Představujeme
Geely Holding Group – Majitel Volva...
-TH- 07.08.2013 07:47
Když Švédové dobrovolně přenechali za úplatu Volvo Cars americké firmě Ford, tak jistě netušili, že Američané po deseti letech ztratí zájem a prodají jejich automobilku Číňanům...
O prvním čínském majiteli velké evropské automobilky se toho mnoho neví, holding Geely z Hangzhou v provincii Zhejiang po léta vesele kopíruje cizí vzory a vytváří nespočet podivných karikatur automobilů, jež vystavuje na domácích autosalonech. Jeho pokusy proniknout do Evropy a Severní Ameriky byly vesměs neúspěšné, v letech 2006 až 2008 vystavoval na autosalonech v Evropě i v Detroitu, než se mu naskytlo opravdu velké sousto.
Geely Holding Group v polovině roku 2010 totiž ukončil převzetí švédské automobilky Volvo Cars, která se tak stala první v čínském područí. Geely se vyhlašuje za jednu z největších čínských automobilek v soukromém vlastnictví, byť s požehnáním komunistické vlády ČLR, ale v Číně její vozidla zase tak rozšířena nejsou. Jakýsi Li Shufu, nyní také předseda představenstva Volvo Cars, rozvinul výrobu levných vozů v roce 1998, nejprve malých užitkových, než před dvanácti lety vstoupil mezi výrobce automobilů osobních. V roce 2012 prodal 483 483 vozů různých koncernových značek Geely (trojice Gleagle, Emgrand a Englon), samozřejmě bez započtení produkce Volvo.
Letos plánuje odbyt 560 tisíc automobilů (bez Volva). Zatímco konkurenční Chery (viz AR 5/’13) si na pokusu vytvořit paletu podřízených značek vylámala zuby, Geely je se strategií tří odlišných značek pro zasažení různých skupin klientů úspěšná, jméno Geely má být napříště jen označením holdingové společnosti. Číňané mají s Volvo Cars velké plány, samozřejmě chtějí využít potenciálu švédské značky a technického know how v čínský prospěch. Geely mj. chce založit další značku, jež by využívala starší technologii Volvo, ale kromě toho rozvinout produkci nejmodernějších typů Volvo v Číně.
Problémy totiž představuje kurs švédské měny a vysoké výrobní náklady v severském království, a tak společnost Volvo Cars v únoru oznámila, že čínské úřady schválily stavbu nové továrny v Daqingu v provincii Heilongjiang, formálně jako společný podnik 50/50 % Geely/Volvo (domácí úřady klasifikují značku za zahraniční, byť patří Číňanům), dále továrny na motory v Zhejiangu a výzkumného a vývojového střediska Volvo v Šanghaji. První čínská továrna Volvo v Chengdu byla schválena už v říjnu 2012 a má být spuštěna ještě letos! Geely chce zvýšit produkci Volvo Cars na 800 tisíc ročně, samozřejmě s pomocí obou nových továren. Prvním čínským výrobkem Volvo bude prodloužený sedan S 60L, když Ford Motor Company souhlasila s přenosem technologie Volvo do Číny už v březnu 2012. Plánem je odbyt 200 tisíc vozů Volvo jen v Číně do roku 2015...
Zkušený Peter Horbury byl převelen ze šéfdesignera Volvo Cars na ředitele designu celého holdingu Geely, ale jak si poradí s nesourodou paletou podivných výrobků čínských značek, zatím zůstává záhadou. V červenci 2012 jeho místo u Volvo Cars převzal Thomas Ingenlath, který přišel od Volkswagen Group (působil i v Mladé Boleslavi). Ukázku čínského designu nabízíme na této dvoustraně, vozy jednotlivých značek se překrývají, samozřejmě mnohé mají společný základ, k masám míří Gleagle (dříve Geely), pro čínské snoby je určena řada Englon, údajně evokující britský styl (Englon = England + London), a představu o čínském luxusu vytváří Emgrand.
Převzato z časopisu