Svezli jsme se
Další evoluce avantgardy se jmenuje DS 7.
Jiří Duchoň 19.12.2022 06:25
Foto: DS Automobiles
Nejluxusnější francouzská automobilka modernizovala své velké SUV DS 7. Přišlo o přídomek Crossback, ale je bohatší o špičkové provedení 360 a řadu pozoruhodných technických prvků.
Typ DS 7 Crossback (viz AR 4/’19) se před třemi lety stal první řadou skutečně osamostatněné značky DS (před tím byly takto označovány speciální varianty vozů Citroën s odkazem na legendární DS19). Pod možná poněkud ordinérním a konceptuálně nepříliš originálním vzhledem se skrývají nejen ušlechtilé materiály ve skvostné a luxusně působící kombinaci, ale i špičkové technické prvky celého PSA, francouzské divize koncernu Stellantis. Jak tvůrci rádi opakují, DS 7 vznikla v Paříži, městě módy, a tomu rovněž odpovídá celé pojetí vozu i jeho detailů. „Sedmičku“ mezitím doplnily kompaktní SUV DS 3 Crossback (viz AR 4/’19), crossover DS 4 (viz AR 10/’21) a přes pět metrů dlouhý čtyřdveřový sedan DS 9 (viz AR 9/’21), a tak nyní přišel čas na modernizaci zakladatele rodu. Nový DS 7 jsme dostali příležitost vyzkoušet počátkem září na Azurovém pobřeží.
Foto: DS Automobiles
Retuše karoserie vnější vzhled vozu uhladily a zjednodušily, tenké svislé proužky denního svícení v náraznících (DS Light Veil) odkazují na DS 4 a dojem v kombinaci s homogennějším ztvárněním masky chladiče zjemňují. Hlavní světlomety postrádají dosavadní segmenty, jejichž otáčení po odemknutí vozu bylo sice efektní, ale jinak zcela k ničemu. Nahradily je pixelové třísegmentové LED světlomety s 84 diodami na každé straně (ve třech vodorovných řadách), jejichž individuální rozsvěcování a vypínání nejen že brání oslnění ostatních řidičů, ale zejména prodlužuje dosvit a rozšiřuje osvětlované pole, takže jsou zdroje již statické a nemusí se mechanicky natáčet do stran.
Paleta modelů DS 7 sestává ze sportovně střižených verzí Performance Line a Performance Line+ a luxusně zaměřených stupňů Bastille, Rivoli a Opera. Posledně jmenovaná již nemusí mít jen tmavé čalounění Basalte, ale též světlou kůži Perle, přičemž kombinace obkladových a čalounických materiálů jednotlivých linií doznala citelného rozšíření. Jinak se modernizace interiéru dotkla prakticky pouze multimediálního systému a on-line služeb pocházejících nyní z typu DS 4 (obsahuje též hlasové ovládání DS Iris). Jednou z jeho předností je široká míra uzpůsobení „obrazovek“ ve středovém panelu. Listujete jimi jako v knize a na jedné stránce můžete mít třeba ovládání vyhřívání, ventilaci a masáž předních sedadel, na druhé navigaci a na třetí například oblíbené rozhlasové stanice. Tyto dlaždice lze různě kombinovat; chvíli to potrvá, ale záhy se v tomto systému budete cítit jako doma. Škoda jen, že po některých ze zkratkových kláves pro přímý vstup do konkrétního menu v pásu pod displejem několik symbolů zmizelo (zbyla po nich černá místa): postrádali jsme nejen rychlý vstup k audiosoustavě či telefonu, ale také do režimu plug-in hybridního pohonu. V systému se k němu sice proklikáte, ale sledování toků energií ani rezervace určité kapacity akumulátoru již není tak snadné jako dosud. Důvod tohoto „zjednodušení“ nám smysluplně nevysvětlil ani Laurent Petitfrere, produktový manažer DS Automobiles.
Foto: DS Automobiles
Jízdy jsme zahájili nově vyvinutým, špičkovým modelem řady DS 7, tedy plug-in hybridním E-Tense 4x4 360. Jde o ústrojí s elektromotorem i na zadní nápravě a je mechanicky shodné s řadou modelů PSA postavených na platformě EMP2 a ve špičkovém nastavení takřka identickým s vozy Peugeot 508 PSE a DS 9 E-Tense 360. Stejně jako ony, charakterizované stejným systémovým výkonem 265 kW (360 k) a točivým momentem 520 N.m, i vrcholné DS 7 muselo doznat rovněž změn na podvozku. Rozchod kol byl rozšířen o 24 mm vpředu a 10 mm vzadu, světlá výška díky zástavbě tužších pružin klesla o 15 mm a přední brzdy s dvoudílnými kotouči mají průměr zvětšený na 380 mm a čtyřpístkové třmeny. Svezení s tímto vozem bylo působivé, ocenili jsme zejména značnou variabilitu pohonu, jenž jemně a z hlediska hospodaření s energiemi efektivně, bez znatelných rázů a dle potřeby i docela intenzivně zrychluje (byť těch 360 koní bychom mu tak úplně nehádali). Podvozek je příjemně tuhý a sklony k nedotáčivosti jsou potlačeny. Nicméně třeba odezvy řízení zůstávají vlažné, čímž jen připomínají, že DS 7 se cítí dobře u jiných majitelů než těch sportovně zaměřených. Třeba DS 7 E-Tense 225 s pohonem jen předních kol je mnohem lépe sladěným celkem. Zjistíte, že měkčí pružiny v kombinaci s aktivním řízením tlumičů (v rámci soustavy DS Active Scan s kamerou sledující vozovku; funguje jen v režimu Comfort; tlumiče oscilují kdesi mezi měkkým a velmi měkkým pružením) sedí tomuto vozu nejlépe. Pakliže k tomu potřebujete i pohon všech kol, doporučujeme model E-Tense 4x4 ve stávajícím nastavení na 300 koní celkového výkonu. Další alternativy? U nás jen čistě „dieselová“ DS 7 BlueHDi s výkonem 96 kW (130 k). Zážehové, „nehybridizované“ turbomotory 1,6 litru k mání budou, ale na jiných trzích.
Foto: DS Automobiles
DS 7 faceliftem učesala svoji dosavadní přílišnou rozevlátost. Zdá se, jako by se na trhu, jakožto pionýr nové značky, pevněji rozkročila a z původního francouzského „výstřelu do tmy“ udělala skutečně relevantní alternativu. Atraktivní bude DS 7 zejména pro přiměřeně movité zákazníky, kteří odmítají vozy konvenčních prémiových výrobců a nepotrpí si na špičkové jízdní vlastnosti ve vysokých rychlostech, zatímco ocení neotřelé podání komfortu, kvalitní materiály, francouzský švih a několik technických fines jako bonus pro společenský hovor na úrovni.
Nová DS 7 se vyrábí v alsaských Mylhúzách a pro zámořské zákazníky v čínském Šen-čenu. Předprodej má začít počátkem října s tím, že první vozy by ke svým majitelům měly dorazit ještě před koncem letošního roku. Ceny ani technické údaje v době redakční uzávěrky nebyly známy, základní provedení DS 7 se vznětovým motorem a ve výbavě Performance Line má startovat těsně nad hranicí milionu korun.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)