Svezli jsme se
Honda FCX Clarity - Na vlastní kůži
Tom Hyan 10.05.2011 00:10
Svezli jsme se
Budoucnost na dosah – tak lze nazvat elektromobily poháněné vodíkovými palivovými články. Vodík je přece všude, jeho zásoby nemohou skončit…
Kdyby to bylo tak snadné, tak už na vodík všichni jezdíme. Jeho získání však není jednoduché a navíc je energeticky náročné; uchování v nádrži pak ještě těžší, mizí i z pečlivě uzavřené schránky. Přesto konstruktéři automobilů budoucnosti vzhlížejí k vodíku s velkými nadějemi. Svědčí o tom téměř dvě desítky vodíkových automobilů, které jsem během posledních let vyzkoušel. První byla primitivní elektrická motokára s palivovými články v roce 1993 ve výzkumném středisku Mazdy v Jokohamě, poslední už sériová Honda FCX Clarity, zapůjčená evropskou centrálou Hondy a určená pro zkušební provoz na leasing především v Kalifornii a Japonsku.
Vodíkové automobily dělíme na dva základní typy, a to s motory spalujícími vodíkové palivo (například BMW řady 7, Mazda RX 8), anebo elektromobily, poháněné energií z vodíkových palivových článků. Druhá kategorie se pochopitelně těší většímu zájmu automobilek, patří do ní např. už malosériově vyráběné typy Mercedes-Benz F CELL třídy B, Hyundai Tucson/Kia Sportage FCEV a vyobrazená Honda FCX Clarity. Při spalování vodíku ve válcích (či v rotačním motoru Mazda RENESIS), stejně jako při vzniku elektrické energie ve vodíkových článcích řízenou reakcí s kyslíkem, nevznikají žádné emise, ale pouze voda, respektive vodní pára. Velmi lákavé při dnešním boji o udržení smysluplné mobility…
Pod vedením inženýra Sachity Fujimota byl zahájen vývoj elektromobilů Honda FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) v devadesátých letech, v září 1999 se představily dvoumístné prototypy FCX V1 a V2, o dva roky později jsme na polygonu v Tochigi poprvé vyzkoušeli čtyřmístnou verzi FCX V3, která byla předobrazem poslední generace FCX V4, jež se v říjnu 2002 stala prvním vozem s vodíkovými články, uvedeným do silničního provozu (klient v Los Angeles). Po této první generaci menších vozů (délka 4165 mm) zahájila Honda vývoj sedanu FCX s novou aerodynamicky optimalizovanou karoserií, navrženého speciálně jako elektromobil s vodíkovými články. Studie Kiwami měla premiéru na Tokijském autosalonu 2003 (rozvor 2870 mm, délka 4500 mm); nový FCX Concept tamtéž o dva roky později (rozvor 2900 mm, délka 4720 mm). Po dalších úpravách byl vývoj nového FCX dokončen v roce 2008 a vozy jako FCX Clarity (světová premiéra na Los Angeles Auto Show 2007) nabídnuty na leasing vybraným klientům pro zkušební provoz. Sériová výroba začala 16. června 2008, v září 2009 byly první dva vozy dodány do Evropy (viz AR 4/’10).
Po usednutí za volant překvapí především prostorný a světlý interiér s velkou prosklenou plochou; přístrojová deska ve futuristickém stylu (jako u Civicu) a snadné ovládání. Ukazatel dojezdu hlásil 180 km, takže na naše tři desítky kilometrů se nebylo třeba ničeho obávat. Po stisknutí tlačítka Power (aktivace pohonné jednotky) zvolíte páčkou vpravo nahoře vedle volantu na přístrojové desce způsob jízdy (polohy R-N-D), ovládání je dvoupedálové a vůz se bezhlučně rozjede. Řízení má účinný posilovač, ruční brzdu ovládá další tlačítko P. Jízdní vlastnosti jsou poplatné japonským (či severoamerickým) zvyklostem, podvozek je pro Evropana poněkud měkčí, ale stopu drží dobře. Jízda je pohodová, obklopuje vás ticho, se spolucestujícími můžete hovořit nezvýšeným hlasem.
Dvoupatrová přístrojová deska nese v horní štěrbině digitální rychloměr, na dolním displeji pak velký kruhový ukazatel hospodárnosti jízdy (vlevo je obvyklý předěl Power/Charge a stav akumulátorů, vpravo stav vodíkové nádrže a indikace P-R-N-D; koule uprostřed mění barvy podle spotřeby). Výhled z vozu je skvělý, díky rozvoru 2800 mm se cestující netísní ani vzadu (FCX Clarity je čtyřmístný vzhledem k vysokému středovému tunelu, v němž jsou palivové články). I na zavazadla zbývá dost místa; příslušenství je na obvyklé úrovni, na středové konzole najdete ovládání autorádia, dvouzónové klimatizace, navigace, palubního počítače atd. Sériová výbava zahrnuje šest airbagů (čelní, boční, okenní záclonové), aktivní opěrky hlavy vpředu, dvousměrně seřiditelný volant, adaptivní tempomat atd. V interiéru se využívají potahy z přírodních materiálů Bio-Fabric rostlinného původu. Velkou pozornost věnovali konstruktéři ochraně nádrže proti úniku vodíku a poškození při havárii, stejně jako zabezpečení vysokonapěťové soustavy. Honda pracuje také na vývoji infrastruktury a vyvinula kogenerační stanice Home Energy, zajišťující jak výrobu vodíku ze zemního plynu pro FCX Clarity, tak tepelné a elektrické energie pro domácnosti.
Zdroj: Automobil 04/11
Autor: Tom Hyan
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA | synchronní elektromotor AC 100 kW, 256 N.m, s jednostupňovým převodem, uložený vpředu a napájený z vodíkových palivových článků PEM FC Stack 100 kW, umístěných uprostřed vozu ve středovém tunelu, a z akumulátorů Li-Ion 288 V vzadu; nádrž o objemu 171 l na stlačený plynný vodík (35 MPa) vzadu nad nápravou. Pohon předních kol. |
PODVOZEK | bezrámová konstrukce V Flow FC Platform s pomocným hliníkovým rámem vpředu a vzadu; přední kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ramenech, vzadu pětiprvkové závěsy; vinuté pružiny a teleskopické tlumiče, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, BA, VSA/TCS; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 16,1:1; pneumatiky 216/60 R 16. |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | rozvor náprav 2799 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1580/1595 mm; d/š/v 4835/1845/1470 mm; pohotovostní hmotnost 1625 kg; objem prostoru pro cestující 2854 l, celkový objem prostorů pro zavazadla 371 l. |
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) | největší rychlost 160 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,0 s; srovnatelná spotřeba paliva 2,8 l/100 km (ekvivalent nafta podle NEDC); dojezd 460 km; obrysový průměr otáčení 10,8 m; provoz od teploty prostředí 30 °C; emise třídy ZEV (Zero Emission Vehicle). |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (47)