Svezli jsme se
Mercedes-Benz S 400 BlueHYBRID - Velký hybrid
Pavel Biskup 23.06.2009 14:24
Představujeme
U značky Mercedes-Benz byl dosud hybridní pohon zatím spíše držen takříkajíc pod pokličkou. Dnes se ale už ví, že prodej sériového hybridního sedanu S 400 BlueHYBRID začne v červnu, jsou známy technické detaily, pod zámkem však stále zůstává cena a příslušné záruky.
Mercedes-Benz se odhodlal k odváženému kroku, když svou třídu S vyzbrojil hybridním pohonem a ověnčenou řadou superlativů ji posílá do sériové výroby. Hybridní přestavba padla na typ S 350 se zážehovým šestiválcovým motorem, k němuž byl přiřazen elektromotor s permanentními magnety, hodila se i sedmistupňová samočinná převodovka 7G-Tronic, zatímco společnost Continental dodala akumulátor lithiumionového typu a souhru všeho dostala na starost vysokovýkonná elektronika. V případě vozu S 400 BlueHYBRID jde o tzv. mild hybrid, kdy pouze spalovací motor může pracovat samostatně a elektromotor mu v některých situacích jen vypomáhá (nelze tedy jet pouze s elektropohonem).
Samozřejmě, než se jednotlivé komponenty poskládaly, bylo třeba zajistit jejich optimální funkci. To se týkalo i motoru 3,5 l V6 s variabilním časováním ventilů, u něhož bylo např. pro zvýšení termické účinnosti využito tzv. Atkinsonova principu s delší expanzní fází než je fáze kompresní, což umožňuje delší otevření sacího ventilu mezi sáním a kompresí. Čím je zdvih pro expanzi delší, tím lépe směs vyhoří. Všechny úpravy tak nakonec přinesly 5 kW výkonu navíc (celkem 205 kW) za současného poklesu spotřeby paliva. Ve tvaru úzkého kotouče provedený třífázový elektromotor s permanentními magnety na střídavý proud byl zabudován do skříně měniče momentu samočinné převodovky. Pracuje s napětím 120 V, dává maximální výkon 15 kW a při startu vyvodí točivý moment až 160 N.m, jenž přichází vhod při rozjezdu vozu a jeho zrychlování, což jsou nejnáročnější fáze na spotřebu paliva, kterou elektrický pohon pomáhá snižovat. Svou úlohu hraje samozřejmě také u funkce Start/Stop, kdy je spalovací motor jeho prostřednictvím prakticky s prvním přeskočením jiskry na svíčce spuštěn pro okamžitý rozjezd.
Při zpomalování vozu, ať již setrvačností nebo účinkem brzd, pracuje elektromotor jako generátor a dobíjí tak výkonný a kompaktní lithiumionový akumulátor. Právě v něm je jeden z avantgardních kroků značky Mercedes-Benz v souvislosti s hybridním pohonem, neboť jako první na světě používá u sériového hybridního automobilu právě tento nejmodernější typ akumulátoru (pokud nepočítáme zatím poněkud exotický elektromobil Chevrolet Volt od General Motors). Akumulátor Li-Ion má hmotnost pouhých 28 kg a je citlivý na teplotu, takže musí být napojen na chladicí systém. K výhodám tohoto typu akumulátoru kromě vysoké energetické hustoty patří zvýšená životnost, jež by měla být shodná s životností celého automobilu, a také jeho kompaktní rozměry. V tomto případě vůbec neomezuje místo v zavazadlovém prostoru, protože se pohodlně vešel pod kapotu na místo obvyklého spouštěcího akumulátoru; aby však bylo možné elektromotor na střídavý proud provozovat v síti 120 V se stejnosměrným napětím, je navíc zapotřebí měnič s nuceným chlazením, který technici umístili do prostoru, v němž býval elektrický spouštěč.
Akumulátor z článků Li-Ion, sloužící v první řadě jako zásobník energie pro elektromotor, je rovněž propojen s palubní sítí 12 V, která napájí běžné spotřebiče. K tomu bylo zapotřebí do tohoto systému opět zapojit měnič napětí. Klasický olověný akumulátor 12 V běžných rozměrů je umístěn v zavazadlovém prostoru. Hybridnímu pohonu musel být podřízen také program řazení samočinné převodovky, vedle nového software pro jeho řízení se objevily ještě další přídavné prvky. Také v tomto voze s hybridní technikou pohonu má řidič možnost alespoň rámcově na monitoru sledovat momentální tok energií.Sériová výroba automobilu Mercedes-Benz S 400 BlueHYBRID bude zahájena v továrně v Sindelfingenu, kde se vyrábějí i další verze třídy S, ale hybridní modul tam přijde jako celek pro konečnou montáž do vozu. Zahájení prodeje je naplánováno na červen v západní Evropě, na srpen v Číně a na září 2009 ve Spojených státech amerických.
Zdroj: Automobil 05/09
Autor: Pavel Biskup
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA | a) vpředu podélně uložený kapalinou chlazený zážehový motor, šestiválec s válci do V; čtyřventilový rozvod DOHC; 3498 cm3 ( 92,9 x 86 mm); 10,7:1; 205 kW (279 k)/6000 min-1; 350 N.m/2400 – 5000 min-1; b) hybridní modul s třífázovým elektromotorem s permanentními magnety na střídavý proud, jmenovitý výkon 15 kW (20 k), jmenovitý točivý moment 160 N.m; c) spalovací motor v kombinaci s hybridním modulem dává kombinovaný jmenovitý výkon 220 kW (299 k) a kombinovaný jmenovitý točivý moment 385 N.m; hmotnost hybridního systému jen 75 kg. |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | rozvor náprav 3035 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1600/ 1606 mm; d/š/v 5075/1871/1473 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1955/ 2550 kg; objem zavazadlového prostoru 560 l; objem palivové nádrže 90 l. |
PROVOZNÍ VLASTNOSTI | největší rychlost 250 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,2 s; spotřeba paliva podle metodiky EU kombinace 7,9 l/100 km; emise CO2 190 g/km. |