Svezli jsme se
Kia Sportage 1.6 T-GDI 4x2 DCT TOP – Spolehlivý partner
Jiří Duchoň 17.05.2023 08:50
Sportage na snímcích jsme zkoušeli během několika měsíců a ujeli jsme s ní více než 8000 kilometrů. Ukázala se být překvapivě komplexním a všestranným vozem.
Kia Sportage urazila dlouhou cestu. Z rustikálního dopravního prostředku z hloubi 90. let minulého století se v páté generaci (viz AR 3/’22) stala vozem, jenž se (nejen) na evropských trzích plně vyrovná nejvyspělejší konkurenci, ale v řadě ohledů ji dokáže efektivně překonat. Jde již jen o to, v jak široké paletě verzí ji lze objednávat, zatímco většina soupeřů v panice z pokut za CO2 omezuje nabídku na elektrifikované modely. V žilinském závodě Kia – tedy skoro „tady“ – vyráběnou Sportage lze totiž objednávat se zážehovými i vznětovými motory, včetně mild i plně hybridních a plug-in hybridních variant v rozmanitých kombinacích převodovek, schémat pohonu předních a všech kol a výbavových stupňů, sahajících od cenově dostupných variant Comfort a Exclusive až po sportovní GT-Line.
Detailně a souhrnně jsme Sportage generace NQ5 představili již ve výše odkazovaném článku (stanula mimochodem na platformě N3, známé i z většího Sorenta, takže standardem všech variant je rovněž víceprvkové zavěšení zadní kol), zatímco nyní se soustředíme na vůz na snímcích z dlouhodobého testu. Šlo o Sportage ve výbavě Top s motorem 1.6 T-GDI, převodovkou 7DCT a pohonem předních kol. Žádné poruchy jsme nezaznamenali, zlobilo nás jen pomalé elektrické zdvihání víka zavazadlového prostoru a zpomalené přepínání převodovky mezi polohami D a R, což je ostatně obecným neduhem většiny dvouspojkových převodovek.
Dobrý výhled do všech stran je dán jak vyšší pozicí na sedadlech, tak bohatým prosklením karoserie nebo rozměrnými zpětnými zrcátky umístěnými na dveřích více vzad tak, že paty sloupků A mohly být doplněny malými okénky. Hrana palubní desky je navíc o 30 mm níže než u předchozí generace Sportage. Zadní blikače jsou u nové Sportage konečně součástí sdružených svítilen, tedy v zorném poli vzadu jedoucích řidičů, nikoli zakopané kdesi dole v nárazníku jako dosud…
Před řidičem jsou do oblouku a pod společným krytem do kompaktního celku propojené dva displeje s úhlopříčkami 12,3 palce. Ten vlevo tvoří přístrojový štít s grafikou měnící se v závislosti na zvoleném provozním režimu, ovšem vždy jsou základem dva rozměrné a znamenitě čitelné „budíky“ rychloměru a otáčkoměru. Další kouzlo tohoto řešení poznáte po zadání znamení o změně směru jízdy: ciferník na příslušné straně se změní v obraz boční kamery na příslušné straně vozu, takže přesně vidíte, co se děje ve slepém úhlu. Koho by to rušilo, může tuto funkci vypnout.
V kombinaci s vyřazováním a zhasnutím spalovacího motoru po uvolnění plynového pedálu to v praxi vypadá takto: jakmile brnknete o brzdu, motor se do hnacího řetězce znovu zapojí (stále však bez přísunu paliva) a nabíjí 48V akumulátor s kapacitou 0,44 kWh, takže vůz samovolně zpomaluje citelně intenzivněji, než jste zvyklí z běžného brzdění motorem. Jeho energie vystačí asi na 700 m čistě elektrické jízdy. Při rozjezdu je třeba velmi citlivě a pomalu pracovat s plynem: když jej přišlápnete víc, „elektromotor“ okamžitě a silně zabere a spalovací motor se k němu ve zlomku sekundy přidá. A pokud během zrychlování k tomu ještě plynem pohnete k podlaze, a nedejbože pak třeba znovu lehce uvolníte, celé se to trochu splaší: pneumatiky mohou i písknout, motor vyletí do otáček a spojky v převodovce se spojují a zas rozpojují. Chce to prostě grif, a pokud jej ovládnete, Sportage se vám odvděčí velmi klidnou, příjemnou a hospodárnou jízdou. MHEV funguje zejména ve městě, kde jsme jezdili kolem 8,5 l/100 km, mimo město pak přicházejí ke slovu benefity dané plachtěním. Chytrá převodovka totiž umí na rovince a při mírném sjezdu z řetězce vyloučit spalovací motor a zhasnout jej, takže ani nespotřebovává palivo, ani neklade odpor, zatímco 48V periferní systém se stará o spolehlivou funkci posilovače řízení a brzd. Na dálnici jsme jezdili za 7 l/100 km a v klidném mimoměstském provozu jsme se bez potíží a odříkání pohybovali kolem 5,5 l/100 km, což jsou na vůz této velikosti a hmotnosti velmi rozumné hodnoty. Nutno dodat, že přechody mezi jednotlivými režimy jsou zcela hladké a prakticky nepostřehnutelné.
Sportage při jízdě celkově působí až německy tuhým dojmem, provázeným přesným řízením a účinným tlumením. Velká kola mají slušivé osmnáctipalcové ráfky, ale hlavně poměrně vysoké 55procentní pneumatiky, jež efektivně pohlcují drobné nerovnosti (za „devatenáctky“ si raději nepřiplácejte, vůz je pak dost tvrdý). Sportage se nijak nebrání ani svižnější jízdě. Tehdy potěší minimálními náklony karoserie při dynamických změnách a přesně vedenými koly, díky čemuž i na nerovnostech v zatáčkách podvozek skutečně pracuje na tom, aby udržel kola v trvalém kontaktu s vozovkou.
Kia Sportage páté generace je bytelným a skvěle ovladatelným vozem, kombinujícím rozumné vnější rozměry (délkou jen nepatrně přesahuje 4,5 metru) s prostorným a variabilním interiérem, plným opravdu chytrých nápadů. Kvalitní obkladové a čalounické materiály dělají z interiéru daleko útulnější prostředí pro život než strohá, zejména německá konkurence. Sedmiletá záruka už je jen třešničkou na uživatelově dortu.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový čtyřválec T-GDI, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, plynule proměnné časování všech ventilů CVVT; elektronické přímé vstřikování; EU6d; 1598 cm3 (ø 75,6 x 89,0 mm); 10,5:1; 110 kW (150 k)/5500 min-1 a 250 N.m/1500–4000 min-1; mild hybridní systém (MHEV). Sedmistupňová dvouspojková převodovka DCT. Pohon předních kol.
Podvozek
Pětimístné SUV; samonosná pětidveřová ocelová karoserie s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; vinuté pružiny, teleskopické tlumiče; příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením, ESC/TCS/ABS/EBD/BAS/VSM; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový poloměr otáčení 5,5 m; pneumatiky Hankook Winter i.cept evo3, 235/55 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2680 mm, rozchod 1615/1622 mm, d/š/v 4515/1865/ /1650 mm, minimální světlá výška 170 mm; objem zavazadlového prostoru VDA 591–1780 l; hmotnost pohotovostní/celková 1430/2145 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/1650 kg; 54 l.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 189 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 9,6 s, spotřeba paliva WLTP kombinace 6,3–6,6 l/100 km, emise CO2 143–150 g/km.
Cena od 659 980 (zkoušené provedení od 849 980) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)