Svezli jsme se
Ineos Grenadier – Nezmar přichází
Lukáš Dittrich 18.05.2022 06:50
Nové jméno na automobilovém trhu v podobě Ineosu Grenadier se definitivně stalo realitou. V dubnu byly spuštěny objednávky, brzy se naplno rozjede výroba. Zákazníci se mohou těšit na nezdolného nezmara.
Sice s menším zpožděním, než bylo původně plánováno, ale přece. Zcela nové jméno na automobilovém trhu v podobě off-roadu Ineos Grenadier se definitivně stalo realitou. Původně skoro až bláznivý projekt miliardáře Jima Ratcliffa na zachování výroby starého Defenderu, doprovázený i soudem s automobilkou samotnou, dospěl do svého finále. Ineos aktuálně spouští finální verzi konfigurátoru, zveřejnil konečné ceny a začal přijímat objednávky. Přednostní právo objednat nový Grenadier (viz AR 2 a 8/’21) mají ti zákazníci, kteří v předstihu zaplatili rezervační poplatek ve výši 450 eur. V únoru bylo takových zájemců více než 15 tisíc. Tito zákazníci nyní mají dva týdny na sestavení vlastní specifikace, následně přijde řada na všechny ostatní. Sériová produkce bude zahájena letos v létě, ve výrobním závodě ve francouzském Hambachu aktuálně vznikají předsériové kusy. Jako první dostanou svůj automobil Jim Ratcliffe a zájemci z řad jeho známých. Půjde o zhruba první stovku vyrobených kusů. Skuteční zákazníci obdrží svůj vůz do konce letošního roku. Mají se na co těšit.
Techniku Ineosu Grenadier jsme podrobněji popsali už minulý rok. Na té se samozřejmě nic nezměnilo. Základem je masivní žebřinový rám, tuhé nápravy Carraro, stálý pohon všech kol a karoserie, jež je k rámu připevněna pouze osmi šrouby. Šestiválcové třílitrové agregáty dodala automobilka BMW, osmistupňová samočinná převodovka má původ u společnosti ZF. První série prototypů čítající 80 kusů byla postavena v Rakousku u společnosti Magna Steyr. Právě s automobily z této série jsme jezdili. Druhá fáze (PTO1) už vzniká v rámci předprodukční výroby přímo v Hambachu, kde se bude Grenadier vyrábět (130 ks). Následuje ještě jedna fáze (PTO2). Ta odstartovala v březnu a slouží k ověření montážních procesů a kvality výroby.
Grenadier je bezmála pět metrů dlouhý automobil a díly jeho podvozku jsou vskutku masivní, ať už se budeme bavit o samotných nápravách, tyči řízení nebo třeba o hydraulickém posilovači. Vše je rozměrné a vše působí nerozbitně, ale na druhou stranu je všechno také dost těžké. Vůz značky Ineos tak váží přibližně 2,7 tuny, dalších 700 kg představuje užitečná hmotnost. Právě poměrně vysoká hmotnost v kombinaci s vysokým těžištěm bude určitě v provozu znát. Jízdu po silnici jsme si ale vyzkoušet nemohli, automobil jsme testovali výhradně v terénu. Krotit poměrně výkonný off-road budou kotoučové brzdy Brembo.
Pro jízdu terénem má Ineos Grenadier ty nejlepší předpoklady. Kromě nezničitelného podvozku se můžete spolehnout také na nájezdové úhly 35,5° vpředu a 36,1° vzadu, přechodový úhel je 28,2°. Součástí standardní výbavy je redukční převod a mezinápravový uzavíratelný diferenciál. Zvolit lze i závěr nápravových diferenciálů. Připlácet pak můžete za spoustu dalších věcí včetně například navijáku. Ten je schován v předním nárazníku. Ineos vytvořil přední nárazník tak, že je složen z pěti dílů. V případě poškození proto nebude nutná výměna celku, ale pouze příslušné poškozené části. Evropské verze dostanou plastový nárazník, na jiných trzích (například v Austrálii) bude nárazník kovový.
