Svezli jsme se
Ford Mustang Mach-e GT – GT boost
Petr Hanke 18.01.2023 10:30
Foto: Ford
Ford začal prodávat vrcholnou verzi elektrického Mustangu. Dostala prosté označení GT a jen o stupínek níže postavené provedení překonává svým výkonem o 100 kW (136 k). Strávili jsme s ní téměř tisíc kilometrů.
Foto: Ford
Trh s elektrickými automobily je stále v plenkách. Zatím si tento druh pohonu v obecné rovině kupuje zejména z důvodu jeho vyšší ceny a menší univerzálnosti specifická skupina zákazníků, u níž hraje prim pokrokovost, udávání trendu či absence výfukových plynů při provozu. Zákaznická masa, pro niž je mantrou při výběru automobilu poměr mezi cenou a užitnou hodnotou, ale na druhé straně také lidé, kteří mají rádi rychlost a řízení jako takové, stále najdou produkty lépe odpovídající jejich nárokům mezi klasicky poháněnými vozy. Ford se ale s modelem Mustang Mach-E ve verzi GT snaží prvně a posledně jmenované zákaznické skupiny alespoň částečně propojit – připravil elektromobil, který v sobě má emoce klasických sportovních vozů, a to nejen posílenou dynamikou, ale také celkovým pojetím.
Při vývoji verze GT totiž Ford postupoval komplexně, což je ostatně zřejmé již na první pohled. Černá maska chladiče nahradila stejný prvek v barvě karoserie standardních verzí, přičemž specificky tvarovaný je vlastně celý přední nárazník, jehož je maska součástí. Ve spojení s výraznými 20“ koly, o 20 mm širšími, na míru navrženými pneumatikami Pirelli a nižší světlou výškou působí varianta GT skutečně dravěji.
Foto: Ford
Uvnitř na posádku verze GT čekají vynikající sedadla s výraznějším bočním vedením z dílny Ford Performance, poskytující pohodlnou oporu i při cestách na dlouhé vzdálenosti. Palubní desce elektrického Mustangu dominuje dvojice displejů, z nichž působivější je ten centrální, orientovaný na výšku s integrovaným kolečkem pro ovládání hlasitosti. Způsob obsluhy celého displeje není na první pohled zcela intuitivní, nutno ale dodat, že po dvou dnech strávených za volantem si k často používaným funkcím najdete vcelku rychlý přístup.
I když palubní deska i interiér jako celek působí moderně, za volantem máte pocit, míněno v dobrém, jako ze staré americké školy. Vnímáte kolem sebe velký a pořádně „šťavnatý“ vůz, který nehledí na všechny detaily a použité materiály, jež jsou ale stále mnohem lepší než třeba v Tesle. Je to něco jiného než sedět v mnoha „odlehčených“ moderních elektromobilech navržených ve snaze maximálně v nich potlačit „autařství“ jako takové.
Foto: Ford
Zpět ale k variantě GT a její komplexnosti. Ford u ní upravil podvozek, jenž má nižší světlou výšku, přepracovanou geometrii i kinematiku, ale především standardně používá aktivní tlumiče MagneRide měnící svoji charakteristiku pomocí magneticky – a tudíž velmi rychle – reagujících částic v jejich kapalině. Nechybí ani posílená brzdová soustava Brembo se čtyřpístkovými pevnými třmeny vpředu a plovoucími vzadu. Ford ví, že rekuperace sice při běžné jízdě dokáže většinu kinetické energie přeměnit na elektrickou, avšak při sportovní jízdě naráží na své limity a více než 2,3 tuny vážící vůz musí zpomalovat odpovídající hrubá síla. Brzdy samotné vykázaly mimořádnou účinnost i při dravějším svezení, naopak při běžné jízdě se ukázalo jako ne zcela ideální sladění rekuperace a nástupu mechanických brzd. Reakce na pohyby brzdového pedálu se často nepředvídatelně měnily, takže plynulé zpomalení nebo zastavení bylo takřka nemožné.
Základem verze GT je varianta s dvojicí elektromotorů a největším nabízeným akumulátorem s využitelnou kapacitou 91 kWh. V tomto případě je ale použita výkonnější verze předního motoru, resp. přední motor je shodný se zadním. Oba mají výkon 210 kW (286 k), točivý moment 430 N.m a maximální otáčky 13 800 min-1. Možnosti akumulátoru však krátkodobě dosažitelný maximální celkový výkon omezují na 358 kW (487 k).
Foto: Ford
Poskytovaná dynamika se mění podle zvoleného jízdního režimu. Maximální schopnosti verze GT dokáže zpřístupnit až režim Untamed Plus, který lze ale aktivovat pouze mimo veřejné silnice (na základě GPS). V něm je vůz schopen z 0 na 100 km/h zrychlit během pouhých 4,4 sekundy. Nutno ale dodat, že i dynamika v nastavení Untamed pro běžné silnice je velmi působivá. Zátah obou motorů je intenzivní, avšak ve výjezdech ze zatáček dává Ford jasně pocítit skutečnost, že nechává pracovat nejdříve zadní motor a až poté k němu připojuje, někdy ne zcela hladce, pohon přední nápravy. Určitá hrubost je ale v tomto ohledu vítaná a přidává jízdě na emocích. V zatáčkách je třeba počítat s vyšší hmotností a celkovou mohutností elektrického Mustangu a zejména do zatáček je nutné najíždět s citem.
Právě vysoká hmotnost spolu s širšími pneumatikami je důvodem relativně vyšší spotřeby elektřiny, jež se standardně při cestování pohybuje kolem hranice 25 kWh/100 km, při sportovní jízdě ale snadno překročí hranici 40 kWh/100 km. Naopak při ekonomickém stylu jízdy bylo možné spotřebu stlačit k 18 kWh/100 km.
A vlastně i spotřeba je další vlastností, jíž elektrický Mustang navazuje na své slavnější stejnojmenné předky. Ty ostatní, jako je pocit bytelnosti za volantem, hravý pohon a v mezích daných hmotností i podvozek, stejně jako potřebný komfort, jsou ale jednoznačným kladem, které Mustangu Mach-E GT dodávají jeho charakter v jízdně převážně unylém světě běžných elektromobilů. Cenové navýšení oproti nejvýkonnější níže postavené verzi činí 10 procent.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Střídavé synchronní, olejem chlazené elektromotory s permanentními magnety na obou nápravách, celkově 358 kW (487 k) a 860 N.m; akumulátor Li-Ion, umístěný v podlaze mezi nápravami, využitelná kapacita 91 kWh, 376 článků.
Foto: Ford
Podvozek
Bezrámová ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu trojúhelníková spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a aktivními kapalinovými tlumiči MagneRide, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením a čtyřpístkovými třmeny, vpředu pevnými, vzadu plovoucími, ø 385/316 mm, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 14,6:1; pneumatiky 245/45 R 20.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2984 mm, rozchod kol 1622/1630 mm, d/š/v 4743/1881/1613 mm, světlá výška 130 mm; objem zavazadlového prostoru vzadu 402–1420, vpředu 100 l; pohotovostní hmotnost 2332 kg; hmotnost přívěsu do 750 kg; stopový průměr otáčení 11,6 m.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 200 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 4,4 s, spotřeba elektřiny WLTP 21,2 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd (WLTP) 490 km, nabíjení AC/DC 11/150 kW (z 10 na 80 % za 45 min).
Cena od 2 119 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)