Svezli jsme se
Lamborghini Aventador LP700-4 - Nový dvanáctiválec
Tom Hyan 27.07.2011 00:10
Představujeme
Není mnoho nových dvanáctiválců; módou je sice downsizing, ale u Lamborghini to vidí jinak, Aventador míří na vrchol nabídky supersportovních automobilů…
Koncem léta se dočkají první zájemci. Nové kompozitové kupé Lamborghini Aventador, opět pojmenované po bojovém býkovi z corridy, je představitelem šesté generace dvanáctiválce Lamborghini, jehož dlouhá historie začala počátkem šedesátých let. Je to ostatně známá historka, když byl italský výrobce traktorů Ferruccio Lamborghini nespokojen se servisem svého automobilu Ferrari, hned vyhlásil, že postaví lepší vůz. A svoje slovo splnil. Na rozdíl od Enza Ferrariho se však zařekl, že jeho vozy nebudou soupeřit na závodních okruzích. K tomu došlo až v době, kdy už automobilku prodal a věnoval se pěstování vinné révy. Jeho syn Tonino totiž nejevil o automobily zájem, kavárny ho přece lákaly více…
Nový Aventador je ztělesněním toho nejlepšího, co je pro supersportovní automobily k mání. Chlubí se vyspělou konstrukcí z uhlíkových kompozitů, tvořenou pevnou a lehkou kompozitovou strukturou kabiny posádky, na niž vpředu i vzadu navazují prostorové rámy z hliníku, nesoucí lichoběžníkové závěsy kol s převodem pohybu pérování vzpěrami pushrod jako u závodních automobilů, což není u sériových vozů obvyklé, i když to není poprvé. Také pohonná jednotka je zcela nová, vývoj dvanáctiválce kódového označení L539 začal od samého počátku s čistým stolem, nepřebírá nic z postupně zdokonalovaných předchůdců, a inovativní dvouhřídelová robotizovaná převodovka systému ISR (Independent Shifting Rod), vyvinutá výhradně pro Aventador, řadí o 140 procent rychleji než dřívější automatizovaná e.gear v Gallardu (za padesát milisekund). Podle Stephana Winkelmanna, prezidenta/CEO Automobili Lamborghini, je design Aventadoru jasně rozeznatelný jako Lamborghini, jeho forma vždy sleduje funkci a agresivní vzhled vychází z inspirace moderními stíhacími letouny. Styling s účinnou aerodynamikou už naznačila limitovaná série Reventón a technologický demonstrátor Sesto Elemento, vůz byl navržen ve vlastním Lamborghini Centro Stile (šéfdesigner Filipo Perini) bez účasti externích designerů jako v dřívějších dobách.
U Lamborghini se zaměřili na progresivní materiály už před lety a uhlíkové kompozity využívají od roku 1985, kdy z nich vyrobili přední nárazník vozu Countach QV, následoval celokompozitový trup Countachu Evoluzione Concept (1987) a nyní přichází výroba větší série v typu Aventador. Spolupracují na jejich vývoji s University of Washington v Seattle a tamější leteckou společností Boeing, vše však vyrábějí in-house v Sant’Agata Bolognese, kde vznikají kompozitové díly patentovanou metodou RTM-Lambo (nový způsob uspořádání vláken v matrici), uplatněné prvně na prototypu Sesto Elemento. Vlastní kokpit má hmotnost jen 147,5 kg, celá struktura včetně hliníkových rámů 229,5 kg, což je o devadesát kilogramů méně než u Murciélaga. Pevnost v krutu činí vynikajících 35 000 N.m/deg (u Murciélaga to bylo dvacet tisíc). Moderní uhlíkové kompozity překonávají mechanickými vlastnostmi ocel i lehké slitiny, jsou pevnější, avšak o poznání lehčí.
Nový dvanáctiválec je uložen o 60 mm níže v podvozku, má o 20 procent menší emise CO2 spolu s nižší spotřebou, ale vyšší výkon 515 kW (700 k)/8250 min 1. Představuje šestou generaci dvanáctiválce Lamborghini po typech 350 GT, Miura, Countach, Diablo a Murciélago a na rozdíl od desetiválce pro Gallardo byl vyvinut a také se vyrábí přímo v Sant’Agata Bolognese. Při zdvihovém objemu 6498 cm3 a úhlu rozevření válců do V/60° je velmi kompaktní s rozměry 784 x 848 (včetně výfuků) x 665 mm a váží 235 kg. Poprvé byla vyvinuta elektronická řídicí jednotka současně pro motor i převodovku, navíc vlastní konstrukce Lamborghini. Spolupracuje se zcela novou sedmistupňovou automatizovanou převodovkou ze společného vývoje s firmou Graziano (Oerlikon Group), která se vyznačuje superrychlým řazením ISR, u něhož individuální řadicí tyče připraví zařazení dalšího převodového stupně podobně jako u dvouspojkového řešení DSG, což si ovšem také vyžádalo oddělení následných stupňů (jedna tyč řadí I a Z, druhá III a V, třetí II a IV a čtvrtá VI a VII).
