Svezli jsme se
FORD FOCUS ST – ZKROCENÝ MUSTANG
Jiří Duchoň 25.04.2019 06:45
Svezli jsme se
V úterý 19. února evropský Ford rozeslal první informace k připravovanému modelu Focus ST. Už o den dříve jsme si jej však s kolegy z poroty volící Vůz roku (COTY) mohli nejen prohlédnout, ale hlavně důkladně vyzkoušet.
Právě na termín testů finalistů letošní volby Car of the Year, konaných opět na zkušební trati CERAM v Mortefontaine (viz AR 3/’19), naplánoval evropský Ford internetovou premiéru svého sportovně laděného modelu Focus ST. A jelikož typ Focus do této prestižní sedmičky postoupil, přivezli nám tam jeden z prototypů Focus ST pro doplnění našeho pohledu na paletu modelů Ford Focus jako celku.
Čtvrtá generace typu Ford Focus (viz AR 5 a 8/’19) zůstává častým terčem kritiky pro svůj překombinovaný design či primitivně působící zadní svítilny hatchbacku, se-stavené v době vlády LED z obyčejných žá-rovek. Hatchback Focus ST však sadou -elegantních úprav masky a nárazníků a osazením střešního spoileru a nových zadních „lamp“ v kombinaci se sportovním pojetím dává celku konečně smysl. Zkoušený, vínovou metalízou lakovaný vůz naživo vynikal vyváženými a dynamicky působícími, byť stále poněkud podsaditými proporcemi s rozměrnými hlavními světlomety a nevyhraněnou boční linií.
Změny v interiéru provedení ST jsou minimální. Palubní deska se obešla bez úprav, všimli jsme si alespoň příjemnějšího volantu s vespod plochým a tlustším věncem obšitým perforovanou kůží. V tlačítcích pod palcem pravé ruky se objevují dvě rudě zbarvená tlačítka pro rychlý přístup do ostrých provozních režimů Sport/Track (Focus ST dostává jízdní módy vůbec poprvé; ostrý zvuk přichází z reproduktorů audiosoustavy). Ocenili jsme boční oporu těl cestujících i překvapivý komfort předních sedadel. Vyrábí je Recaro, mají všity rudé emblémy ST a spokojí se s manuální regulací (každý elektromotorek přidává zbytečnou hmotnost; nabízena budou zřejmě i polokožená a alespoň částečně elektricky stavitelná sedadla).
Přístrojový štít s klasickými „budíky“ a displejem uprostřed se nezměnil, nic nového nepřináší ani dotykový displej na středu palubní desky. Ten je stále usazen „demokraticky“, tedy bez příklonu k žádnému z cestujících, leč pro řidiče nepříliš výhodně v přísně příčné ose palubní desky. Po krátkém stisku tlačítka se rozezní tlumený zvuk zážehového čtyřválce. Právě v tu chvíli vám dojde, že jde o jediný benzín konzumující čtyřválec v celé řadě Focus! Řazení do kulisy zaskakuje s pověstnou fordovskou přesností a ani převody nám s ohledem na charakteristiku motoru nepřijdou zbytečně dlouhé.
V přistaveném prototypu Focus ST jsme si všimli absence funkce Launch Control pro efektní starty z místa i dorovnávání otáček při podřazování: Leo Roeks, ředitel divize výkonných vozů, mi přiznal, že tyto systémy zatím nemají „dotažené“. Na běžné silnice samozřejmě nemůžeme, takže jezdíme členitým zázemím zkušebního areálu CERAM. Adaptivní tlumiče CCD s plynulou změnou charakteristiky na nerovnostech dále podtrhují vynikající odhlučnění čtvrté generace Focusu.
Motor 2.3 EcoBoost se již osvědčil v mnoha typových řadách koncernu FMC na obou stranách Atlantiku, v Evropě pak zejména ve Focusu RS předchozí (a zatím stále i poslední) generace či aktuálním Mustangu. V této aplikaci je nastaven na 206 kW (280 k)/5500 min-1 a 420 N.m v rozmezí 3000 až 4000 min-1. Přednostmi tohoto agregátu jsou jeho bleskové reakce na pokyny plynem a plynulý a velmi intenzivní nárůst tahu v celém spektru otáček. Výrobce v této souvislosti zdůrazňuje zejména sadu modifikací ALS (Anti-Lag System) v čele s udržováním pootevřené škrticí klapky při rázném uvolnění plynového pedálu, ovšem z našich prvních zkušeností lehkost vytáčení přisuzujeme především kompaktnímu zdvojenému turbodmychadlu Twin-Scroll s elektronicky ovládaným obtokovým ventilem a velmi krátkými sacími a výfukovými trakty.
Diferenciál eLSD z dílen Borg Warner s elektronicky řízenou svorností (od 0 do 0:100 %) se dostává do Focusu ST vůbec poprvé. Pracuje bezvadně a podobně jako u menší Fiesty ST (ta má ale mechanicky řízenou jednotku Quaife), takže na výjezdu ze zatáčky i v razantním bočním přetížení vůz „hrabe oběma“, aniž by se přitom ztrácel výkon v brzdách. Na CERAMu to vyniklo zejména v po ránu vlhké vracečce před cílovou rovinou. Focus ST těží z velmi dobrého nastavení podvozku standardních variant s víceprvkovými závěsy zadních kol SLA (pouze u dražších verzí; u kombi standardně).
Pružiny mají stejnou charakteristiku jako u běžných variant řady Focus, ale tlumiče jsou tužší o 20 % vpředu a o 13 % vzadu. Elektrický posilovač brzd je pro všechny Focusy standardem, zde je doplněn sadou větších brzdových kotoučů s průměrem 330 mm vpředu a 302 mm vzadu. I v režimu Track zůstává řízení hodně měkké a vláčné, ale stále přesné. Focus ST není bestií pro závodníky, toto poslání přeci patří tradičně verzi Focus RS. A svědčí o tom také elektronické ovládání ruční brzdy.
Podle našich prvních zkušeností jde o mimořádně zdařilý kompromis mezi snadnou každodenní ovladatelností a pohodlně -krotitelnými dynamickými schopnostmi. Focus ST bude kromě verze na snímcích dodáván rovněž s karoserií kombi či vznětovým čtyřválcem 2.0 EcoBlue o výkonu 140 kW (190 k)/3500 min-1 a točivém momentu 400 N.m/2000 – 3000 min-1. Pro zážehový motor 2.3 EcoBoost má být kromě šestistupňové manuální převodovky k dispozici rovněž nový sedmistupňový „automat“.
Sériová výroba modelu Ford Focus ST se rozběhne v nedávno rekonstruované továrně FMC v německém Saarlouis na počátku června, kdy proběhnou i novinářské jízdy. Tehdy vám snad již budeme moci nabídnout také podrobné technické údaje.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)