Do nabídky přicházejí dvě základní verze. V našich končinách bude patrně oblíbenější klasické pětimístné provedení. Kvůli emisním předpisům ale Ineos připravil také užitkovou verzi. To má okna v zavazadlovém prostoru nahrazena plechem, nicméně i tam může být druhá řada sedadel. Ta je ale posunuta o 7 cm vpřed a pro cestující je tak v podélném směru místa méně. K dostání rovněž bude dvoumístná užitková verze. V případě osobní varianty je místa ve všech směrech dostatek, pozice za volantem samozřejmě odpovídá 21. století. Pocit prostorného interiéru podpoří i dvě malá střešní okna dodávaná na přání. Dají se pootevřít, případně je můžete zcela sejmout. Nepříliš skloněné čelní sklo v kombinaci s krátkou palubní deskou a výhledem na hranatou kapotu připomíná Mercedes-Benz třídy G, tvar středového panelu s velkými otočnými ovladači navodí vzpomínky na starý Land Rover Defender. Sedadla Recaro jsou součástí standardní výbavy a mají velmi dobrý tvar. V provozu bude patrně nutné zvyknout si na absenci klasického přístrojového štítu. Ten je nahrazen jen miniaturním panelem umístěným před volantem se základními kontrolkami, vše ostatní najdete na středovém displeji, a to včetně ukazatele rychlosti.
K prvním kilometrům za volantem Ineosu Grenadier jsme dostali provedení se šestiválcovým vznětovým agregátem o objemu tří litrů. Jeho parametry jsou 183 kW (249 k) a 550 N.m. Tento motor sice známe z produkce BMW, při zástavbě do nového off-roadu ale prošel několika úpravami kvůli předpokládané časté jízdě v terénu. Právě šestiválcový agregát dodává jízdě s Ineosem trochu prémiový nádech. Má příjemně hutný zvuk a díky vysokému točivému momentu propůjčuje jinak těžkému automobilu slušnou dynamiku. Zrychlení z klidu na 100 km/h sice proběhne přibližně za deset sekund, pružnost ale této variantě rozhodně neschází. Subjektivně vůz působí rychleji, než jakým ve skutečnosti je.
Prototypy Ineosu Grenadier jsme zkoušeli v areálu bývalého dolu. V době prezentace bylo mokro a podklad byl mimořádně mazlavý. Automobil značky Ineos je v praxi přesně tím druhem terénního vozu, v němž během prvních metrů poznáte přítomnost poctivého železa na podvozku. Bez nejmenšího zaváhání a bez velkých rázů zdolává i velké nerovnosti, křížení náprav jej také nezastaví, stejně jako prudké výjezdy v hlubokých a po několikahodinovém testování nepříjemně vyježděných kolejích. Obvykle stačí pouze přidat plyn a neudělat řidičskou chybu. Subjektivně nelze říci, že by Grenadier svými schopnostmi překonával Defender nebo Mercedes-Benz třídy G, nicméně už z prvních kilometrů v terénu je znát, že minimálně ve srovnání se současným Land Roverem je podvozek očividně připraven na dlouhodobé používání v extrémních podmínkách mnohem lépe. Otázkou je, kolik zákazníků tuto vlastnost skutečně ocení. I proto možná nakonec nebude Grenadier pro Defender tak velkým konkurentem, jak by se mohlo na první pohled zdát. S jízdou v terénu pak majitelům Ineosu pomůže také asistent sjíždění prudkých svahů (díky přítomnosti redukce jej ale vůz fakticky nepotřebuje) a v sériových exemplářích bude i asistent pro brodění.
Grenadier má být univerzálním automobilem připraveným pro použití velkého množství dalšího příslušenství. Proto může mít na dveřích univerzální lišty sloužící k uchycení všemožných nástrojů, proto má po stranách střechy připravené tyče pro upevnění věcí a v automobilu může být také elektrická instalace pro napájení dodatečně namontovaných systémů. Součástí této instalace jsou další přepínače ve stropním panelu.
