Svezli jsme se
Maserati Grecale
Heinrich Lingner 21.03.2022 05:50
První jízda s novým SUV Maserati se mění v bouřlivou záležitost.
Je dobře, že kolem Středozemního moře vane tolik větrů, protože díky tomu na každý nový model nějaký zbyde. Tentokrát se bavíme o větru zvaném Grecale. V souladu s bouřlivým severním větrem prší nejen na nás, kteří testujeme, ale také na fotografy i na modro-černý prototyp nového SUV. Vývojový inženýr Frederico De Medio, který je u Maserati zodpovědný za jízdní testy, nás zve do vozu, nejdříve na sedadlo spolujezdce. Za volantem sedí tovární testovací jezdec Ivan Paire.
Jezdí rychle, klidně, bezpečně, profesionálně. Frederico ze zadního sedadla komentuje, mluví o trati (kluzké, s kombinací rychlých a pomalých zatáček), jízdních režimech Grecale (jsou čtyři) a adaptivním vzduchovém podvozku (na přání).
O menším bratru Levante už něco známe dopředu: pohání ho dvoulitrový zážehový čtyřválec s mild hybridní 48voltovou technikou, používanou i ve větších modelech. Drobný rozdíl spočívá v tom, že zde dosahuje výkonu 221 kW (300 k) místo 242 kW (330 k), ale maximální točivý moment zůstává stejný – 450 N.m.
Za volantem se měníme po prvním kole. Ivan připomíná, že pro zařazení režimu D pro jízdu vpřed je třeba zvednout maskovací kryt ze středové konzoly. Pod ním se skrývá velký centrální displej s nejnovější generací infotainmentu Uconnect. Pro ovládání klimatizace je k dispozici dotyková plocha pod hlavním centrálním displejem. Mezi nimi se nachází řada tlačítek pro ovládání funkcí osmistupňové samočinné převodovky ZF. Zcela vlevo je D.
Ivan dává rukou znamení, které by se dalo mezinárodně chápat jako „plný plyn“. Bum, čtyřválec zaburácí a Grecale s jemným prokluzem zrychluje přes mokré listí na asfaltu z rychlé pravé zatáčky na rovinku. Skutečnost, že váží přes 1,8 tuny, v podstatě nevnímáte. Na trati hravě tančí mezi svodidly, v ostrých zatáčkách na mokrém asfaltu je trochu nedotáčivé, ale i tady pomáhá Ivanův základní recept: trochu otevřít řízení a plný plyn.
Po návratu do boxů se nás ptají, jak se nám Grecale líbilo. Velmi ovladatelné, velmi agilní a v prvních dvou jízdních režimech velmi pohodlné. Řízení je trochu lehké, ale velmi přesné. Zvláště příjemná je jednoznačná zpětná vazba elektricky řízené brzdové soustavy. Na úzké a kluzké testovací trati v Baloccu vypadá Grecale menší a lehčí, než ve skutečnosti je. Jak si povede v každodenním životě v porovnání s Porsche Macan, Alfou Romeo Stelvio nebo BMW X4, to se ukáže až příští rok.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem, uložený podélně vpředu; DOHC 4V; proměnné časování; EU6d; 1995 cm3; 221 kW (300 k)/5750 min-1 a 450 N.m/2000 min-1. Osmistupňová samočinná převodovka, pohon všech kol.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, víceprvkové zavěšení vpředu i vzadu; odpružení vinutými pružinami; pneumatiky 235/55 R 19.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2901 mm; d/š/v 4846/1948/1670 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 535 l; pohotovostní hmotnost 1870 kg.
Provozní vlastnosti
Největší rychlost přes 240 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 5,6 s.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)