Svezli jsme se
Modely Hyundai N – Okruhová přehlídka
Lukáš Dittrich 23.03.2022 14:35
Sportovní divize N ušla od roku 2015 dlouhou cestu. Přesvědčili jsme se o tom na Slovakia Ringu, kam Hyundai přivezl všechny své ostré modely N a jako bonus přidal okruhové speciály i30 N TCR.
Hyundai v našich končinách dlouhou dobu platil za automobilku produkující zejména racionálně pojaté a dostupné vozy. Směrem ke sportovním emocím se tato značka naplno vydala v roce 2012, když v německém Alzenau založila oddělení Hyundai Motorsport. Nedlouho poté se začaly objevovat informace o tom, že si na své přijdou i běžní zákazníci. Jasno bylo v roce 2015, když byla založena divize N, přičemž jejího vedení se ujal dnes dobře známý Albert Biermann, jenž se dříve podílel na vývoji sportovních modelů BMW M. Pro úplnost, označení N symbolizuje tvar šikany a odkazuje na vývojové středisko v korejském Namyangu, respektive na okruh Nürburgring, kde probíhá testování a u kterého je rovněž technické středisko Hyundai. Z českého pohledu může mít písmeno N ještě čtvrtý význam, a sice Nošovice. Právě tam se vyrábí první sériový Hyundai opatřený tímto označením.
Model i30 N (viz AR 11/’17) si odbyl světovou premiéru v roce 2017 nedlouho poté, co na trh přišla aktuální generace typu i30. Nabídka se postupně rozšířila o i30 N Fastback, Konu N a i20 N. Zapomenout nesmíme ani na limitovanou sérii odlehčeného i30 N Project C (viz AR 6/’20). Všechny tyto modely přivezlo české zastoupení v polovině srpna na Slovakia Ring, přičemž přímo po okruhu jsme se mohli svézt s různými variantami modelu i30 N (před faceliftem i po nedávném faceliftu) a s novou Konou N. O důrazu na poctivou techniku připravenou pro skutečně ostré nasazení svědčí fakt, že každý vůz ujel během dne na velkém závodním okruhu ve velice svižném tempu přibližně 800 km. Samozřejmě s patřičnou údržbou v podobě výměny pneumatik a častého tankování. V tomto extrémním režimu si totiž dvoulitrový motor řekne o více než 30 litrů na 100 km.
Úpravy plnohodnotných modelů N krásně ukazují důraz, jaký je kladen na výsledek, zejména pokud jde o jízdní vlastnosti. Tak například Hyundai i30 N využívá zesílené uložení předních tlumičů, pomocný rám u přední nápravy, další výztuhu středového tunelu a za zadními sedadly může být přidána ještě jedna příčná výztuha. Ladění podvozku pak znamená širší rozchod kol, větší negativní odklon kol na přední nápravě, tužší zadní ramena, tužší pružiny, hliníkové těhlice i větší brzdové kotouče. O patřičnou dynamiku se stará agregát Theta 2.0 T-GDI 16V MLA, disponující ve svém skromnějším naladění výkonem maximálně 184 kW (250 k), v rámci nedávného faceliftu ale posílil u provedení Performance na 206 kW (280 k), přičemž vzrostl také točivý moment na 392 N.m. Možná ještě důležitější je ovšem změna charakteristiky, kdy výkonového maxima motor dosahuje dříve a vrchol točivého momentu je dostupnější v širším pásmu otáček. Stejný čtyřválec, výhradně v silnější specifikaci o výkonu 206 kW (280 k), najdete také v novém modelu Kona N.
Technickým úpravám se nevyhýbá ani převodovka. Ta manuální šestistupňová je upravena s ohledem na vyšší odolnost a kratší dráhy řazení. Konu N pak pořídíte výhradně se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou N DCT se spojkami v olejové lázni. Dvouspojková převodovka se zároveň nově objevuje také v nabídce pro i30 N. Automobilka Hyundai řidičům rovněž nabízí široké možnosti co do individuálního nastavování, ať už se budeme bavit o i30 N, nebo o Koně N. Samostatně lze nastavovat například charakteristiku elektronicky řízeného diferenciálu, podvozku či řízení, ale také startovací otáčky v případě využití systému Launch Control. Ten je dostupný jak pro převodovku N DCT, tak pro varianty s manuálním řazením.
Na slovenském okruhu sportovní modely řady N naplno ukázaly své kvality. Postupné přesedání odhalilo určité rozdíly, to hlavní ale zůstává shodné. Podvozek skvěle funguje, řízení je komunikativní, brzdy jsou odolné. V součtu tohle všechno dává zábavné a velmi rychlé automobily. Platí to také pro crossover Kona N. U vyšší stavby karoserie je vždy zajímavou výzvou vyšší těžiště. Na okruhu i tento crossover funguje výborně. Uvidíme, zda za to nezaplatí daň v podobě horšího komfortu při jízdách po silnicích s horším povrchem.
Hyundai i20 N pak představuje rozšíření sportovních modelů divize N do kategorie malých automobilů. Recept se nemění, také zde podvozek prošel řadou úprav a nechybí ani samosvorný diferenciál. O pohon se tentokrát stará přeplňovaná šestnáctistovka T-GDI naladěná na 150 kW (204 k) a 275 N.m. Standardem je šestistupňová manuální převodovka, přesto také i20 N disponuje systémem Launch Control. Krátké svezení na trati vymezené kužely naznačilo velký potenciál, s hodnocením ale počkáme až na náš klasický test.
Třešničkou na dortu slovenské akce bylo svezení s okruhovým speciálem i30 N TCR týmu Janík Motorsport. Právě s tímto týmem začal nedávno spolupracovat tuzemský importér značky Hyundai, přičemž Janík Motorsport se účastní jako první český tým seriálu TCR Europe. Okruhová specifikace i30 N TCR pracuje s dvoulitrovým motorem naladěným na 257 kW (350 k) při 7000 min-1 a 450 N.m při 3500 min-1. Stejně jako u sériového vozu je poháněna přední náprava, v tomto případě je však osazená vícelamelovým samosvorným diferenciálem. Převodovka je šestistupňová sekvenční. Usednutí na sedadlo spolujezdce po řadě kol odježděných na stejném okruhu v sériových vozech bylo výbornou ukázkou technických možností. Zejména rychlost v zatáčkách či brzdění jsou ze zcela jiné dimenze.
Divize N už se v dnešní době podepisuje také na podobě „obyčejných“ modelů. V nabídce značky totiž najdete rovněž výbavu N-Line, opticky přibližující nesportovní verze plnohodnotným vozům řady N. Dobrou zprávou budiž fakt, že navzdory nastupující elektrifikaci se o budoucnost divize N obávat nemusíme. Logicky je však pouze otázkou času, kdy se elektrifikovaný pohon objeví také v modelech N. Hyundai má ale předpoklady i pak nabízet zajímavé sportovní vozy, protože už teď má na čem stavět. Například koncept N 2025 Vision-Gran Turismo o výkonu 650 kW (884 k) vznikl ve spolupráci s automobilkou Rimac, všeobecně vnímanou jako lídra na poli sportovních elektromobilů. Hyundai Motor Group aktuálně drží v Rimacu podíl 12 %. Od roku 2022 zároveň přejdou speciály seriálu WRC na hybridní model a tým Hyundai Motorsport už nový vůz pilně testuje.
Převzato z časopisu