Svezli jsme se
KIA OPTIMA SW, GT A PHEV – Multiplikace
Jiří Duchoň 23.11.2016 07:56
Představujeme
Dosud výhradně tříprostorová Kia Optima se dočkala hned několika nových modelů, včetně karoserie kombi, plug-in hybridu či nového zážehového turbomotoru ve sportovně laděné verzi GT.
Jihokorejská automobilka Kia pokračuje ve zvyšování evropských prodejů. Za první pololetí letošního roku zde umístila 229 585 vozů, což je o plných 14,8 % více než za leden až červen roku 2015. Důležité je, že ještě výrazněji vzrostl odbyt automobilů Kia vyráběných přímo v Evropě, a to o 21 % na 134 681 kusů. Prim přitom hraje oblíbené SUV Kia Sportage (viz AR 4/’16) z žilinské produkce, jež v Evropě od svého uvedení na trh letos v březnu našlo již 56 126 zákazníků. Vozy klasického střihu na horní hranici střední třídy (segment D) samozřejmě nepatří co do objemů prodávaných na evropských trzích k žádným rekordmanům, nicméně se v uplynulých letech trvale drží na ročním odbytu slušných 1,3 milionu, takže rozhodně stojí za to věnovat se jim a pokusit se z koláče ukousnout více pro sebe. Tím spíš, že přibližně tři ze čtyř prodaných vozů zde spadají do firemní sféry. Jihokorejské sedany, hrající v Evropě úlohu vlajkových lodí značek Kia, Hyundai nebo svého času Daewoo/Chevrolet, vždy trpěly omezenou škálou variant, jež je většinou předurčovala k roli pouhého doplňku v nabídce typových řad a ke kusovému prodeji.
Podobně na tom u nás byla dosud i aktuální generace sedanu Kia Optima (typ JF, viz AR 1/’16), dostupná pouze jako tříprostorový sedan se vznětovým motorem 1.7 CRDi. To se ale nyní všechno mění, Optima totiž dostala druhou karosářskou verzi (kombi SW), zážehový turbomotor pro Optimu GT (2.0 T-GDI) a plug-in hybridní poháněcí soustavu (PHEV). Model GT Line je pak už jen onou pověstnou třešničkou na dortu novinek v řadě Optima, jež jsme si všechny měli možnost vyzkoušet v okolí Mnichova. Design Optimy kombi, a zároveň i verzí GT a GT Line, naznačila studie Sportspace, odhalená na loňském autosalonu v Ženevě. Kombi s obchodním označením Sportswagon (SW) má stejné rozměry podvozku i karoserie jako sedan, je pouze o 15 mm vyšší a výrobce si od něj slibuje významné navýšení prodejů řady Optima v Evropě. Hmotnost narostla přibližně o 30 kg (v závislosti na provedení). Jde o historicky vůbec první kombi Kia ve střední třídě a nelze mu upřít značnou dávku elegance. Prodloužená střecha je po stránce designu homogenní součástí vozu a důmyslně projektované linie zvýšenou záď umně maskují a odlehčují.
Za pozornost v tomto kontextu stojí prolis obstupující celou karoserii a opticky propojující přední a zadní svítilny, jakož i spodní linie bočního zasklení, výrazně stoupající směrem vzad. Trumfem Optimy SW je ale prostor v zadní části karoserie. Zavazadlový prostor v základním uspořádání pojme 552 l nákladu a lze jej zvětšovat postupným sklápěním opěradel zadních sedadel, dělených v praktickém a stále nepříliš obvyklém poměru 40:20:40, na sedáky, a to až na 1686 l. Využitelnost tohoto objemného prostoru při přepravě drobnějších předmětů rozšiřuje řada praktických drobností včetně dvojité podlahy s trojicí oddělených schránek, háčků pro zavěšení tašek nebo hliníkových lišt pro variabilní upevnění speciálních oddělovacích příčníků. Svinovací krycí roleta chodí v celé délce svého posuvu v drážkách, takže odpadají nepříjemnosti s její fixací při natahování. Zájemce o sportovně střižený vůz s dostatkem stability ve vyšším jízdním tempu a výkonovou rezervou chce oslovit Optima GT, dostupná s karoserií sedan i kombi.
