Svezli jsme se
CHEVROLET CAMARO ZL1 – Z NEJLEPŠÍHO CHOVU
Jiří Duchoň 20.02.2019 12:47
Camaro je stálicí ve světě milovníků amerických sportovních vozů. Ale před patnácti lety to s jeho osudem vypadalo všelijak…
V polovině roku 1964 šokoval veřejnost (a především výrobce) mimořádný a okamžitý obchodní úspěch typu Ford Mustang (viz AR 5/’14). Jen během prvního dne (17. dubna 1964) prodejci shromáždili na 22 tisíc závazných objednávek. Do konce roku se prodalo 121 538 vozů a za rok 1965 odbyt výrazně přesáhl půl milionu. A to se počítalo s roční produkcí kolem 100 000 Mustangů, když to dobře půjde. Fenomenální úspěch prvního pony caru zastihl konkurenci nepřipravenu, zvláště u General Motors však začali bít na poplach a horečně pracovali na své odpovědi. Ta se jmenovala Camaro a představila se 28. června 1966 na tiskové konferenci v detroitském hotelu Hilton, odkud byla poprvé v dějinách -přenášena telefonními linkami do dalších 14 měst USA. Při dotazu na původ jména Camaro se tazatelům dostalo odpovědi, že jde o „malé, zlé zvíře, jež požírá mustangy“. V následujících letech se stal Chevrolet Camaro, prodávaný také jako Pontiac Firebird, Mustangu úspěšným a hrdým soupeřem, a tak je tomu dodnes.
Zatímco Mustang stanul na základě velkosériového kompaktního Fordu Falcon, pro Camaro a Firebird vznikla zcela nová platforma F, odvozená z platformy X. Ta zůstala určena výhradně řadě Camaro/Firebird, a to až do ukončení výroby čtvrté generace v roce 2002. Tehdy se už zdálo, že tito „klasici“ došli na konec své cesty a v budoucnosti pro ně již v srdcích motoristů nebude místo, ale roku 2005 nastoupil Ford Mustang. Zase. Stanul na zcela nové platformě D2C, design karoserie a interiéru, jakož i celkové pojetí a ukotvení v modelové nabídce se důsledně vrátily ke kořenům. Koncern General Motors po čtyřiceti letech musel na Mustang znovu odpovědět. Už na detroitském autosalonu roku 2006 se představila nadějně působící studie Camaro Concept, sledující po vzoru Mustangu reminiscence originálu z roku 1967, ovšem vývoj byl tehdy teprve v počátku a sériová výroba automobilu, jenž se ale od zdařilé studie z pera Jihokorejce Sangyupa Leeho již příliš nelišil, se rozběhla až v březnu roku 2009. Tak se zrodilo Camaro páté generace, jež nakonec stanulo na platformě Zeta, vyvinuté v australské divizi GM Holden (v USA totiž GM v momentě pre-miéry Mustangu žádnou relevantní platformu s klasickým uspořádáním poháněcího ústrojí neměl!). Z tohoto důvodu nové Camaro, znovuzrozený symbol americké tradice, ve skutečnosti vznikalo v Austrálii.
Pátá generace Camara na tradici navazovala také názvy výbavových stupňů, včetně symbolů SS, a k pohonu sloužily šestiválce LLT 3,6 l a osmiválce LS3 a L99 6,2 l. Šestá generace Chevroletu Camaro byla představena v květnu 2015, a i když šlo z optického hlediska o derivát předchůdce, základem se stala koncernová platforma Alpha, odvozená z tehdejších typů ATS a CTS značky Cadillac. Díky tomu byla tehdy novinka nejen více kompaktní, zejména pak o 58 mm kratší, o 20 mm užší a o 28 nižší, ale zároveň takřka o 100 kg lehčí. K vysoké úrovni bezpečnosti a jízdních vlastností přispívá velmi tuhý skelet (zvláště u kupé) s ochrannou klecí z vysokopevnostních ocelí i sestava osmi airbagů, včetně kolenních před řidičem i spolujezdcem. Pod kapotou se v podobě základního agregátu poprvé objevil čtyřválec, „dvoulitr“ LTG s přeplňováním a výkonem 205 kW (279 k), následovaný zcela novým, atmosféricky plněným vidlicovým šestiválcem LGX 3,6 l (250 kW/340 k). Převodovky byly vlastní konstrukce GM, šestistupňové manuální (TR) a osmistupňové samočinné (8L). Camaro se v této generaci vyrábí dosud a dle amerických zvyklostí prochází každý rok dílčími modifikacemi a úpravami modelových konfigurací.