Systém vymyslel Australan Peter Hollinger. Jedna tyč vyřadí a druhá už má zařazeno, je to superrychlé, ale přitom konstrukce je mnohem lehčí (jen 70 kg) a menší než u DSG. Vystačí se s jedinou spojkou (dvoukotoučovou) a dvouhřídelovým uspořádáním, nároky řazení za 50 ms splňují synchronizační kroužky z uhlíkových kompozitů a hydraulické ovládání řadicích tyčí. Viskózní spojka Haldex čtvrté generace pak rozděluje točivý moment na kola obou náprav (základní poměr za sucha vpředu/vzadu 30/70 % se v extrémním případě samočinně mění až na 60:40 %). K dispozici je pět jízdních režimů, volitelných tlačítky na středové konzole, a to tři manuální (Strada, Sport a Corsa) a dva samočinné (Strada-auto a Sport-auto), přičemž Corsa má rovněž funkci Launch Control. Systém Drive Select Mode vedle řazení upravuje také charakteristiku odezvy motoru, diferenciálu, posilovače řízení, kontroly trakce a stabilizace ESP.
Lichoběžníkové nápravy využívají tzv. vnitřní pérování, kdy se na pružicí a tlumicí jednotky v karoserii přenáší pohyb kola prostřednictvím vahadel a vzpěr pushrod podobně jako u monopostů formule 1, přičemž v tomto případě jsou vinuté pružiny i soustředné tlumiče uloženy napříč jako u sportovních prototypů, vpředu před čelním oknem a vzadu hned za motorem. Toto uspořádání zaručuje přesnější naladění odpružení a tedy lepší jízdní vlastnosti, větší komfort díky účinnějšímu tlumení a vpředu zahrnuje zvýšení světlé výšky až o 40 mm pro překonávání menších nerovností (například při vjezdu do garáže) hydraulickým zdvihem tlumičů, aktivovaným stiskem tlačítka v kabině. Ramena závěsů, těhlice a další díly jsou z hliníkových slitin, velké kotouče brzd s vnitřním chlazením jsou standardně keramicko-kompozitové CCB s průměrem 400 mm vpředu a 380 mm vzadu. Parkovací brzda je elektronická. Pneumatiky Pirelli P Zero mají vpředu rozměry 255/35 ZR 19 a vzadu 335/30 ZR 20. Hřebenové řízení nabízí tři režimy účinku posilovače Servotronic podle zvoleného programu, který ovlivňuje rovněž zásah dynamicky nastavených protiprokluzových a stabilizačních systémů. Zadní spoiler a boční vstupy vzduchu jsou ovládány elektronicky.
Vybavení interiéru je samozřejmě také na vysoké úrovni. Nechybějí čelní, hlavové a kolenní airbagy, multimediální systém HMI s navigací, Bluetooth a přípojka iPod, automatická klimatizace, samočinné přepínání bi-xenonových světlometů s denním svícením LED, couvací kamera s parkovacími senzory, kvalitní audioaparatura a široké možnosti individualizace v továrním programu Ad Personam včetně třinácti barevných odstínů exteriéru, několika provedení koženého interiéru a výbavy Sportivo nebo Elegante. Doporučená cena pro Evropu je 255 tisíc eur, ovšem bez DPH, takže si jistě dovedete představit, kolik kupci přispějí nenasytným státním kasám při koupi tohoto supersportovního skvostu. První dodávky klientům se realizují v pozdním létě 2011, produkce prvního roku však byla vyprodána už při premiéře Aventadoru na autosalonu v Ženevě.
Zdroj: Automobil 07/11
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový dvanáctiválec Lamborghini L539 s válci do V/60°, uložený podélně před zadní nápravou; elektronické nepřímé vstřikování paliva L.I.E.; 6498 cm3 ( 95 x 76,4 mm); 11,8:1; 515 kW (700 k)/8250 min 1, 690 N.m/5500 min 1; max. 9000 min 1; hliníkový blok a hlavy válců, rozteč válců 103,5 mm; DOHC 4V VVT (řetězy); mazání
se suchou klikovou skříní, čtyři přípravné a dva hlavní katalyzátory se sondami lambda, EU5. Náplň oleje 13,0 l, chladicí kapaliny 25,0 l.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – dvoukotoučová suchá spojka 235 mm; sedmistupňová automatizovaná dvouhřídelová převodovka ISR (3,91 – 2,44 – 1,81 – 1,46 – 1,18 – 0,97 – 0,84 – Z 2,93); stálý převod 2,93, trvalý pohon všech kol se spojkou Haldex IV, rozdělení hnací síly P/Z od 30/70 do 60/40 %.
PODVOZEK – samonosná konstrukce z uhlíkových kompozitů CFRP s pomocnými hliníkovými prostorovými rámy vpředu i vzadu; nezávislé zavěšení kol na dvojitých příčných ramenech; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči s převodem pohybu vzpěrami pushrod; kotoučové keramicko-kompozitové brzdy CCB 400/380 mm s vnitřním chlazením, třmeny se 6/4 písty, brzdná dráha 100 – 0 km/h činí 30 m; ESP/ASR, ABS/EBD, Hill Start Assist; hřebenové řízení s posilovačem Servotronic; pneumatiky Pirelli P Zero, vpředu 255/35 ZR 19, vzadu 335/30 ZR 20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2700 mm, rozchod kol 1720/1700 mm; d/š/v 4780/2030/1136 mm; suchá hmotnost 1575 kg, rozložení hmotnosti P/Z 43/57 %; objem palivové nádrže 90 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 350 km/h; zrychlení 0 – 100/200 km/h za 2,9/8,9 s; spotřeba paliva EU 27,3/11,3/17,2 l/100 km; emise CO2 398 g/km.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (10)