Jak potvrdily i naše první jízdy v Bavorsku, řízení má stejný převod jako ve standardním provedení a stabilizátory, pružiny i tlumiče byly přitvrzeny pouze tak, aby zachovaly čitelné a vyvážené jízdní vlastnosti i ve vysokých dálničních rychlostech, ale aby zároveň neomezily úroveň požadovaného provozního komfortu v každodenních podmínkách. Náležité zpomalení zajišťují na Grossglockneru testované brzdy se všemi kotouči v průměru zvětšenými o 30 mm a na rozdíl od ostatních Optim vnitřně chlazenými i vzadu. Základem Optimy GT se stává nový zážehový čtyřválec s objemem 2,0 l z řady Theta II, přímým vstřikováním a přeplňováním turbodmychadlem typu TwinScroll se zdvojeným plněním z 1. a 4., resp. 2. a 3. válce. Disponuje tím nejlepším včetně plynule proměnného časování ventilů a oddělených chladicích okruhů pro hlavu a blok válců a z Optimy GT dělá vůbec nejrychlejší automobil, jaký kdy Kia v Evropě nabízela (240 km/h). Německé dálnice ukázaly, že s vozem lze pohodlně a dlouhodobě udržovat rychlosti vysoko nad hranicí 200 km/h (podle GPS jsme dokonce změřili rychlost až 252,6 km/h!), k čemuž přispívá účinná izolace od aerodynamického hluku a ruchů od kol i přiměřeně citlivé řízení a komfortní sedadla.
Na první pohled vyniká Kia Optima GT sadou aerodynamických doplňků včetně nástavců prahů a nových nárazníků, sportovně střižený je rovněž interiér s anatomickými sedadly specifického designu, kontrastním stehováním volantu a odlišnými obklady palubní desky a dveří. Pokud si vystačíte s „diese-lem“ 1.7 CRDi, můžete mít všechny tyto stylistické prvky, snad jen bez přístrojového štítu a vylisovaných emblémů „GT“ na opěradlech sedadel, již v rámci výbavy GT Line. Technicky nejpůsobivější novinkou, jež se v rámci modelového roku 2017 v Evropě objevuje, je samozřejmě Optima PHEV. Plug-in hybridní provedení jsem měl možnost testovat již loni na podzim přímo v okolí testovacího střediska v jihokorejském Namyangu (viz AR 3/’16), ovšem tehdy jsme měli k dispozici pouze důkladně maskované prototypy. Nicméně technické parametry, deklarované ještě jako předběžné, byly převedeny i do sériové produkce, proto zájemce o podrobnosti odkazujeme právě na zmíněný článek z března. Na první pohled je vůz jasně patrný podle přepracované přídě s novým nárazníkem a zakrytou maskou chladiče nebo specifických, aerodynamicky optimalizovaných sedmnáctipalcových litých ráfků kol. Základem poháněcího ústrojí je známý dvoulitrový čtyřválec řady NU, jehož optimalizace pro použití v plug-in hybridní soustavě přinesla se zástavbou přímého vstřikování paliva GDI a vyššího kompresního poměru i přes mírné snížení špiček výkonu i točivého momentu zvýšení efektivnosti spalovacího procesu.
V praxi příjemně překvapila možnost poměrně razantně prošlapovat plynový pedál (zhruba do poloviny jeho zdvihu), aniž by se spalovací motor musel spustit, což umožňuje nejen relativně výkonný elektromotor, ale především silná polymerová baterie schopná rychlého vybíjení i nabíjení. S ohledem na legislativu evropská Optima PHEV postrádá provozní režim CHG akcentující dobíjení akumulátoru, má pouze režimy EV a HEV s omezenou regulací ze strany řidiče. Je tak vhodná skutečně pouze pro ty, kteří mají možnost každodenního dobíjení baterie z externích zdrojů, jinak s ní budete jezdit jako s přetíženým „dvoulitrem“. To však nic nemění na skutečnosti, že Optima PHEV nabízí zcela nové dimenze hospodaření s energiemi a skutečný náhled do oken budoucnosti. Brzdy včetně většiny prvků rekuperačního systému byly převzaty z typu Soul EV (viz AR 9/’14), zcela nový přístup si pak vyžádala konstrukce palivové nádrže. Jelikož konstruktéři počítají s tím, že uživatel bude na benzín jezdit pouze minimálně, museli vyřešit problematiku odpařování paliva; nádrž je proto vyrobena z výrazně pevnějšího materiálu a disponuje separátním, vlastní elektronikou řízeným přetlakovým okruhem s uhlíkovým filtrem a ochranou proti explozi (samotné otevření hrdla nádrže může proto trvat i několik desítek vteřin, o čemž je uživatel informován sadou dobře viditelných samolepek). Spolu s představením výše popsaných variant přichází Optima v modelovém roce 2017, napříč všemi modely, s rozšířenou komfortní a bezpečnostní výbavou.