KE STAŽENÍ
Technické údaje (PDF)
Brožura (PDF)
Provedení ZL1 se poprvé na pultech dealerů v nabídce řady Camaro objevilo v roce 1969 v rámci nově zavedeného zákaznického programu COPO jako silniční provedení pro závody určených vozů s celohliníkovým osmiválcem Big Block 427 (7,0 l). Camaro ve své šesté generaci na půlstoletou tradici ZL1 jakožto ultimativního, „polozávodního“ provedení roku 2017 navázalo vidlicovým osmiválcem 6,2 l LT1 z typu Corvette (339 kW/461 k; 617 N.m), nicméně již o rok později se Camaro ZL1 dočkalo zcela nového agregátu. Disponuje stejným objemem, ale pochází z nově vyvinuté řady LT4 (485 kW/659 k; 868 N.m) a kromě základní, šestistupňové manuální převodovky je nově nabízen i v kombinaci s desetistupňovým „automatem“ 10L80, jehož přednosti jsme již měli možnost vloni vyzkoušet v Mustangu V8 (viz AR 10/’18; tato převodovka vychází ze společného vývoje GM – Ford). Výrobce mimochodem tvrdí, že tato rychlostní skříň řadí rychleji než PDK od Porsche. Právě Chevrolet Camaro ZL1 jsme nyní dostali příležitost podrobit krátkodobému redakčnímu testu.
Camaro ZL1 dostalo pro modelový rok 2019 standardně nový multimediální systém s osmipalcovým dotykovým monitorem, navigací OnStar, hlasovým ovládáním, konektivitou Apple CarPlay i Android a vysokorychlostním internetem 4G LTE, upravené zadní svítilny, bezdrátové dobíjení mobilních telefonů v zadní části středové konzoly či varování před hrozící nehodou. Asistenci nabízí také couvací kamera nebo sledování mrtvých úhlů zrcátek.
Nový Chevrolet Camaro ZL1 v řidiči budí respekt už při pohledu na členitou a nízkou příď, kapotu s kompozitovým středem a výdechem od chladičové stěny, profil s velmi nízkou střechou či výrazný zadní spoiler a čtveřici ohromných koncovek -výfuků. Interiér je naproti tomu bohatě a komfortně vybaven, standardem jsou také rozměrná a pohodlná, a přesto znamenitou boční oporu nabízející sedadla Recaro.
Motor o sobě dá při startování vědět nekroceným vyštěknutím, jeho běh je pak klidný a provázený temným bubláním, jež se ale při každém brnknutí o plynový pedál mění ve více či méně tlumený řev. Camaro ZL1 není žádná herečka, překvapilo nás, jak dobře je připraveno na ostré nasazení, a třeba i na závodních okruzích. Plnění a chlazení velkého motoru zajišťuje celkem 11 tepelných výměníků a stabilitu za všech okolností podporují adaptivní tlumiče -Magnetic Ride, diferenciál s elektronicky řízenou svorností či speciální pneumatiky Goodyear Eagle F1 Supercar 3 nazuté na speciálních kovaných dvacetipalcových ráf-cích. Zrychlení je skutečně dechberoucím zážitkem, ovšem precizně naladěný podvozek a optimální rozložení hmotnosti mezi nápravy se podílí i na bočním přetížení až 1,02 g a spolehlivé zpomalení zajistí masivní brzdy s dvoudílnými kotouči o průměru 390 mm a šestipístkovými plovoucími třmeny Brembo vpředu.
Postupně a s respektem k této bombě na kolech zrychlujeme a záhy zjišťujeme, že je to docela příjemně ovladatelný vůz, od nějž nehrozí nebezpečí jakéhokoli podrazu. Přesné řízení spolu s měkce a logicky řadící převodovkou záhy umožní poznat limity, a když se k nim pak blížíte, Camaro vám o tom dá s předstihem vědět. Samozřejmostí je řada provozních režimů, v nichž si lze kdykoli nastavit jednotlivé komponenty vozu přesně podle svých aktuálních potřeb. Zatáčky můžete opouštět s efektním odsazováním zádi, zrychleným pulzem a krví plnou endorfinu, a to překvapivě i na nepříliš rovném povrchu, kde kola nejeví výraznější tendenci odskakovat. A pokud nevěříte převodovce, snadno si před zatáčkou podřadíte páčkami pod volantem. Camaro ZL1 je překvapivě příjemným a praktickým automobilem i v běžném provozu. Zavazadlový prostor má sice malý vstupní otvor, ale dostatečný objem, na zadních sedadlech se celkem pohodlně usadí i dospělí menšího vzrůstu. Výhled všemi směry je velmi dobrý, ocenili bychom však parkovací senzory v předním nárazníku.
