Svezli jsme se
Kde se rodí Maserati...
Automobil 25.08.2008 00:00
Automobily Maserati se vyrábějí v sedmdesát let staré továrně v centru Modeny, která byla po převzetí Ferrarim výrazně modernizována a doplněna moderní administrativní devítipodlažní budovou Office Tower, patrovými garážemi a rozlehlým showroomem.
Při naší první návštěvě italské továrny Maserati v roce 2003 byly nové objekty ještě rozestavěny a na výrobní linky právě nabíhala nová generace sportovních sedanů Quattroporte, takže jsme nesměli pořizovat žádné snímky. Letos na jaře už bylo všechno jinak, závod uprostřed města jen deset minut od proslulé katedrály vyrábí novou generaci prestižních automobilů sportovního charakteru Maserati GranTurismo (M145) a Quattroporte (M139) v několika různých modelech a také montuje technicky spřízněná kupé Alfa Romeo 8C Competizione. Všechny motory dodává Ferrari ze závodu Nuova Meccanica v Maranellu, také karoserie přicházejí od specializovaných subdodavatelů z Turína a v Modeně tedy probíhá jen finální montáž vozů.
Prohlídka společnosti začíná v továrním showroomu, jemuž dominuje centrální výstavní plocha ve tvaru šroubovice, na níž i pod ní stojí vybrané automobily (v době naší návštěvy také MC12 Stradale a akční model kupé minulé generace GranSport MC Victory). Součástí showroomu je nejen boutique, ale také vzorkovna materiálů a barev pro klienty, které si tam mohou zvolit pro exteriér a interiér svého nového automobilu Maserati. K dispozici je více než čtyři miliony kombinací. Administrativní provozy včetně oddělení pro tisk a public relations jsou ve věži, která se tyčí nejen nad továrnou, ale i nad více-podlažním parkovištěm pro vozy zaměstnanců i návštěvníků, jež zdobí siluety nejslavnějších italských automobilů Maserati.
Červené cihlové zdi továrních hal Maserati, S.p.A., na Via Ciro Menotti v Modeně jasně hovoří o tom, kdy byla továrna postavena. Vznikla v roce 1938 a do roku 1940 tam průmyslník Adolfo Orsi, nový majitel automobilky založené bratry Maserati v Boloni, definitivně výrobu sportovních a závodních automobilů přestěhoval. V padesátých letech ještě pokračovala produkce zapalovacích svíček, obráběcích strojů, nákladních elektromobilů a dokonce motocyklů Maserati, ovšem většinou v jiných provozech, než byl Orsi donucen z finančních důvodů rozprodat některé části společnosti a nakonec celou automobilku Citroënu (z tohoto období pochází kupé Citroën SM s motorem Maserati V6), jenže Francouzi už v roce 1975 ztratili zájem, a tak modenskou automobilku zachránil Alejandro De Tomaso, který ji koncem své kariéry prodal Fiatu (1993). V rámci reorganizace ji Fiat Group v roce 1997 převedl pod Ferrari, modernizoval pro zvýšení objemu produkce a obě značky nenápadným způsobem propojil, takže Ferrari dnes vyrábí všechny motory Maserati.
Nové výrobní linky haly Carrozzeria byly uvedeny do provozu na konci roku 2003, jednu přistavěli a původní modernizovali. Nyní jde o dvě paralelní linky v původní hale, na nichž se současně vyrábějí automobily kupé GranTurismo, sedany Quattroporte a sesterská kupé Alfa 8C. Z vedlejších provozů na linky přicházejí karoserie, z druhé haly Meccanica přivážejí vyskozdvižné vozíky individuálně podvozkové skupiny včetně pohonných jednotek, vše se pak smontuje na podvěsných otočných přepravnících. Jeden cyklus trvá 24 minut, pak se vozy otočí do vodorovné polohy, zdvihnou a posunou na další pracoviště. Tým pracovníků na každém stanovišti má na cyklus poměrně dost času, aby byla zaručena kvalita produkce. Přestože budovy jsou sedmdesát let staré, jsou velmi dobře navrženy, prosvětlené, teplé a v létě klimatizované pro zajištění optimálních pracovních podmínek. Maserati vůbec patří k nejlepším zaměstnavatelům v Modeně, nevykazuje pracovní úrazy a pro své lidi nabízí řadu výhod (např. zdarma fitness centrum a podobně). Všechny vozy se vyrábějí na objednávku podle zadané specifikace, jsou předem prodány, a montáž na lince trvá devět hodin. Následují testy a zkušební jízdy.
Ve druhé hale Meccanica se připravují podvozkové skupiny s motory V8, modré kryty hlav válců značí verze pro samočinné převodovky, červené kryty ostřejší typy s mechanickou převodovkou systému transaxle (vzadu v bloku s rozvodovkou). Viděli jsme jak verze Maserati, tak Alfa Romeo o větším objemu 4,7 l, jaký nyní dostala rovněž výkonnější verze kupé GranTurismo S včetně rychlejšího sekvenčního řazení MC‑Shift (světová premiéra na Ženevském autosalonu 2008). Každý vůz absolvuje dvouhodinovou zkušební jízdu ve standardních podmínkách (běžné silnice, dálnice, horské cesty).
Roberto Ronchi, generální ředitel automobilky Maserati, S.p.A., prozradil, že všechny budoucí vozy Maserati už budou čtyřmístné (resp. 2+2), protože italská značka nesoupeří s Ferrari nebo Lamborghini, ale s exkluzivními výrobci větších sérií (Mercedes-Benz, BMW, Porsche, Aston Martin). Posledním dvoumístným typem byl tedy extrémní MC12, odvozený z Ferrari Enzo; nepočítá se ovšem ani s produkcí SUV 4x4. V loňském roce se prodalo 7353 automobilů Maserati (nárůst 33,3 %); největšími trhy byly USA (přes 2600 vozů), Itálie (714), Velká Británie (611), Německo, Japonsko, Švýcarsko, Francie, Čína, Spojené arabské emiráty, Austrálie atd. Maserati pravděpodobně připraví také menší motor V6 (spolupráce Ferrari), vyloučen není návrat k otevřeným vozům. Produkce by měla vzrůst na deset tisíc ročně, teoretická maximální kapacita továrny v Modeně činí patnáct tisíc automobilů.
„Také v České republice vzrůstá poptávka, všechny přidělené vozy na letošní rok už máme prodané,“ říká Jiří Rozkošný, marketingový ředitel pražské společnosti Scuderia Praha (dříve HP-Exclusiv), oficiálního dovozce automobilů Ferrari a Maserati. Platí to samozřejmě o obou značkách, celkem bude letos u nás prodáno asi padesát těchto nových automobilů, z toho dvaadvacet Maserati a devětadvacet Ferrari. Kdyby jich bylo více, prodalo by se více, ale z důvodu exkluzivity je odbyt přísně regulován. Maserati má 272 dealerů v 59 zemích
na pěti kontinentech.
Zdroj: Automobil 07/08