Svezli jsme se
Chevrolet 1911 – 2011 - První stovka
Tom Hyan 27.12.2011 15:47
Představujeme
Chevrolet slaví 100 let od svého založení, vyrobil 210 milionů automobilů a v roce 2005 se vrátil na evropský trh…
Chevrolet je dnes největší a nejdůležitější značkou reorganizované General Motors Co., loni prodal přes čtyři miliony automobilů ve 130 zemích. Značka nese jméno švýcarského rodáka Louise Chevroleta (1878 – 1941), který se od přelomu století usadil v USA. Jako slavný závodník potkal Williama C. Duranta, zakladatele General Motors, jenž využil v listopadu 1911 jeho popularity pro zavedení nové značky relativně levných šestiválců. Když však Durant novou firmu přestěhoval z Detroitu do Flintu a uvedl ještě levnější vůz, Louis Chevrolet společnost opustil a založil novou Frontenac, protože chtěl vyrábět vozy vyšší třídy i kvality. Zemřel však zapomenut v bídě (více viz AR 3/’11), ale jeho jméno žije dál po celém světě na milionech automobilů…
Velkolepé oslavy prvních 100 let se konaly nejen v USA, ale také v Chevroletově rodném Švýcarsku. Za mořem jsme však navštívili několik významných částí koncernu General Motors Company, který na americkém kontinentu nyní prodává vozy značek Chevrolet, GMC, Buick a Cadillac, když ze zakládajících byla zrušena Oldsmobile a nedávno skončily také Pontiac, Saturn a Hummer. Stylově jsme bydleli v hotelu Detroit Marriott, jenž je součástí hlavního pětivěžového komplexu GM Renaissance Center, a z Detroitu vyjížděli do nedalekého okolí, kde sídlí vývojové a výzkumné středisko GM Technical Center (včetně GM Design ve Warrenu, asi 16 kilometrů severovýchodně od Detroitu), zkušební polygon GM Milford Proving Ground (64 km na severozápad), automobilka GM Detroit-Hamtramck Assembly (finální montáž Volt/Ampera; na hranici Detroitu a Hamtramcku), provoz montáže akumulátorových bloků GM Brownstown Battery Pack Assembly (112 km na sever od Hamtramcku) a sbírka historických vozidel GM Heritage Centre ve Sterling Heights (16 km severozápadně).
Budova Renaissance Center (Ren Cen) na nábřeží Detroit River je se 73 podlažími (v hlavní věži s hotelem) novou dominantou města, postavenou nákladem půl miliardy dolarů a otevřenou v roce 1977 po čtyřletém trvání stavby, na níž se podílelo sedm tisíc lidí. K iniciátorům patřil Henry Ford II, ale Ford Motor Co. svůj podíl později prodala, a tak se dílo architekta Johna Portmana posléze stalo od roku 1996 majetkem General Motors. Největší automobilový koncern tyto budovy (přibyly šestá a sedmá samostatná věž k původním pěti) renovoval nákladem dalších půl miliardy dolarů, přistavěl Wintergarden Atrium a v roce 1998 přestěhoval do downtownu ředitelství z West Grand Boulevardu (bylo tam od roku 1922), přičemž později prodal také svou centrálu postavenou v roce 1968 na Fifth Avenue (proti Central Parku) v New Yorku. V přízemí Ren Cen, kde je velký autosalon, v němž se vystavené (nové i historické) automobily průběžně střídají, jsme zahájili mezinárodní akci 100 years of Chevrolet slavnostní večeří za přítomnosti Marka Reusse, Eda Welburna, Wayne Brannona a dalších představitelů General Motors.