Pro nás v Automobilu je důležité zasazovat vozy do souvislostí. Chevrolet Camaro ZL1 stojí svými rozměry, druhem karoserie, charakterem a jízdními výkony někde mezi aktuálními modely Ford Mustang GT a Dodge Challenger SRT Demon, jež jsme pro vás testovali loni (viz AR 10, resp. 6/’18), o čemž svědčí také připojená tabulka. Z jejích údajů opět plyne, a v tom si jsou zmíněné stroje až vzácně podobné, že vozy tohoto zaměření nijak nesoupeří s evropskými supersporty s ohledem na nejvyšší rychlost, ale jejich doménami jsou spíše adrenalin, zážitky a dojmy ze zrychlení či zvuku motoru. Ford Mustang dnes koupíte na stejném místě jako Fiestu nebo Focus, ovšem ve stále více tuhnoucí atmosféře evropských emisních opatření nás těší, že lze pořád kupovat a legálně přihlašovat i daleko výkonnější automobily, jež budou odpovídat požadavkům náročného řidiče. Takové Camaro ZL1, jaké vidíte na snímcích, včetně cel a všech úprav potřebných pro provoz na evropských silnicích, dodala brněnská společnost Legendary svému zákazníkovi za 2 830 000 Kč, a to s kompletními zárukami a servisním zázemím. To sice znamená dvakrát tolik, co dáte za Mustang, ale berte to i z opačné stránky: je to zároveň o více než jeden milion korun méně, než byste zaplatili za Demon…
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový osmiválec LT4 V/90°; OHV 2V, plynule proměnné časování, přeplňování kompresorem Eaton TVS umístěným mezi řadami válců; elektronické přímé vstřikování paliva, deaktivace poloviny válců při nízkém zatížení; 6162 cm3 (ø 103,25 x 92 mm); 10,0:1; 485 kW (659 k)/6400 min-1 a 868 N.m/3600 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Desetistupňová samočinná převodovka Hydra-Matic 10L80 (Ford-GM MF6) s kapalinovým měničem momentu (4,70 – 2,99 – 2,15 – 1,80 – 1,52 – 1,28 – 1,0 – 0,85 – 0,69 – 0,64 – Z 4,87), stálý převod 2,85, diferenciál eLSD s elektronicky řízenou svorností, pohon zadních kol.
PODVOZEK
Bezrámová celokovová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu pětiprvkové závěsy s podélnými a příčnými rameny; pérování vinutými pružinami a magnetorheologickými teleskopickými tlumiči Magnetic Ride Control; příčné zkrutné stabilizátory; hřebenové řízení ZF s elektromechanickým posilovačem s degresivním účinkem v závislosti na rychlosti a s proměnným převodem, stopový průměr otáčení 11,7 m; kotoučové brzdy (vpředu/vzadu) ø 390 x 36/365 x 28 mm s vnitřním chlazením a šestipístkovými plovoucími Brembo/čtyřpístkovými pevnými třmeny; ABS/EBD/BA, StabiliTrak/PTM; kované ráfky 20 x 10“/20 x 11“, pneumatiky Goodyear Eagle F1 Supercar 3 285/30 ZR20 / 305/30 ZR20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2811 mm, rozchod kol 1610/1591 mm; d/š/v 4812/1897/1330 mm; pohotovostní hmotnost 1789 kg, -objem -zavazadlového prostoru (SAE) 257 l; objem palivové nádrže 72 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 319 km/h, zrychlení 0 – 96 km/h za 3,5 s; ¼ míle (402 m) za 11,4 s (204,39 km/h); spotřeba paliva město/dálnice (EPA) 20,0/12,0 l/100 km.
CENA 2 830 000 Kč
SROVNÁNÍ
Ford Mustang GT |
Chevrolet Camaro ZL1 |
Dodge Challenger SRT Demon |
|
Automobil (vydání) |
10/’18 |
2/’19 |
6/’18 |
Motor |
V8 |
V8, kompresor |
V8, kompresor |
Rozvody |
DOHC 4V |
OHV 2V |
OHV 2V |
Vstřikování |
přímé + nepřímé |
přímé |
nepřímé |
Převodovka |
10/AT |
10/AT |
8/AT |
Objem (cm3) |
5038 |
6162 |
6166 |
Výkon (kW (k)/min-1) |
331 (450)/7000 |
485 (659)/6400 |
626 (851)/6300 |
Toč. moment (N.m/min-1) |
529/4600 |
868/3600 |
1044/4500 |
D/š/v (mm) |
4789/1916/1382 |
4812/1897/1330 |
5016/2002/1459 |
Pohotovostní hmotnost (kg) |
1756 |
1789 |
1941 |
Max. rychlost (km/h) |
249 |
319 |
320 |
Zrychlení 0–96 (s) |
3,9 |
3,5 |
2,3 |
¼ míle (s/km/h) |
12,1/191,2 |
11,4/204,4 |
9,7/225,3 |
Cena v ČR (Kč) |
1 334 990 |
2 830 000 (cca) |
3 998 000 (cca) |
HISTORIE
Chevrolet Camaro (1967 – 1970)
První v sérii vyrobené Camaro s výrobním číslem 100001
Chevrolet Camaro (1970 – 1981)
Camaro v provedení Z28 z roku 1974
Chevrolet Camaro (1981 – 1993)
Verze IROC-Z dostala v roce 1987 nový osmiválec L98
Chevrolet Camaro (1993 – 2002)
Camaro Z28 na snímku bylo v roce 1993 zaváděcím vozem Indy 500
Chevrolet Camaro (2009 – 2015)
Znovuzrozené Camaro se roku 2009 představilo ve filmu Transformers
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)