Představujeme
Wiesmann Project Thunderball – Blesk z čistého nebe
Lukáš Dittrich 09.04.2024 06:35
Foto: Wiesmann
Značka Wiesmann v minulosti vyráběla exkluzivní sportovní vozy osazené výkonnými spalovacími motory. Málokdo by si ještě nedávno dokázal představit, že i tento výrobce jednou začne produkovat elektromobily, jenže přesně to se aktuálně díky typu Project Thunderball stává realitou.
Foto: Wiesmann
Značka Wiesmann zahájila svou činnost v roce 1988 a její stále ještě poměrně krátká historie byla vždy spojena především se sportovními roadstery využívajícími techniku BMW. Nakonec letos tomu je přesně 30 let od momentu, kdy společnosti BMW a Wiesmann oficiálně uzavřely partnerství týkající se právě motorů. Jen málokdo by si ještě před pár lety dokázal představit, že i takovýto výrobce jednou bude nabízet elektromobily. To se ovšem s příchodem roku 2024 stává realitou. Aktuálně se totiž rozbíhá výroba bateriové novinky označované jako Project Thunderball. Wiesmann sice ve svých oficiálních materiálech přímo neuvádí konkrétní čísla týkající se kapacity výroby, nicméně před časem automobilka oznámila, že celá letošní produkce je již vyprodaná. O nový sportovní elektromobil evidentně zájem je, ačkoliv jeho cena začíná částkou 300 tisíc eur, tedy v přepočtu přibližně 7,3 milionu korun.
Příběh prvního elektrického typu značky Wiesmann se začal psát už v roce 2019, kdy byl představen automobil s názvem Project Gecko. Šlo o první novinku poté, co tato malá automobilka zbankrotovala a co dostala nového vlastníka. Tehdy se počítalo s využitím tradiční techniky, což znamenalo opět motory od divize M automobilky BMW, současně se ale začalo uvažovat také o elektrické verzi. Vzhledem k omezeným možnostem tohoto malého výrobce nakonec nebylo reálné vyvíjet a vyrábět obě varianty zároveň a vzhledem k nastaveným trendům automobilového průmyslu dostal přednost elektromobil. Samotní představitelé automobilky v jednom rozhovoru pro britský Autocar označili přechod na elektromobilitu za „výjimečnou příležitost“ a doslova uvedli, že „by byli hloupí, kdyby takou příležitost nevyužili“. Project Thunderball se světu nakonec představil v dubnu 2022 a v září stejného roku začala automobilka přijímat první objednávky. Výroba má odstartovat letos a letos také první zákazníci dostanou svůj vůz.
Foto: Wiesmann
Základem netradičního elektromobilu je monokok vyrobený z hliníkové slitiny. Koncepce by měla být v zásadě podobná tomu, co vozy Wiesmann používaly v minulosti, ovšem v modernějším podání a s úpravami, jež si vyžádala zástavba akumulátoru. Automobilka nicméně chtěla za každou cenu udržet typickou siluetu s dlouhou kapotou a kabinou posazenou maximálně vzad. Akumulátor má tvar písmene T, přičemž jeho velká část je uložena ve středovém tunelu. Celkově se podařilo dosáhnout rozložení hmotnosti v poměru 50/50. Kvůli nutnosti kompenzovat vysokou hmotnost základních částí elektrického pohonu pak byly na vnější panely karoserie použity lehké uhlíkové kompozity. Vůz díky tomu váží přijatelných 1,7 tuny.
Akumulátor je typu Li-NMC (nikl, mangan, kobalt) a jeho celková kapacita činí 92 kWh (využitelná je 83 kWh). Hmotnost dosahuje zhruba 500 kg a články mají tzv. flexibilní pouzdro, tedy jde o prizmatické články. Přesná čísla týkající se dojezdu nebo nabíjení automobilka zatím nezveřejnila, dojezd by měl ale podle normy WLTP dosahovat 500 km a nabíjení by mělo být velmi rychlé, protože Wiesmann použil 800V architekturu a počítá s možností dobíjení na DC stanicích výkonem až 300 kW. Palubní nabíječka pro nabíjení střídavým proudem má výkon 22 kW. Zajímavé je, že tradiční „motorářský“ partner v podobě automobilky BMW podle zjištění britského Autocaru neměl zájem pokračovat ve spolupráci také v oblasti akumulátorů a elektromotorů, proto společnost Wiesmann uzavřela partnerství s firmou Roding Automobile. Protože jde o klasický roadster, poháněna je samozřejmě zadní náprava. U ní jsou uloženy dva elektromotory s axiálním tokem magnetického pole. Jinak řečeno, Wiesmann sází na „placaté“ elektromotory, kterým se říká také „diskové“ (viz AR 2/’23). Ty dnes používají především výrobci supersportovních plug-in hybridů (Ferrari, McLaren) a Mercedes-Benz na ně vsadil v případě nové sportovní techniky určené pro elektrické vozy divize AMG. Celkový výkon dvojice těchto kompaktních elektromotorů činí 500 kW (680 k) a vrchol točivého momentu dosahuje 1100 N.m. Akcelerace z klidu na 100 km/h by měla být záležitostí na 2,9 s. Pozdější modely Wiesmann by měly mít poháněno každé zadní kolo zvlášť, u Projectu Thunderball ale toto řešení použito není. Místo něj výrobce vsadil na řešení, jež má blíže tradici. Oba elektromotory totiž pohání hřídel jednostupňové převodovky Hewland a na tu navazuje klasický mechanický samosvorný diferenciál.
Foto: Wiesmann
Důraz na tradice, navzdory elektrickému pohonu, byl kladen rovněž v interiéru. Ten je precizně zpracovaný a plný nejlepších materiálů, zároveň v něm ale uživatelé najdou také nemalé množství analogových ukazatelů. Na módu displejů Wiesmann u své novinky nepřešel. Podobně jako u některých běžných elektromobilů, i zde se nacházejí páčky pod volantem, sloužící pro nastavení intenzity rekuperace. K dispozici je pět různých úrovní. Volit lze rovněž mezi jízdními režimy Eco, Normal a Sport a připravena je i funkce Launch Control.
Výroba nového elektrického roadsteru značky Wiesmann bude probíhat v německé továrně ve městě Dülmen.
Foto: Wiesmann
Stručné technické údaje:
Motor
2x synchronní elektromotor s axiálním tokem magnetického pole, uložený vzadu, systémový výkon 500 kW (680 k), systémový točivý moment 1100 N.m. Jednostupňová převodovka Hewland, mechanický samosvorný diferenciál. Akumulátor Li-NMC, kapacita celková/využitelná 92/83 kWh, dojezd 500 km (WLTP), maximální výkon nabíjení AC/DC 22/300 kW.
Hmotnosti a provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Pohotovostní hmotnost přibližně 1700 kg, zrychlení 0–100 km/h za 2,9 s. Nejvyšší rychlost N.A.
Cena od 300 000 eur
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)