Svezli jsme se
Chevrolet Camaro: šestá generace přijíždí!
Jiří Duchoň 18.05.2015 21:26
Představujeme
Dvoulitrový čtyřválec se stává základním motorem zcela nového Chevroletu Camaro…
Roku 2009 se v kanadské Oshawě rozběhla výroba páté generace Chevroletu Camaro modelového roku 2010, jež s tou nejlepší výzbrojí vyrazila především proti typům Ford Mustang, Dodge Challenger a Nissan 370Z. Jeho předchůdce z produkce vyběhl již v roce 2002, takže to několik let vypadalo, že se Camaro stane další americkou legendou, jejíž jméno zapadne prachem. Po zdlouhavé kampani provázené sety řízených i neřízených úniků snímků a informací nyní přichází Camaro ve své historicky teprve šesté generaci, jež nastoupí v modelovém roce 2016 a vyrábět se bude v michiganském Lansingu. Základní silueta kupé zůstala v podstatě zachována, takže je jasné, že se výrobce snažil zachovat stylistickou kontinuitu. Daleko více se toho ale událo pod skořápkou. Díky rozsáhlému použití dílů z hliníkových slitin klesla údajně hmotnost vozu o více než 90 kg, v aerodynamickém tunelu Camaro strávilo v rámci vývoje na 350 hodin.
Tuhost skeletu karoserie kupé Chevrolet Camaro narostla mezigeneračně o 28 %, a i když novinka samozřejmě do značné míry vychází ze synergie s dalšími modely koncernu General Motors, přibližně 70 % dílů bylo vyvinuto speciálně pro Camaro. Základní verze nesou konvenční svítilny vpředu i vzadu, varianty RS a SS disponují projektorovými světlomety HID, doplněnými zdroji LED pro denní svícení, a zadními svítilnami sestavenými z prvků LED. Standardem jsou osmnáctipalcové lité ráfky s pneumatikami Goodyear Eagle Sport, zatímco model Camaro SS disponuje dvacetipalcovými ráfky a obutím Goodyear Eagle F1, bohužel ve verzi run-flat. Podvozek je zcela nový, Chevrolet Camaro tak má přední kola zavěšena na rekonstruovaných vzpěrách McPherson a ta zadní na pětiprvkových závěsech. Adaptivní tlumiče Magnetic Ride Control má nyní již SS, dosud bylo k mání jen pro ZL1.
Spolehlivé zpomalení zajišťují již v základu kotouče s průměrem 320 mm vpředu a 315 mm vzadu se čtyř, resp. jednopístkovými třmeny, zatímco Camaro SS disponuje soustavou Brembo s kotouči 345/338 mm a čtyřpístkovými třmeny vpředu i vzadu. Pracoviště řidiče je zcela nově koncipované a je zaměřeno přímo na něj. Digitální přístrojový štít má osmipalcovou úhlopříčku, nejnovější verze multimediálního systému MyLink přidává dotykový displej se stejnou úhlopříčkou na středové konzole. Samozřejmostí se stávají elektrická parkovací brzda a volič provozních režimů Snow/Ice, Tour a Sport, k nimž SS přidává ještě Track.
Downsizing a důraz na redukci emisí bohužel dorazil i sem. Zatímco Mustang nyní vyjíždí i s motorem 2,3 EcoBoost, Camaro nabízí přeplňovaný čtyřválec s objemem 2,0 l, výkonem 205 kW (279 k) a točivým momentem 400 N.m. Zrychlení z 0 na 96 km/h s ním Camaro zvládne za méně než 6 s a spotřeba v dálničním provozu má činit 7,8 l/100 km. Dalším stupněm je zcela nový, atmosféricky plněný vidlicový šestiválec 3,6 l V6 s výkonem posunutým na 250 kW (340 k) a točivým momentem 385 N.m. Podobně jako čtyřválec jej lze kombinovat s šestistupňovou manuální a osmistupňovou samočinnou převodovkou (Hydra-Matic 8L45). Chevrolet Camaro SS nabízí mohutný osmiválec s objemem 6,2 l, výkonem 339 kW (461 k) a točivým momentem 617 N.m, doplněný buď posílenou manuální šestistupňovou převodovkou, nebo osmistupňovým „automatem“ Hydra-Matic 8L90.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)