Svezli jsme se
DAF LIGHT FORTE – PURE EXCELLENCE
Branko Remek 17.01.2018 05:53
Představujeme
V podzimním bouřlivém Katalánsku nám představil DAF svoji modernizovanou a rozšířenou řadu LF (Light Forte).
Po začlenění nizozemské společnosti DAF v roce 1996 do severoamerického koncernu PacCar (Pacific Cars), známého svými kultovními značkami Kenworth a Peterbilt, nastala její nová éra. DAF se stal lídrem evropské divize a pod jeho působnost se také dostaly kdysi slavné britské firmy Foden a Leyland. Tyto značky jsou sice nyní ve stavu klinické smrti, ale výrobní kapacity jsou dobře využity. Vozy lehké řady DAF LF se vyrábějí v anglickém městě Leyland. Původní lehké typy DAF 45 a DAF 55 navazovaly na vozy Leyland T45 Road Runner z roku 1984. Řada LF přesáhla hranici kategorie N2 (do 12 t celkové hmotnosti) a její největší typy jsou již plnohodnotně v kategorii N3, která je jinak doménou řady CF (Compact Forte) a XF (eXtra Forte), viz AR 9/’17. O tom, že je proces modernizace výrobního programu pod heslem „Pure Excellence“ dokončen, svědčí současné představení vícenápravových typů střední řady CF a těžké řady XF. Design je atraktivní, funkční a promyšlený do detailů. Upoutají maska, velký lesklý panel s logem DAF a hlavní světlomety. Nové jsou blatníky, spoilery a další detaily, třeba u rozvážkových typů plně prosklené dveře na straně spolujezdce.
Aerodynamicky optimalizovaná budka přispívá ke snížení spotřeby paliva a hladiny hluku v kabině. To skutečně nové je však skryto pod ní: nový čtyřválec PX4, zásadně inovovaný čtyřválec PX5 a šestiválec PX7, pětistupňová převodovka ZF pro PX4 a zadní náprava s delším stálým převodem. Euro 6 plní motory s vysokotlakým vstřikováním common-rail (až 250 MPa), turbodmychadlem VGT a s využitím systémů EGR, SCR, DPF a DeNOx. Hmotnost nového modulu DPF + DeNOx byla snížena o 50 kg. Nový motor PX4 3,8 l je ve výkonových variantách 115 kW (156 k) a 127 kW (172 k). Pro komunální vozidla zůstává v nabídce i samočinná planetová převodovka s komplexním kapalinovým měničem momentu Allison. Novým zajímavým typem s nástavbou pro svoz odpadu s celkovou hmotností 19 t je podvozek LF s hnacím ústrojím CF, tedy motorem PX7 235 kW (320 k) a automatizovanou převodovkou ZF AS-Tronic, kde byla snížena spotřeba o 6 %. Podvozky jsou nyní nabízeny ve více variantách rozvorů a zadních převisů BAM (Body Attachement Metod) pro nástavby. V základním provedení podvozku je již z výrobní linky připravenost pro nástavbu skříňovou, cisternovou (s mezirámem) a pro sklápěč. Zajímavá je elektronika, byť použitá v menším rozsahu než u vozů pro dálkový provoz (viz AR 9/’17). Systém TFT zná 34 jazyků včetně češtiny i slovenštiny a je ovládán tlačítky na volantu. Systém DPA (Driver Performance Assist) hodnotí chování řidiče. Konektor USB umožňuje připojit audio s TNR (Truck Navigation Radio) nebo telefon. Vozy jsou, nebo mohou být vybaveny EBS (Electronic Brake System), VSC (Vehicle Stability Control), LDWS (Line Drive Warning System), ACC (Adaptive Cruise Control), FCW (Front Colision Warning) či voličem režimů jízdy, např. Eco nebo Power. Pro speciální provozní podmínky jsou zde kromě Eco či Power také polohy Stop and Go nebo On/Off Road. Řadu technických novinek přinášejí vícenápravové vozy řad CF a XF.
Standardní tuhé nápravy byly doplněny o elektrohydraulicky řízenou vlečenou nápravu, vlečenou nápravu s dvojmontáží a tandemovou poháněnou nápravu. Novinkou je i relativně lehký podvozek 8x4/4 pro domíchávač betonu s bezkonkurenční užitečnou hmotností. DAF nyní nabízí třínápravové a čtyřnápravové podvozky s konfigurací pohonu 6x2, 6x4, 8x2 a 8x4. V nabídce nejsou tzv. plněpohonné podvozky 6x6 a 8x8. Tuto mezeru vykrývá spolupráce DAF – Tatra, kde právě Tatra 158 Phoenix s motorem PacCar MX, převodovkou ZF a budkou DAF CF je řešením vozu pro nejtěžší provozní podmínky. Vozy DAF královské třídy získaly titul Truck of The Year již třikrát. Po dvaceti letech vývoje má nový XF, resp. CF tři E, je ekologický, ekonomický a evropský. Obsah škodlivin byl snížen o 95 %, spotřeba klesla o 15 % a elektronika je zárukou bezpečnosti na evropských silnicích. Při vývoji prototypy najely 6 milionů kilometrů. Starost o prodané vozidlo je vyjádřením filozofie Total Care, kterou DAF důsledně uplatňuje. V dálkovém provozu (200 000 km ročně) vyžaduje vozidlo jednu prohlídku (cca 7 h) spojenou s výměnou oleje v motoru a filtrů. DPF se mění v intervalu 500 000 km. Výpočtová životnost je 1 600 000 km, tedy v dálkovém provozu 8 až 10 let. Nový nejmenší typ řady LF s motorem PX4 a pětistupňovou převodovkou ZF je rukavicí hozenou do ringu, v němž se utká s inkarnovanou Avií D75. Do cenové války zde ještě vstupují Canter (Mitsubishi-Daimler), Nissan Atleon a IVECO Daily. Ostatní na trhu v kategorii N2 (IVECO EuroCargo, MAN TGL, Mercedes Atego, Volvo FL atd.) jsou již o cenový stupínek výše. Oproti konkurentům je DAF možná trochu konzervativnější, ale určitě jde o vynikající výrobní prostředek pro ty, kteří očekávají za své peníze vysokou užitnou hodnotu.
Převzato z časopisu