Svezli jsme se
Kia XCeed 1.5 T-GDI GT-Line – Výborný univerzál
Lukáš Dittrich 27.07.2023 06:45
Foto: Lukáš Dittrich
Typ XCeed se v minulosti ukázal jako dokonale univerzální automobil. Nová výbava GT-Line k povedenému základu přidává sportovní nádech.
Crossover XCeed rozšířil rodinu postavenou kolem současné generace typu Ceed jako poslední v roce 2019 (viz AR 4 a 10/’19). Po třech letech působení na trhu prošel menší modernizací. Nic zásadního se nezměnilo, protože to nebylo potřeba. Prodejní výsledky dokazovaly, že se tento vůz zákazníkům líbí. Loni v době odhalování modernizované verze mluvili představitelé značky o tom, že XCeed je ze všech čtyř nabízených karosářských verzí tou nejprodávanější.
Foto: Lukáš Dittrich
Modernizace přinesla především změny vnějšího designu. Vůz má jinou masku, nové diodové světlomety zahrnující také mlhové svítilny a přepracovaný nárazník dostal namísto původních mlhovek výraznější otvory pro přívod vzduchu k předním kolům. Drobnější kosmetické změny se pak odehrály také v interiéru.
Asi nejdůležitější novinkou loňského faceliftu nakonec byl příchod sportovně střiženého provedení GT-Line. To nabízí navíc leskle černé a matně chromové detaily na vnější karoserii, specifická osmnáctipalcová kola a v interiéru používá sportovní sedadla, volant s plochou spodní částí nebo černou stropnici. Výsledkem je na pohled atraktivní automobil, na němž čtvrtý rok od premiéry opravdu není znát.
Po usednutí do interiéru zaujme především kvalita zpracování. Kia XCeed v tomto směru zůstává tak trochu automobilem „staré školy“. Má měkčené plasty prakticky všude, volant dostal kvalitní kůži a dojem vylepšují také kovové pedály. Digitální přístrojový štít (12,3“) je stejný jako u nejnovějších vozů značky, zde se ovšem dodává v rámci příplatkového paketu Premium GTL (v kombinaci s audiosystémem JBL). Také multimediální systém je stejný jako například v typu Niro.
Foto: Lukáš Dittrich
Prostor nabízí typ XCeed solidní a díky tomu celkem bez problémů zvládne i roli jednoho vozu v menší rodině. Základní objem prostoru pro zavazadla je solidních 426 l. Součástí standardní výbavy varianty GT-Line je i elektrické otevírání pátých dveří s automatickou funkcí.
Nabídka motorů pro modernizovaný XCeed stále zůstává velice pestrá. V ceníku figuruje litrový zážehový tříválec, přeplňovaná patnáctistovka, plug-in hybrid, ale také vznětový agregát, i když v jeho případě jsou dodací lhůty kvůli komplikacím ve výrobě delší. Výbava GT-Line navíc jako jediná z nabídky může být spojena s čtyřválcem 1.6 T-GDI o výkonu 150 kW (204 k). Naším případem ale byla slabší zážehová patnáctistovka, nicméně i ta poskytuje velmi solidní dynamiku. Navíc se v testu ukázalo, že i tento agregát umí být velmi úsporný, když jsme s ním naši tradiční trasu pro měření spotřeby dlouhou zhruba 145 km dokončili s průměrem 5,7 l/100 km, což je jen o 0,6 l/100 km horší výsledek oproti plně hybridnímu typu Niro. Při ustálené jízdě je zážehový čtyřválec téměř neslyšný, ve vyšších otáčkách nabízí lehce sportovní zvuk a nemá problém rozjet XCeed na více než 200 km/h. Pod větší zátěží ale spotřeba rychle roste k deseti litrům. Jedinou výraznější nevýhodou je chování dvouspojkové převodovky při rozjezdech, kdy často nechává zbytečně velký prokluz spojek a vůz se rozjíždí se zvláštně vysokými otáčkami.
Foto: Lukáš Dittrich
Univerzálně je naladěn i podvozek. Rychlou jízdou v režimu Sport dokáže XCeed GT-Line trochu pobavit, má to ale své limity, jež jsou znát zejména na brzdách, kdy se karoserie více naklání v podélném směru. Ani GT-Line není sportovní automobil, nýbrž vůz určený hlavně pro běžné a komfortní cestování, což zvládá skvěle. Nakonec oproti ostatním variantám má XCeed v zájmu vyššího komfortu přední pružiny měkčí o 7 % a ty zadní o 4 %.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; EU6d; 1482 cm3 (ø 71,6 x 92,0 mm); 10,5:1, 118 kW (160 k)/5500 min-1 a 253 N.m/ /1500–3500 min-1; sedmistupňová dvouspojková převodovka 7DCT. Pohon předních kol.
Foto: Lukáš Dittrich
Podvozek
Samonosná ocelová pětidveřová karoserie s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESC/ASR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 235/45 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2650 mm, rozchod kol 1575/1573 mm; d/š/v 4395/ /1826/1495 mm, světlá výška 184 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 426 až 1378 l; stopový průměr otáčení 10,6 m; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1439/1870 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 600/1410 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 208 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,0 s; spotřeba paliva WLTP 6,2-6,4 l/100 km; emise CO2 139-144 g/km.
Cena od 709 980 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)