Svezli jsme se
Ford Fiesta ST-Line X Powershift – Důvěryhodný čipera
Jiří Duchoň 14.09.2022 06:13
Foto: Jiří Duchoň
Modernizace řadě Fiesta přinesla drobné retuše karoserie a výbav a vylepšení komfortních a asistenčních soustav. Důležité ale je, že Fiesta stále skvěle jezdí a funguje.
Ford Fiesta je jedním ze symbolů malých evropských vozů. Projekt Bobcat (tak se také až do poslední chvíle Fiesta měla jmenovat) osobně schválil Henry Ford II v září roku 1972 a vůz namířený zejména proti Fiatu 127 do světa vyjel v polovině roku 1976. Od té doby Fiesta stanovovala měřítka zejména v oblasti využití obestavěného prostoru a jízdních vlastností. V posledních dekádách se toho samozřejmě hodně změnilo a Fiesta o svoji dominanci z řady důvodů přišla, nicméně stále jde o kompaktní a praktický, ale především dobře jezdící automobil. Od roku 2017 vyráběná sedmá generace (viz AR 8/’17) navíc loni s podzimem prošla rozsáhlou modernizací.
Foto: Jiří Duchoň
Původně rozmanitá nabídka poháněcích ústrojí se sice s ohledem na tuhnoucí emisní požadavky omezila na dále vylepšené tříválce 1.1 PFI/55 kW a přeplňovaný 1.0 EcoBoost (74, nebo 92 kW), ale kromě stylistických retuší přinesla třeba standardní zástavbu LED hlavních světlometů (na přání matricových) nebo digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 12,3 palce. Modely jsou přesněji vyhraněné, vzhledem i výbavou, a sestávají z dostupného Trend Edition, komfortního Titanium, sportovně střižených ST-Line a ST-Line X a zvýšeného Active. Paleta dostupných asistentů již zahrnuje také adaptivní tempomat „stop/go“ či varování před vjezdem do jednosměrné ulice i vylepšený multimediální systém Sync 3 s osmipalcovým dotykovým středovým monitorem a hlasovým ovládáním. Potěší vyhřívání nejen předních sedadel, ale též volantu a čelního skla. Interiér Fiesty však dobu svého vzniku přesto nezapře. Na trhu jsou již navíc v této kategorii automobily prostornější i praktičtější.
Velmi dobrou zprávou je, že v nabídce zůstává i znamenité sportovní provedení Fiesta ST (viz AR 6/’18), jež rovněž prošlo modernizací. Chcete-li ušetřit a oceníte přednosti pětidveřové karoserie, a přitom nevyžadujete tak agresivní jízdní výkony, nejblíže k ST má zkoušené provedení Fiesta ST-Line X. Modernizovaný tříválec je nově doplněn 48V mild hybridním systémem a potvrzuje, že funkci systému Ford zřetelně zaznamenáte již při uvolnění plynového pedálu, kdy řemenem hnaný startér/generátor nahrazující alternátor nabíjí malý akumulátor a vůz znatelně zpomaluje. Při rozjezdu pak díky okamžitě dostupné porci točivého momentu elektrické trakce pomáhá zrychlovat a překlenout reakční dobu poměrně velkého turbodmychadla. A spotřeba? Mimo město se lze přiblížit průměru 4,5 l/100 km, a i ve městě si vystačíte s hladinou do 6,5 l/100 km.
Foto: Jiří Duchoň
Na přání dodávanou šestistupňovou samočinnou převodovku nahradila efektivnější sedmistupňová dvouspojková rychlostní skříň, a v ničem si s předchůdkyní nezadá. Změny převodů jsou hladké, rozumné a v případě potřeby dynamické jízdy také rychlé (až „kapalinově“ bleskové jsou i reakce na pohyby voličem mezi polohami D a R). Řadit nelze manuálně, nicméně k dispozici je volič provozních režimů (Eco/ /Normal/Sport), v němž se odezvy poháněcího systému i řízení citelně mění. Volant s tlustým věncem znamenitě padne do ruky a řízení je navýsost přesné, svými jízdními vlastnostmi Fiesta stále patří k nejlepším vozům své třídy.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený řadový zážehový tříválec s přeplňováním turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; 48V mild hybridní soustava se startér/generátorem BISG a li-iontovým akumulátorem; Stop/Start, EU6d; 998 cm3 (ø 71,9 x 82,0 mm); 10,0:1; 92 kW (125 k)/6000 min-1 a 200 N.m/1750 min-1; sedmistupňová dvouspojková převodovka Powershift; pohon předních kol.
Foto: Jiří Duchoň
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná spodní ramena tvaru L a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kapalinové dvouokruhové brzdy, kotoučové vpředu ø 262/23 mm, vzadu ø 252/12 mm, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem EPAS, 14,6:1, stopový průměr otáčení 10,05 m; pneumatiky Continental EcoContact 6, 205/45 R 17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2493 mm, d/š/v 4069/1735/1484 mm, světlá výška 122 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 311/1093 l; objem palivové nádrže 42 l; hmotnost pohotovostní/celková 1176/1710 kg; hmotnost přívěsu brzděného 1000 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 199 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,6 s; spotřeba paliva kombinace (WLTP) 5,3–5,6 l/100 km, emise CO2 119–126 g/km.
Cena od: 369 900 (zkoušené provedení od 547 900) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)