Představujeme
Zhejiang Geely Holding Group – Made in P.R.C.
Tom Hyan 17.07.2012 15:30
Čínská kreativita je opravdu překvapivá, a tak když u automobilky Geely neuspěli s kopií Rolls-Royce, udělali si prostě jiné potěšení…
Údaje o velikosti čínských automobilek se různí, Geely se vyhlašuje za jednu z největších v soukromém vlastnictví, ovšem s požehnáním komunistické vlády ČLR. Aby bylo jasno, tak šikovný chlapík Li Shufu překonal všechny obtíže, vyráběl ledničky i motocykly, avšak nyní aspiruje na jakýsi čínský general motors, když nejen rozvinul paletu vlastních značek, ale už 28. října 2009 byl vybrán ze všech zájemců o švédskou automobilku Volvo. Koupil ji 28. března 2010 za 1,8 miliardy dolarů od Forda! Přestože Američanům v roce 1999 koncern AB Volvo zcela dobrovolně podnik prodal, tehdy za 6,45 miliardy dolarů, všichni si zamnuli ruce, Fordu se nepodařilo s Volvem dosáhnout zisku, ale využil platformu S80 i laboratoř nárazových testů; Číňané zase získali legálně nové technologie.
Zkrátka dobrý obchod pro všechny; nakonec i ti Švédové měli větší štěstí než se Saabem… Geely Holding Group, který na IAA 2005 ještě prezentoval kupé Beauty Leopard s kamufláží nefunkčních kotoučových brzd, se tedy stal vládcem Volvo Car Corporation, již začlenil do svého expandujícího holdingu. Li Shufu se jmenoval novým předsedou představenstva ve Volvo Cars, Stephen Odell a Stuart Rowley odešli na nejvyšší funkce u Ford of Europe a veterán Hans-Olov Olsson se vrátil do vedení švédské značky. Zakladatel Li Shufu, jenž si kdysi půjčil od rodičů na výrobu ledniček, jejichž produkci zavedl v roce 1986, o osm let později koupil menšího výrobce motocyklů, pak zahájil produkci malých dodávkových automobilů (1998) a výrobcem osobních vozů se stal před jedenácti lety. V letech 2005 – 2008 vystavoval na autosalonech ve Frankfurtu a Detroitu, ale jeho automobily Geely u odborníků a veřejnosti zcela propadly, a tak se stáhl zpátky do Číny.
Velká prohlášení o dobytí evropského a amerického trhu dostala jiný význam, když Geely ani zdaleka neplnily základní předpisy a jejich homologace se stala nemožnou… Vize o dobytí světa se přibrzdila, ale už na autosalonu v Šanghaji v dubnu 2009 vyhlásil Li Shufu novou strategii a představil tři nové koncernové značky Gleagle, Emgrand a Shanghai Englon (nyní pouze Englon), tedy nedlouho před tím, než získal Volvo. Navíc smlouva s britským koncernem Manganese Bronze Holdings (MBH) umožnila licenční výrobu známých London Taxi (LTI) TX4 v Šanghaji, jež se stala základem produkce Englonu (značka prý vyjadřuje obdiv britskému, je spojením slov England a London). Na Pekingském autosalonu 2012 vystavoval Geely vozy zmíněných tří značek, Volvo mělo stánek v jiné hale. Podle koncernové strategie je Englon klasický a noblesní, tak posuďte sami podle fotografií, na nichž jsme se zaměřili na ty modely, které údajně spojují tradiční britské linie s čínskými elementy...
Čínští konstruktéři se inspirovali britskými sedany padesátých let (např. Austin, Wolseley, Standard, Rover) a vytvořili kuriozní modely Englon SC7-RV (hatchback), SC7‑RS (sedan) a SX6 (SUV), postavené na shodné platformě neznámého původu s rozvorem náprav 2715 mm, resp. 2500 mm pro SUV, a s nezávislým zavěšením všech kol (McPherson vpředu, torzní příčka vzadu). Nabídka pohonných jednotek údajně vychází z vlastních konstrukcí, čímž se Geely liší od většiny domácí konkurence. Označení motorů připomíná stroje Mitsubishi, pro oba SC7 to jsou čtyřválce 4G18, 4G20 a 4D20, hatchback má navíc malý 4G15; zatímco SUV pohání buď 4G15 nebo 4G13T (Turbo); číselné kódy značí počet válců, objem válců (1300 až 2000 cm3) a druh motoru (G = Gasoline, tedy zážehový na benzin, D = Diesel); výkony se pohybují od 59 do 106 kW (80 až 144 k). Převodovky jsou mechanické 5/6 MT, samočinná 6 AT (od australské firmy DSI, součásti Geely) a dokonce dvouspojková 7 DCT pro pohon předních kol.
Povšimněte si, že ani spřízněné verze sedan a hatchback SC7 nemají identickou příď, Geely je označuje za klasické pětimístné rodinné automobily, první je dlouhý 4600 mm, druhý 4390 mm, zatímco odvozený SUV SX6 jen 4120 mm. Licenční Londýnské taxi vyrábí šanghajská továrna pro asijské trhy ve větších počtech, než originální výrobce v britském Coventry pro Evropu. Vedle standardního italského turbodieselu VM Motori R425 jsou k dispozici čtyřválce Geely 4G24 a 4D22 pro pohon zadní nápravy. Geely TX4 má rozvor náprav 2883 mm a vnější rozměry 4566 x 1783 x 1823 mm. Výrobní program Englon, představený v prospektu se siluetou Londýna na první dvoustraně, zahrnuje také konvenční modely, k nimž patří kompaktní SUV SX5 (inspirace Suzuki SX4 s designovými prvky Fiatu) nebo sedany SC6 a SC7 ve stylu Toyota Corolla, ale také další typy nepřehledného programu, z nichž některé bezesporu vycházejí z produkce Shanghai Maple, čínské automobilky, kterou Geely Holding pohltil.
Značka Shanghai Maple byla koncem roku 2010 zrušena a nahradil ji Englon. Pokud jde o automobily Gleagle se sloganem Fashion, enthusiasm and dream, nebo Emgrand jako Luxury, solidity and strenght, mnohé jsou technicky spřízněny s modely Englon, což prozrazují i typová označení a obdobné technické údaje. V prosinci 2011 bylo oznámeno, že Geely vstoupí na britský trh ve spolupráci s Manganese Bronze Holdings. Nová společnost Geely Auto UK se sídlem v Coventry u London Taxi International zahájí prodej koncem roku, nejprve se sedany Emgrand EC7 (motor 4G15 nebo 4G18), které v nárazových testech EuroNCAP 2011 dobyly čtyřhvězdičkové ohodnocení. Dealerská síť nebude společná se sítí Volvo Cars, ceny začnou pod deseti tisíci liber. Zajímavou zprávou je, že Peter Horbury byl povolán na místo šéfdesignera celého Geely Holding (dříve jen Volvo), ale bude mít určitě dost práce…
Převzato z časopisu