Již v nejlevnější verzi se tak zákazník nyní může těšit například na multimediální soustavu se sedmipalcovým dotykovým monitorem (na přání osmipalcovým), navigací, ovládáním na volantu, projekcí obrazu couvací kamery, službami Kia Connected Services nebo konektivitou Bluetooth a propojením s chytrými telefony přes Android Auto i Apple Carplay. Zmínit je třeba i možnost příjmu digitálního rozhlasového signálu (DAB), jenž se do vozů prodávaných v Evropě dostává podstatně pomalejším tempem, než jsme před několika lety s jeho spuštěním očekávali. Dalšími novinkami modelového roku 2017 jsou čidla parkovacího asistentu v obou náraznících, polosamočinné zajíždění do podélných i kolmých parkovacích míst (SPAS), panel pro indukční dobíjení telefonů či monitorovací soustava AVM s kamerami v přídi, zádi a zpětných zrcátcích pro sledování bezprostředního okolí vozu. Samozřejmostí je sedm airbagů, včetně kolenního pro řidiče, nic však nebylo ponecháno náhodě ani v oblasti aktivní bezpečnosti. Od výbavy Exclusive jsou nyní standardem třeba projekce dopravních značek do přístrojového štítu (SLIF), samočinné přepínání dálkových světlometů (HBA) nebo vedení v jízdním pruhu (LKAS). Pro Optimu GT v základu a pro ostatní v rámci příplatkových paketů je k dispozici také adaptivní tempomat (ASCC), sledování mrtvých úhlů zrcátek (BSD a LCA), upozornění na přijíždějící vozy při vycouvávání (RCTA) či autonomní nouzové brzdění (AEB) kombinující radar (zaznamenává překážky) a kameru (vyhodnocuje jejich povahu).
Specialitou Optimy GT (na přání pro GT Line) se stávají dvoustupňově adaptabilní tlumiče z dílen Sachs. Hlavní světlomety mají konvenční žárovky pouze v provedení Business Line, u Exclusive jsou xenonové a od GT Line již adaptivní a sestavené kompletně ze zdrojů LED (mlhové svítilny zde ale chybějí). Stěžejní agregát 1.7 CRDi se navíc dočkal sady modifikací pro dílčí zlepšení provozních parametrů, zmiňme alespoň obtokový ventil přeplňování ovládaný nikoli již podtlakem, ale přesněji, tedy elektronicky. Provozní vlastnosti se přesto příliš nezměnily, v níže připojené tabulce technických údajů jsme se proto věnovali skutečně novým verzím Optima PHEV a Optima GT. Ačkoli také v koncernu Hyundai/Kia pracují na unifikaci platforem, Optima přeci jen pochází ještě z dob před zahájením tohoto systematického úsilí. Kvůli tomu například nelze pod její kapotu vestavět vznětový čtyřválec 2.0 CRDi, jenž by se svojí charakteristikou do vozu dané kategorie přeci jen hodil lépe než „sedmnáctistovka“. Nový 2.0 T-GDI má z podobného důvodu konvenční šestistupňovou převodovku s kapalinovým měničem, neboť moderní dvouspojková skříň 7DCT na motory řady Theta „nesedí“, navíc dnes již nebývá obvyklé, aby značka vyráběla dva motory stejné kategorie, ale odlišné konstrukce (2.0 GDI ø 81 x 97 mm, 2.0 T-GDI ø 86 x 86 mm). Na druhou stranu je ale třeba zdůraznit, že koncern Hyundai/Kia patří k málu z těch, kteří veškeré převodovky samy vyvíjejí, které samy testují a samy vyrábějí. Těmito novinkami se stává nabídka řady Optima prakticky kompletní, v průběhu příštího roku se však můžeme těšit ještě na PHEV s karoserií kombi, jež ale dostane zcela nově umístěné baterie a další součásti hybridního ústrojí tak, aby neomezovaly nákladový prostor. I přes výše uvedené modifikace zůstává i v modelovém roce 2017 stěžejním