Svezli jsme se
Hyundai Staria Tour Luxury 4x4 – Komfortní a originální
Jiří Duchoň 18.10.2024 06:55
Foto: Jiří Duchoň
Komfortní a originální. Snad žádné velké MPV nezpůsobilo takový rozruch jako Hyundai Staria. Na cestu na jih jsme vzali luxusní sedmimístné provedení s kontroverzní konfigurací 2+2+3.
Proč kontroverzní? Pětičlenné posádce dvě řady sedadel stačit nebudou, a i kdybyste jeli jen ve čtyřech, stejně toho dozadu mnoho nenaložíte. Ale o tom až později. Staria (viz AR 7/’22) do jinak veskrze účelně řešeného segmentu přinesla extravagantní design, připomínající například „pixelovými“ LED světlomety na obou koncích karoserie elektromobily Ioniq 5 a 6. Jak se nám však potvrdilo, jde o koncept velmi promyšlený, jenž nijak nepodřizuje praktičnost vzhledu. Například dva páry úzkých zadních svítilen kopírují sloupky, takže výklopná záď otvírá přístup do zadní části interiéru v plné jeho výšce i šířce (stejně jako boční posuvné dveře má i záď elektrické ovládání). Dojem budí též ohromná plocha bočního zasklení dodávající prostoru pro cestující světlost a vzdušnost. Tu u zkoušeného automobilu dále podtrhovala dvě střešní okna se clonami (+40 000 Kč). Okna v předních dveřích mají tak nízkou spodní rovinu zasklení, že se jimi pohodlně protáhnete třeba při placení mýtného a i po zavření vidíte prakticky těsně vedle vozu. Při manévrování dále přijdou vhod rozměrná zpětná zrcátka a ohromný rejd předních kol, charakterizovaný stopovým průměrem otáčení pouze necelých 12 m, což je mimochodem o více než metr méně než u podobně dlouhého Volkswagenu Caravelle předchozí generace.
Foto: Jiří Duchoň
Hyundai Staria je skutečně velký vůz, dlouhý bezmála 5,3 metru, ale především široký bez tří milimetrů rovné dva metry, byť osobní verze drží výšku na 1990 mm, aby s nimi bylo možné zajíždět do podzemních garáží (v nich tak pouze „brnkáte“ anténou). V osobním provedení se dodává výhradně se vznětovým čtyřválcem 2.2 CRDi/130 kW, kombinovaným buď s šestistupňovou manuální, nebo osmistupňovou samočinnou převodovkou (s tou za příplatek 50 tis. Kč můžete mít i elektronicky řízený pohon všech kol). Standardem je devítimístné provedení s uspořádáním 3+3+3 v modelech Comfort, Smart a Style, my jsme však vyzkoušeli špičkový model Luxury. Vyniká prakticky kompletní výbavou, zahrnující i kamerový systém s rozhledem 360°, laminovaná boční skla a čelní sklo s protihlukovou fólií, čalounění jemnou kůží Nappa či vnitřní obložení střechy semišem. Staria Luxury má sezení 2+2+3, přičemž ve středu zájmu jsou dvě mimořádně pohodlná sedadla ve střední řadě. Ta lze elektricky proměnit v lůžka s vysouvatelnou podnožkou a mají, stejně jako ta přední, vyhřívání i odvětrávání. Řidič může sledovat dění v prostoru za sebou na středovém displeji díky kameře a k posádce promlouvat přes reproduktory audiosystému Bose s 11 reproduktory a subwooferem. Zadní část má samostatnou klimatizační jednotku s vlastním ovládacím panelem a výdechy, takže se rozpálený rozměrný interiér při teplotách 39 °C dařilo poměrně rychle vychladit.
Samostatná sedadla ve druhé a jednodílnou lavici ve třetí řadě lze podélně posouvat (za všech okolností je na nich přitom spousta místa), nikoli však demontovat. I když zadní lavici posunete zcela vpřed, vznikne prostor pro zavazadla s objemem jen 431 litrů, což je pro sedmičlennou posádku na delší cesty málo. V případě nepotřeby zadní řady lze její sedák zdvihnout a náklad uložit před ni. Úchyty IsoFix jsou pouze na sedadlech druhé řady. Levnější devítimístné uspořádání sice nebude možná tak luxusní, ale poněkud praktičtější, když za zadní lavicí nabídne až 1303 l objemu.
Foto: Jiří Duchoň
Jízdně je Staria rovněž díky víceprvkové zadní nápravě komfortní, a to i bez vytížení, protože podvozek počítá s užitečným zatížením jen 662 kg. Stabilita je velmi dobrá i ve svižně projížděných zatáčkách, v nichž jsou navíc náklony karoserie minimální. Kola s osmnáctipalcovými ráfky a 55% pneumatikami účinně filtrují i ostřejší nerovnosti a nízký hluk ve vyšších rychlostech je výsledkem na danou třídu znamenitě řešenou aerodynamikou, charakterizovanou součinitelem odporu vzduchu jen cx = 0,32. Osvědčený motor má kultivovaný a tichý běh a samočinná převodovka vhodně využívá jeho vysokého točivého momentu, nicméně ani v tomto případě není zrovna hospodárný: ani na delších trasách není snadné držet se se spotřebou pod hranicí 10 l/100 km. Řidič má k dispozici paletu komfortních a bezpečnostních soustav, adaptivním tempomatem s aktivním vedením v pruhu počínaje a nabídkou jízdních režimů konče. My jsme nejčastěji volili režim Smart, chytře upravující nastavení vozu podle aktuálních podmínek.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený řadový, turbodmychadlem přeplňovaný vznětový čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start; EU6d; 2199 cm3 (ø 85,4 x 96,0 mm), 16:1, 130 kW (177 k)/3800 min-1 a 430 N.m/1500–2500 min-1. Osmistupňová samočinná převodovka. Pohon všech kol (elektronicky řízená lamelová spojka) s možností pevného spojení.
Foto: Jiří Duchoň
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/MCB,
ESP/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový poloměr otáčení 5,97 m; pneumatiky Kumho PorTran KC53, 235/55 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3273 mm; d/š/v 5253/1997/1990 mm; světlá výška min. 186 mm; maximální objem zavazadlového prostoru 117–431 l; hmotnost pohotovostní/celková 2368/3030 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/1500 kg; objem palivové nádrže 75 l.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 13,5 s; spotřeba paliva WLTP 8,5–8,9 l/100 km, emise CO2 222–232 g/km.
Cena od 969 990 (zkoušené provedení od 1 519 990) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)