Svezli jsme se
Ford Evos Concept - Vzpomínka na budoucnost
Tom Hyan 29.10.2011 15:25
Představujeme
Ford Evos Concept jsme viděli na designerské seanci Forda koncem srpna v Berlíně, o dva týdny později už zářil při světové premiéře na IAA 2011 ve Frankfurtu…
V hale staré berlínské železniční stanice Station-Berlin se představil jediný prototyp v červené barvě a maketa vozu 1:1 v barvě žluté. Jakmile se vůz vynořil v oblacích dýmu jako rocková hvězda, prvním dojmem byla kombinace sedanu (Ford Mondeo) a sportovního kupé (Aston Martin!). Když otevřel čtyři křídlové dveře a ukázal interiér se čtyřmi individuálními křesly a futuristickou přístrojovou deskou s vysokou středovou konzolou obklopující řidiče, napadlo mě, že jsem něco podobného od Forda už kdysi viděl. Ano, byla to studie Mercury MC4 Concept, premiéra Detroitského autosalonu 1997. Také tehdy uváděl Ford nový designový směr, a tak pro jistotu využil koncernové značky Mercury, jež se donedávna těšila jisté popularitě, než byla loni definitivně zrušena...
Před otevřením autosalonu ve Frankfurtu byla novinka označena jako studie pro nový Ford Mondeo, což jistě rozměry odpovídá, avšak některé prvky Evosu jsou pro sériový automobil přece jen příliš futuristické a výrobně nákladné (dveře). O tom, jak si Ford na designu novinky zakládá, svědčila v Berlíně účast celého designerského týmu v čele s J Maysem (globální šéf designu Ford), Martinem Smithem (šéf designu Ford of Europe) a Morayem Callumem (šéf designu Ford of Americas), ale také generálního ředitele Stephena Odella a technického ředitele Paula Mascarenase (oba Ford of Europe). Dozvěděli jsme se, že vůz má délku jako v segmentu C, šířku povýšenou na segment CD a postoj evokující klasické sportovní automobily Gran Turismo (šedesátých let, podle slov J Mayse); konkrétně rozměry 4500 x 1970 x 1360 mm a rozvor náprav 2740 mm. Pohonnou jednotku tvoří Plug-In Hybrid neznámých parametrů (se zážehovým čtyřválcem jako C‑MAX Energi), dojezd čistě na elektrickou energii s akumulátory Li‑Ion by měl být výrazně prodloužen (celkový přes 800 km).
Paul Mascarenas pak dlouze hovořil o tom, jak bude Evos komunikovat se svým řidičem a snad i za něho myslet. Adaptivní technologie prý zvýší požitek z jízdy, podle Paulových slov se uplatní Driver Wellness Technologies, automobil bude sledovat momentální kondici řidiče a podle toho upraví styl jízdy. Sám také zvolí pohon zážehovým motorem, či elektromotorem, případně spoluprací obou, aby zajistil nejlepší kombinaci účinnosti podle zvolené trasy, a to včetně zón s restrikcemi emisí. Tak nevím, zda ještě bude rozhodovat řidič o tom, jak vlastně chce jet…
Sympatičtější bylo sdělení Moraye Calluma, Skota žijícího v Ann Arboru v Michiganu, který má na starosti design amerických modelů Ford. Moray Callum řekl: „Design jasně vyjadřuje poslání vozu zaměřeného na řidiče – jakmile Evos vidíte, hned toužíte sednout za volant a vyrazit.“ Dobrá, pokud nám to automobil vlastně dovolí. Ale dost žertů, dlužno říci, že design interiéru se samostatnými anatomickými sedadly, odvážnými křivkami a kompaktností skvěle ladí se ztvárněním exteriéru, Evos Concept je elegantní vůz, jeho vzhled podtrhují i jedenadvacetipalcová kola. Zbývá věřit, že se stylistické prvky pokračování kinetického designu coby New Face of Ford objeví na budoucích produktech Ford Motor Company. Nový Focus totiž rozhodně není takovou stylistickou bombou jako byl ten první z roku 1998, kdy začal New Edge Design…
MERCURY MC4 CONCEPT (1997)
Studii Mercury MC4 představila Ford Motor Company v lednu 1997 na autosalonu v Detroitu. Tehdy bylo oznámeno, že jde jen o designerské cvičení. Těžko říci, zda si tvůrci Evosu vzpomněli na čtyřmístnou MC4, či jen čistě náhodou dospěli k podobnému řešení. V případě MC4 se otevíral celý bok bez sloupku B, ovšem dveřmi, vpředu zavěšenými jako obvykle pod sloupkem A, a zadními kratšími s čepy otáčení až u sloupku C (jako např. u slavného vozu Lincoln Continental 1961 - 1969, či Mazdy RX‑8, anebo nové Merivy od Opelu). MC4 připomíná Evos rovněž přístupem do zavazadlového prostoru křídlovými dveřmi ve stylu De Tomaso Mangusta I, jež však nezasahují až do oblasti prahů jako náhrada zadních dveří. Splývající záď je rovněž bohatě prosklená. Studie vznikla pod vedením Jacka Telnacka, tehdejšího viceprezidenta koncernového designu Ford. Pohonná jednotka nebyla prozrazena, tisková zpráva připouštěla více možností až po V8. Pneumatiky rozměrů 255/40 R 19 dodal Goodyear, kotoučové brzdy Brembo. Tehdy se hovořilo o designovém směru New Edge; Mercury MC4 byl kombinací kupé a rodinného sedanu.