motorem známý vznětový 1.7 CRDi/104 kW, jenž v sedanu Business Line (především pro firemní zákazníky) začíná na ceně 639 980 Kč. Lépe vybavený Exclusive je o 95 000 Kč dražší, za sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku DCT se připlácí přibližně 60 000 Kč. Víceméně pouze optická sada GT Line je samostatnou řadou, jež je k dispozici pouze s převodovkou 7DCT a cenou od 869 980 Kč, vrcholem je samozřejmě nová Optima GT se zážehovým motorem 2.0 T-GDI/180 kW za 969 980 Kč. Zatoužíte-li po praktičtější, dvouprostorové karoserii kombi, připlatíte si ve všech případech 30 000 Kč. Průlomový plug-in hybridní model Kia Optima PHEV je dostupný ve specifické, prakticky kompletní výbavě Premium, připlácet lze pouze za metalický nebo perleťový lak (+18 000 Kč). Cena tohoto technicky pokrokového sedanu činí 1 149 980 Kč, což považujeme za příznivou částku.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový řadový celohliníkový čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, CVVL; elektronické přímé vstřikování; EU6; a) 2.0 GDI PHEV: typ 2.0 NU, 1999 cm3 (ø 81 x 97 mm); 13,5:1; 115 kW (156 k)/6000 min-1 a 189 N.m/5000 min-1; synchronní motor AC s permanentními magnety, 50 kW (68 k)/0 – 3300 min-1 a 205 N.m/0 – 2330 min-1; celkově až 151 kW (205 k)/6000 min-1 a 375 N.m/2300 min-1; Li-Ion polymerový akumulátor 9,8 kWh/360 V ve dvou segmentech uložených napříč před a nad zadní nápravou, dojezd na čistě elektrickou energii až 54 km, plné dobití z běžné sítě 230 AC/10 A za 5 h, rychlonabíjení 230 AC/15 A 3,3 kW za 2,5 h; b) 2.0 T-GDI: typ Theta II, přeplňování turbodmychadlem TwinScroll; 1998 cm3 (ø 86 x 86 mm); 10,0:1; 180 kW (245 k)/6000 min-1 a 353 N.m/1350 – 4000 min-1.
PŘEVODOVKY
Šestistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu (4,639/4,766 – 2,826/2,946 – 1,841/1,917 – 1,386/1,420 – 1,000/1,000 – 0,772/0,772 – Z 3,385/3,393); stálý převod 3,510/2,885. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové závěsy Multi-Link; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání aktivní EDC Sachs), příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy ø 284/284 (b) 330/314) mm, vpředu s vnitřním chlazením (b) i vzadu); ABS/EBD/BA (pro a) včetně rekuperace IBAU), ESC/TCS/VSM/HAC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem C-MDPS, 2,78 (b) 2,6) otáčky na plný rejd, převod 15,3 (b) 14,34):1; kola z lehkých slitin; pneumatiky 215/55 R 17 (b) 235/45 R 18).
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (s karoserií sedan, v závorce pro b)
Rozvor náprav 2805 mm, rozchod kol 1602/1609 mm (pro ráfky 17“); d/š/v 4855/1860/1465 mm, přední převis 965 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 307 (510) l; objem palivové nádrže 55 (70) l; pohotovostní hmotnost od 1705 (1580) kg; celková 2200 (2120) kg; nebrzděný/brzděný přívěs - (700)/- (1400) kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,25 (0,27).
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (s karoserií sedan, údaje výrobce, a/b)
Největší rychlost 192/240 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,4/7,4 s; (pro a) normovaná kombinovaná spotřeba paliva 1,7 l/100 km a 12,2 kWh/100 km, (pro b) spotřeba paliva EU město 11,8, mimo město 6,1, kombinace 8,2 l/100 km; emise CO2 37/191 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)