Svezli jsme se
Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini
Jörn Thomas 07.04.2023 01:53
Foto: Lamborghini
Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než kdy jindy. Má atmosférický motor V10, pohon zadních kol, upravenou aerodynamiku, silnější brzdy a sportovní pneumatiky. Nějaké otázky? Odpovědi přinášejí jízdní dojmy.
Tak funguje udržitelnost. Místo uvádění nové generace každých sedm let raději v Lamborghini pilují známou a osvědčenou techniku. Například Huracán, který každý závan stárnutí smete energickým zavytím desetiválcového skvostu. Každý okamžik s hybriduprostým, atmosférickým V10 by vystačil na věčnost, jež však v případě Huracánu skončí v roce 2024.
Raději tedy rychle za alcantarový volant prototypu, v tuto chvíli ještě maskovaného matnou černou fólií. Tecnica je třetím evolučním stupněm Huracánu, který má nabídnout větší radost z jízdy než varianta Evo a v oblasti jízdních výkonů se zařadit jen kousek pod model STO. Nová verze s pohonem zadních kol navíc uvádí nejnovější variantu systému jízdní dynamiky LDVI (Lamborghini Dinamica Veicolo Integrata), tvořenou vektorováním točivého momentu, protiprokluzovým systémem, ostřejším převodem řízení včetně řízení zadních kol, vylepšeným chlazením brzd a pneumatikami shodnými s verzí STO.
Foto: Lamborghini
Jízdní vlastnosti ostatně mají připomínat vrcholný Huracán, pouze se jeho schopnostem nepřiblíží na celých sto procent. Desetiválec pod novým krytem nabízí 471 kW (640 k) a 565 N.m a ještě ostřejší odezvu i zvuk ve vysokých otáčkách. Ucítíte to nejen na rovinkách okruhu v Nardò, když 5,2litrový motor překročí hranici 8000 min-1, aby na jejich konci ukazoval na digitálním rychloměru hodnotu 300 km/h. Projeví se i při ubrání plynu, při mírné zátěži či při akceleraci z nízkých otáček.
Ale pozor, zpočátku byste si levou zatáčku na konci rovinky měli osahat při zhruba 250 km/h a teprve pak rychlost postupně zvyšovat, a to navzdory tvrzení lidí od Lamborghini, že před zatáčkou stačí jen krátce sundat nohu z plynu a pak ji lze projet naplno. Lehko se to řekne, hůř udělá. Napřed si totiž musíte vše srovnat v hlavě, protože Lamborghini s největší rychlostí 325 km/h toho se zahřátými pneumatikami Bridgestone Potenza Sport dokáže mnohem více, než nač si jeho řidič troufne – a to samozřejmě bez ztráty kontroly.
Přispívá k tomu i technika verze Tecnica. Má totiž výrazně vylepšenou aerodynamiku s vyšším přítlakem ve vysokých rychlostech. Poznáte to na nové přídi, odlišném tvaru prahů i na nové zádi včetně difuzoru a pozměněného křídla. K tomu se přidává přepracovaný kryt podvozku s novými aero-deflektory. Lamborghini tím slibuje o 35 % vyšší přítlak vzadu při zároveň o 20 % nižším aerodynamickém odporu. Vertikální zadní okno navíc vylepšuje výhled z vozu, což ale dnes nehraje v Nardò takovou roli, na rozdíl od spousty dílů karoserie (včetně karbonové přední i zadní kapoty), které Tecnica převzala od závodního oddělení Squadra Corsa.
Foto: Lamborghini
„Od lifestylu po okruh“ není v případě tohoto Huracánu žádnou vzletnou frází. V režimu Strada je verze Tecnica na standardy daného segmentu pohodlnější, než bývá obvyklé. Již v režimu Sport se však vůz i elektronické systémy výrazně „napruží“, s řízením dvěma prsty zde již neuspějete, musíte se pevně chytit volantu.
Naopak základní znalosti Kammovy kružnice přilnavosti vám pomohou dostat z vozu na brzdách či při příčném i podélném zrychlení to nejlepší. Je toho spousta, brzdy (jejichž teplota je nyní při záběru o 5 až 10 % nižší, a zároveň vykazují menší opotřebení) přesvědčí transparentním, pevně daným bodem záběru. Navíc si chod pedálu brzdy na rozdíl od řady špičkových supersportů zachovává na limitu určitou vůli pro lepší dávkovatelnost, a nepůsobí proto příliš tvrdým či prkenným dojmem. V zatáčce je důležité nepřehnat nájezdovou rychlost a poté jít včas progresivně na plyn, a třeba i lehce vybočit záď, pokud chcete.
Řízení není příliš lehké, zároveň ale postrádá umělou tuhost a pracuje transparentně a sportovně. Nová skořepinová sedadla pak nabídnou spoustu bočního vedení, což se hodí ve dvojici za sebou jdoucích středně rychlých zatáček. Zde, mezi obrubníky a zvlněným asfaltem, si zprvu pomyslíte: není podvozek příliš tvrdý a neztrácejí 20“ kola spojení s povrchem? Ale po dvou třech kolech je jasno. Nikoli. Naladění trefilo střed – potlačuje nežádoucí pohyby karoserie a zároveň zajišťuje potřebný kontakt pneumatik s vozovkou.
Těžiště uprostřed dané pozicí motoru, pohon i natáčení zadních kol, aktivní naladění elektroniky – přesně tak, jak slibně to zní, také Tecnica jezdí. Nikoli jako chladný likvidátor časů na kolo, nýbrž jako famózní a zábavný sportovec. Tecnica je rychlá, vyžaduje stálé nasazení, pozornost, koncentraci a respekt. Ten by měl však být v případě supersportovního vozu s takto velkým výkonem a motorem uprostřed samozřejmostí. Tecnica i bez hybridní podpory nabídne lineární zátah, bleskovou odezvu a hlad po otáčkách, rychlou dvouspojkovou převodovku a vysokou agilitu. Nemluvě o drsném vzhledu a jedinečném designu interiéru. Tecnica svého řidiče obejme těsněji než běžný Huracán, má méně pouťové displeje, méně zbytečností, je více Lamborghini. Jak jsme již řekli, takhle funguje udržitelnost. A klidně dalších pár let, alespoň do roku 2024...
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)