Chloubou General Motors je GM Technical Center ve Warrenu, slavnostně otevřené 16. května 1956 prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem za účasti pěti tisíc hostů. Plány na jeho výstavbu byly oznámeny nedlouho po válce, tvůrcem působivého komplexu je věhlasný architekt Eero Saarinen finského původu; se ztvárněním okolí s umělými jezery, trávníky a stromy si zase skvěle poradil zahradní architekt Thomas Church, a tak není divu, že celý objekt byl v roce 2000 vyhlášen za Národní historickou památku USA. Tentokrát jsme naštívili několik pracovišť designu včetně laboratoře virtuální reality (zhlédli virtuálně kombi Cruze 5d Wagon, které přijde v roce 2012 na evropský trh, a poodhalili křivky nového Equinoxu), oddělení Mechanical Assembly (stavba prototypů) a Color & Trim; viděli výstavku automobilů v legendárním Design Dome kruhového půdorysu (průměr 65,4 m; výška 19,8 m) a vyslechli si tam řadu přednášek o budoucích vozech Chevrolet. Nadšeným řečníkem byl především Ed Welburn, v pořadí teprve šestý viceprezident GM Design, jenž se u General Motors ucházel o práci designera od svých dvanácti let. Byly představeny vozy Chevrolet Sonic (Aveo), Cruze, Malibu, Spark a pikap Colorado. Welburn nyní koordinuje kreativní činnost deseti středisek GM Global Design od Německa po USA, ale ve Warrenu má tradice designu důležitou úlohu. Na zdech visí fotografie z výroby turbínového vozu snů GM Firebird III…
Fotopřístroje a kamery jsme dostali zpět až v GM Heritage Center, které uchovává 450 historických vozidel, z nichž 180 je vystaveno v sídle sbírky ve Sterling Heights, v Ren Cen, Milfordu a Design Dome. Úžasné je trio turbínových Firebirdů, ale také všechny významné typy značky Chevrolet od prvního šestiválce z roku 1911 až po koncepty Corvette; nechybějí nejslavnější typy Impala, El Camino, Camaro, Corvair, Malibu, Suburban, Chevelle atd. Zajímavostmi jsou minibus GM Electrovan, první automobil s palivovými články, plně elektrický sedan Electrovair II (oba 1966), vidlicový osmiválec v Chevroletu ročníku 1918, či třeba Cadillac z roku 1912, první vůz s elektrickým spouštěčem, který vynalezl Charles F. Kettering (GM Delco-Remy). Centrum není přístupné veřejnosti, ale otevírá se pro studijní účely i privátní akce. Součástí návštěvy byla prezentace sportovních aktivit Chevroletu, přijel Alain Menu, jeden z nejlepších závodníků WTCC s vozem Cruze, ale i trio vítězů třídy GT z 24 h Le Mans 2011 (Chevrolet Corvette).
První den zakončila návštěva fotbalového utkání Detroit Lions vs. Chicago Bears na stadionu Ford Field (zaujalo mě, že šéfem je William C. Ford), protože ne všichni novináři jsou dnes car guys, ale tu nudu jsem přežil, bylo to ostatně podruhé v životě, ani první návštěva fotbalového stadionu v šedesátých letech v Československu (Dukla – Sparta) na mně nezanechala žádné následky; americký fotbal je jistě atraktivnějším divadlem. Už večer jsem se těšil do Milfordu, neboť pořadatelé akce slíbili opravdu zajímavá vozidla. Vyzkoušel jsem všechna, začal i končil novým Camarem. Jezdilo se na GM Milford Proving Ground v oblasti Black Lake (Vehicle Dynamics Test Area na ploše 270 tisíc čtverečních metrů), kde spolu s dalšími dráhami včetně oválné o délce 6,1 km a kruhové 7,2 km najedou tovární řidiči téměř dvacet milionů kilometrů ročně. Součástí polygonu je laboratoř nárazových testů (na naši počest rozbili jedno Aveo, respektive Sonic), svezli jsme se v městském elektromobilu GM EN‑V (supluje i řidiče, řešení stability ve spolupráci se Segway) a prohlédli si výstavu inovativních pohonných jednotek. Omylem jsem vyzkoušel systém GM On-Star (tlačítko je totiž na vnitřním zpětném zrcátku), okamžitě se ozvala operátorka a nabízela pomoc (systém identifikuje polohu vozu při nehodě, resp. přivolá pomoc).
K dispozici byl kompletní program Chevrolet z americké i korejské výroby, nový Malibu je stále ve zkouškách (přijde až v modelovém roce 2013). Kompaktní vozy Sonic (Aveo) a Cruze jsme testovali s downsizingem vrcholné verze (tedy 1.4 Turbo), elektrický Chevrolet Volt s generátorem na palubě (zážehový motor 1,4 l) se jim však po přepnutí do sportovního režimu v běžném provozu dynamikou vyrovná. Velký dojem zanechaly Corvette ZR1 s keramickými brzdami (čas na Nürburgringu 7:19,6 min) a otevřená Corvette Gran Sport 100th Anniversary, hybridní pikap Silverado a SUV Tahoe (až při rozjetí na 25/30 mph, tedy 40/48 km/h, se přidal zážehový motor V8), tři modely Camaro (včetně kabrioletu a 45th Anniversary), velký Suburban s vypínáním válců (5,7 l V8 FlexFuel) a pikap Silverado HD s dvojmontáží kol vzadu, panel van Express s osmiválcem 6,0 l na CNG, americké typy Equinox (SUV) a Traverse (MPV) atd. Samozřejmě, vyzkoušel jsem i několik Voltů, jejichž produkci jsme pak viděli v továrně GM Detroit-Hamtramck Assembly Plant. Revoluční Chevrolet Volt se v Evropě začal prodávat 3. listopadu 2011, v den 100. výročí založení Chevrolet Motor Car Company v Detroitu (Michigan).
TOM HYAN, Detroit (MI)