro testování. Podle výpočtů lze touto rekuperací ročně ušetřit přibližně 400 MWh elektrické a 1140 MWh tepelné energie, což odpovídá produkci přibližně 720 tun CO2.
Nové motorové centrum, jehož součástí jsou také kanceláře pro přibližně 250 inženýrů, vzniklo díky investici ve výši 45 milionů eur, z nichž 34 milionů bylo investováno do samotné budovy a přibližně 10 milionů eur do technologií a zařízení. Stavba motorového centra trvala přibližně dva roky.
Komplex vývojového centra Česana je čtvrtým největším zařízením svého druhu v rámci koncernu Volkswagen. Motorové centrum je dalším logickým potvrzením kompetencí značky Škoda nejen v oblasti výroby, ale také vývoje motorů pro všechny značky koncernu Volkswagen.