Svezli jsme se
Lexus RX 350h Luxury – Racionální luxus
Petr Hanke 08.09.2023 06:55
Foto: Jiří Duchoň
Kombinace základního motoru a nejvyšší výbavy vytvořila z testovaného Luxusu RX 350h zajímavou kombinaci protikladů, které ale dávají smysl.
V prémiovém segmentu velkých SUV je na evropském trhu poměrně jasná situace, v níž dominují tři německé značky, jež své zástupce stále ještě nejčastěji vybavují vznětovými motory. Ani ne tak v České republice, ale obecně v Evropě se přitom výbava těchto vozů drží spíše na střídmé úrovni. Jako protiklad k těmto zvyklostem Starého kontinentu působil testovaný Lexus RX 350h (viz AR 7/’22) s nejvyšší výbavou Luxury. Jeho základem je hybridní hnací soustava kombinující zážehový čtyřválec 2,5 litru a celkem tři elektromotory.
Foto: Jiří Duchoň
Pohled zvenku na vůz s šedým metalickým lakem ukazuje i přes nápaditost řešení masky chladiče především sázku na moderní eleganci a snahu navázat na předchozí generaci tohoto typu. Skutečnou podstatu tohoto vozu ale ukáže až pohled do interiéru. Pečlivě navržené čalounění kombinující jemnou kůži a semiš – ten se objevuje i ve výplních předních dveří – budují dojem luxusu, stejně jako zpracování světlého dřeva a dalších částí interiéru. Nápaditě řešené nepřímé osvětlení podtrhuje dojem objemného vnitřního prostoru, který nezhatí ani použití velkého středového displeje (14“) propojeného do jednoho celku s typicky minimalisticky pojatým přístrojovým štítem. Zcela v duchu tradice Lexusu jsou také chody všech přepínačů a páček, stejně jako voliče převodovky – jasně vnímáte snahu o jejich vzájemné sladění a jemnost. Mimořádná je, opět v typickém stylu této japonské značky, i kvalita zvukového projevu audiosystému Mark Levinson s 21 reproduktory. Celkově je atmosféra za dřevem vykládaným volantem neobyčejně příjemná.
Foto: Jiří Duchoň
Snadná je také obsluha infotainmentu s čistou a srozumitelnou grafikou. Možná škoda, že Lexus do typu RX implicitně nastavil, že vůz i při drobném překročení rozpoznaného rychlostního limitu spustí gong. Tuto funkci je tak třeba vždy po nastartování vypínat, naštěstí k tomu stačí dva dotyky displeje. Poněkud více zvyku ale vyžadují dotyková multifunkční tlačítka na volantu – po dotyku se jejich funkce zobrazí na head-up displeji a pak ji lze stiskem potvrdit. Majitelé vozu si na tento systém zřejmě zvyknou, protože i když se funkce mírně mění podle situace, logiku za jejich zobrazováním nalézt lze. Přiznejme ale, že týdenní test na to zcela nestačil…
Varianta Luxury je jako jediná v případě verze RX 350h vybavena adaptivními tlumiči, které i při použití kol s průměrem 21 palců dokáží zajistit příjemný komfort jízdy. Když naopak ztuhnou, neočekávejte, že se z tohoto vozu stane stroj na sportovní zážitky z jízdy. Tužší nastavení spíše sebere komfort, než aby ve vás vzbudilo vášně. Do pokojného módu vás při řízení dostane také hybridní pohon, jenž je zejména ve městě příkladně sametový a tichý. Lexus plynule proplouvá dopravou se spotřebou jen mírně přesahující hranici 8 l/100 km. Uvnitř tak je příjemně tiché prostředí například pro poslech zmiňovaného špičkového audiosystému.
Foto: Jiří Duchoň
Mimo město a zejména pak na dálnici se projevuje, že hlavním zdrojem síly je u tohoto dvě tuny vážícího vozu čtyřválec 2,5 litru. Stále velmi dobře naladěná hybridní soustava si při takřka každé akceleraci ve vyšších rychlostech řekne o jeho pomoc, která se projeví zvýšenou hlučností, jaksi nezapadající do klidného prostředí interiéru. Zcela přirozeně se proto budete snažit jezdit tak, abyste do „styku“ s motorem nepřišli, což vede k uvážlivé jízdě. I tak je třeba v dálničním prostředí počítat se spotřebou přes 9 l/100 km.
Lexus RX 350h Luxury skutečně nabízí atmosféru luxusu, jak svým označením naznačuje. Ze své podstaty je ale vozem na komfortní, ale především klidné cestování. I v tom se liší od své německé, ale i britské konkurence.
Technické údaje
Motor
Hybridní hnací soustava THS II s planetovým soukolím ve funkci slučovače a děliče výkonu; kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec A25A-FXS, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, VVT-iE (sání) a VVT-i (výfuk); elektronicky řízené kombinované přímé a nepřímé vstřikování paliva D-4S; EU6d; 2487 cm3 (ø 87,5 x 103,5 mm), 14:1, 140 kW (190 k)/6200 min-1 a 239 N.m/4300–4500 min-1; elektromotor/generátor s permanentními magnety, 134 kW (182 k) a 270 N.m; generátor; akumulátor li-ion, 259 V, 70 článků, 1,6 kWh; celkový výkon soustavy 184 kW (250 k).
Foto: Jiří Duchoň
Převodné ústrojí
Bezestupňové planetové soukolí. Pohon všech kol E-Four, elektromotor 40 kW (54 k) a 121 N.m pohánějící zadní kola.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči (Luxury: aktivními), příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS
/ABD, VDC/TC/VDIM; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod řízení 14,4:1; pneumatiky 235/60 R 19.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2850 mm, rozchod kol 1655/1695 mm; d/š/v 4890/ /1920/1695 mm, světlá výška 183 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 461–1612 l; objem palivové nádrže 65 l; hmotnost pohotovostní/celková 1965/2660 kg; hmotnost brzděného přívěsu 2000 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 200 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 7,9 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 6,3–6,6 l/100 km; emise CO2 142–149 g/km.
Cena od 1 790 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)