Svezli jsme se
Lamborghini Asterion: první plug-in hybrid
Jiří Duchoň 06.10.2014 22:34
Představujeme
Studie Lamborghini Asterion LPI 910-4 je odezvou na aktuální vlnu supersportovních modelů s hybridním pohonem.
Porsche 918 Spyder a McLaren P1, to jsou jen dva moderní supersporty dnešní doby, jež využívají předností kombinace spalovacího motoru s elektromotorem a akumulátory. Stojíme na počátku éry, v níž se zřejmě s ohledem na normy emisí CO2 a s nimi spojenou propagandou bez elektřiny neobejdeme ani u automobilů zaměřených na jízdní výkony, u nichž pochopitelně už s ohledem na jejich výrobní počty na celkové úhrny CO2 příliš hledět netřeba. Pařížský autosalon se stává místem premiéry konceptu Lamborghini Asterion LPI 910-4, jenž je na jedné straně prvním vozem Lamborghini s pohonnou soustavou typu plug-in hybrid (PHEV), na straně druhé jde o výlet do samotných základů založení značky Lamborghini coby producenta výkonných sportovních kupé.
Nový Lamborghini Asterion je vyveden ve zcela jiném stylu, než jaký sledují ostatní produkty Lamborghini z poslední doby. Snad až s výjimkou řešení spodní části předního nárazníku postrádá typicky agresivní a rozevláté linie, zaujmou navíc relativně kompaktní a střízlivé křivky, jež směřují spíše k důslednému zaoblování. Asterion LPI 910-4 je přesto strhujícím strojem, přičemž jeho tvůrci tvrdí, že při jeho stavbě využívali pouze v současné době dostupných technologií. Nejde tak o žádnou přípravu na doby budoucí, takové auto by za jistých okolností mohlo do běžného provozu vyrazit již dnes. Připomeňme, že prototyp Lamborghini Asterion vznikl kompletně a do všech svých detailů od pohonného ústrojí po celkový styling přímo v továrně Lamborghini.
Model Lamborghini Asterion LPI 910-4 spočívá na skeletu z uhlíkových kompozitů a v duchu skutečných supersportů hostí podélně usazený vidlicový desetiválec FSI s objemem 5,2 l, výkonem 610 koní (449 kW) a točivým momentem 560 N.m. Navazuje na něj sedmistupňová samočinná převodovka s dvojicí spojek, jež je uložena v jednom celku s rozvodovkou zadní nápravy. Sada li-ionových akumulátorů je uložena ve středovém tunelu, tedy přesně tam, kde obvykle bývá převodovka, to na jedné straně přibližuje osu těžiště vozu k jeho středu a na straně druhé přispívá k ochraně baterií před následky případného nárazu. Mezi spalovací motor a převodovku je včleněn elektromotor ISG v úloze startéru i generátoru energie.
Elektronicky regulovaný pohonný systém doplňuje dvojice elektromotorů na přední nápravě, jež se stará o pohon vozu v případě čistě elektronického jízdního režimu, v rámci kterého má Lamborghini Asterion ujet až 50 km. V druhém, hybridním režimu slibuje maximální jízdní výkony, jež slibuje kombinovaný výkon až 910 koní (669 kW). Výrobce slibuje zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než 3 s a dosažení rychlosti až 320 km/h, na čistě elektrickou energii se vůz rozjede na 125 km/h. Písmena „LP" naznačují v duchu tradice Lamborghini polohu motoru, písmeno „I" pak značí nový výraz „ibrido", tedy hybrid.