Ineos bude své automobily prodávat přes internet, po celém světě už má ale domluvené partnery. Ti pomohou jak s prodejem, tak se servisem. V České republice je tímto partnerem společnost Dajbych. V dohledné době se tak může stát, že v jednom showroomu najdete jak Land Rover Defender, tak „konkurenční“ Ineos Grenadier s designem odkazujícím na původní provedení britského off-roadu. V příštím roce bude nabídka rozšířena také o pick-up. Ineos zároveň pracuje na ekologické alternativě využívající vodíkový pohon, přičemž s tímto projektem pomáhá automobilka Hyundai. Zda někdy opravdu přijde do nabídky vodíkový Grenadier, to se teprve uvidí.
Offroad místo EQB
Ineos původně plánoval postavit nový závod ve Walesu, ale k tomu nakonec nedošlo. Místo toho společnost loni v lednu převzala od automobilky Daimler závod v Hambachu. Ten byl otevřen v roce 1997 a následně se zde začal vyrábět Smart. Později přibyla i elektrická varianta a od roku 2019 se tam už nevyrábělo nic jiného než elektromobily. Mercedes-Benz do tohoto závodu nedávno investoval přibližně 500 milionů eur, aby v něm bylo možné začít vyrábět i větší typy. Konkrétně elektromobil EQB. Za tímto účelem byla vybudována druhá výrobní linka, a právě ta je využívána pro produkci Grenadieru. Produkce Smartu poběží v Hambachu do roku 2024 a do roku 2026/2027 tu bude Ineos vyrábět také některé díly pro přední části typů Mercedes-Benz EQA a EQB.
Přestavba továrny na výrobu Grenadieru si vyžádala investici dalších padesáti milionů eur. Montážní linka musela projít úpravou (stejně jako budova samotná). Celá linka měří dohromady zhruba jeden kilometr a hotový Grenadier z ní bude sjíždět každých pět minut. Na začátku přijede z lakovny připravená karoserie. Ta se lakuje včetně kapoty a dveří. Proto v lakovně najdete kromě robotů aplikujících barvy také roboty určené pouze k otevírání a zavírání všech dveří a kapoty. V prvním kroku se dveře z karoserie sejmou, aby při montáži nepřekážely, následně je instalováno veškeré vybavení. Hnací ústrojí a celý podvozek jsou kompletovány samostatně. V závěrečné fázi dojde ke spojení podvozku s karoserií. Výroba jednoho exempláře trvá zhruba den, na montážní lince pracuje 200 lidí.
Ineos využívá některá výrobní zařízení instalovaná původně Mercedesem. Spousta věcí ale musela být demontována, vystěhována ven a vrácena v jiném uspořádání zpět. To se týká také svařovny, kde je 252 robotů. Karoserie samotná je mimochodem vyrobena z oceli, dveře nebo kapota jsou hliníkové. V Hambachu se karoserie Grenadieru svařuje, ale nelisuje. Dílčí výlisky mají na starost externí dodavatelé z různých koutů Evropy.
Výrobní areál v Hambachu zahrnuje kromě lakovny, montážní linky, různých skladů a svařovny také oddělení určené pro testování. To v pravidelných intervalech zkoumá kvalitu svarů u dílčích celků karoserie, u kompletně celé svařené karoserie a u kompletně sestaveného vozu. Například u samotné karoserie jsou kontrolovány čtyři tisíce přesně definovaných bodů a celý proces trvá čtyři hodiny. Takové měření probíhá jednou denně. Hotový vůz se tímto způsobem měří třikrát za týden. Ve stejném oddělení jsou prováděny také testy, kdy se hydraulickými nůžkami oddělují svařené díly od sebe a zkoumá se tvar takto poškozených svarů. Ineos má předepsaných pět tisíc kontrolních bodů. Automatizovaná kontrola je pak prováděna rovněž během výroby na lince. V areálu nechybí ani zkušební trať. Každý vůz projde zkouškou brzd a testuje se i zrychlení z nuly na 120 km/h.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)