Představujeme
MERCEDES-AMG PROJECT ONE – FORMULE PRO SILNICE
Petr Hanke 13.07.2018 12:02
Představujeme
Přenos závodních technologií do silničních vozidel není nic nového. V podobě připravovaného vozu Mercedes-AMG Project ONE se na silnice dostane hybridní technologie Formule 1.
Mercedes-Benz se rozhodl své úspěchy v posledních čtyřech letech ve Formuli 1, kdy získal jak jezdecké, tak týmové tituly, přenést do světa silnicích vozů. Na loňském autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem představil svoji vizi nového hypersportovního vozu Project ONE, v jehož útrobách je aplikována technika převzatá právě z hybridních monopostů F1. Sériová verze by měla vzniknout v počtu 275 kusů a první vozy by měly opustit továrnu v roce 2019. Cena je stanovena na značných 70 milionů korun včetně DPH. Mercedes-AMG koncept budoucího vozu představuje při různých příležitostech. K vidění byl například na vytrvalostním závodě 24 hodin Nürburgringu nebo začátkem června na Legendách v Praze. Základem vozu je dvoumístná samonosná struktura vyrobená z uhlíkových kompozitů. Spalovací motor je umístěn podélně před zadní nápravou a je spojen s převodovkou situovanou mezi zadními koly a sloužící jako základ pro uchycení jejich zavěšení. Motor s převodovkou jsou tedy součástí nosné struktury, přesně, jako je tomu u vozů F1. Plug-in hybridní hnací soustava je odvozena od pohonu Formule 1, nicméně koncepčně byla dále upravena pro použití v silničním voze. V principu lze říci, že vidlicový šestiválec s objemem 1,6 litru spolupracuje hned se čtveřicí elektromotorů a soustava jako celek poskytuje výkon přesahující tisíc koní (740 kW)! Řešení poháněcí soustavy je velmi nekonvenční.
Přeplňovaný šestiválec je odvozen přímo z motoru závodního speciálu. Má například rozvod řešený ozubenými koly a ventily se uzavírají pneumaticky. Motor tak dosahuje otáček až 11 000 min-1. Přeplňování šestiválce zajišťuje velké turbodmychadlo s dmychadlem umístěným na výfukové straně motoru a turbínou poblíž sání. Obě tyto části jsou spojeny hřídelem, kolem nějž je umístěn jeden z elektromotorů. V tomto případě má výkon přibližně 90 kW (122 k) a dokáže turbodmychadlo roztočit až na 100 000 min-1. Pomáhá zrychlovat reakce motoru a současně je schopen rekuperovat část kinetické energie turbodmychadla. Další elektromotor, tentokrát s výkonem 120 kW (163 k), je ozubeným převodem spojen s klikovým hřídelem motoru a pomáhá s jeho roztáčením napřímo. Tyto systémy zajistí účinnost spalovacího motoru přesahující hodnotu 40 procent. Šestiválec pohání zadní kola prostřednictvím osmistupňové manuální převodovky s hydraulickým ovládáním a možností automatického a sekvenčního řazení. Převodovka byla vyvinuta přímo pro tento vůz a v jejím plášti je umístěn taktéž diferenciál zadní nápravy. Zbývající dva elektromotory jsou použity vpředu a každý z nich pohání přes redukční převod jedno z předních kol. Výkon každého z nich činí 120 kW (163 k). Tyto motory kromě dodatečné hnací síly účinně plní taktéž funkce rekuperace kinetické energie při brzdění a vektorového řízení dynamiky.
V běžném provozu jsou přední elektromotory schopny na elektřinu převést až 80 procent kinetické energie vozidla. Elektřina získaná nabíjením z externího zdroje nebo získaná rekuperací se ukládá v akumulátorech rozdělených na dva celky a situovaných za přední nápravou v podlaze vozu. Lithium-iontové články pracují s neobvykle vysokým napětím 800 V, které snižuje procházející proudy, což umožnilo použít tenčí, a tudíž lehčí kabeláž. Mercedes-Benz elektrickou hnací část soustavy označuje EQ Power+ a řadí ji do svého programu elektrických a elektrifikovaných vozidel. Mercedes-AMG Project ONE je schopen také jízdy na čistě elektrický pohon, automobilka udává v tomto případě dojezd 25 km. Podvozek je tvořen dvojitými příčnými -rameny na obou nápravách s odpružením řešeným nastavitelnými jednotkami pružina/tlumič situovanými napříč mezi nápravami. Jejich uspořádání umožnilo eliminovat klasické zkrutné stabilizátory. Specialitou budoucího „sériového“ vozu budou také kovaná kola z lehké slitiny s centrální maticí a integrovanými kryty z uhlíkových kompozitů snižujícími odpor vzduchu. Brz-dová soustava používá karbon-keramické kotouče. Dvoumístný interiér je navržen velmi účelově a stroze. Na mnoha místech odhaluje strukturu z uhlíkových vláken nosné struktury. Uhlíkové kompozity jsou použity také na dalších místech interiéru.
Dvojice sedadel je v kokpitu umístěna pevně, nastavovat lze pouze sklon jejich opěradel, vhodnou pozici za volantem zajistí nastavitelné pedály a volant. Právě volant je po vzoru Formule 1 hlavním ovládacím centrem vozu. Má na sobě integrované ovládací prvky včetně dotykových plošek na levé a pravé straně známé z aktuálních modelů Mercedes-Benz. Vozidlo s řidičem komunikuje prostřednictvím dvojice barevných displejů s úhlopříčkou 10 palců. Velmi speciální je nejen hnací soustava konceptu Project ONE, ale také jeho vzhled se zaoblenými a přísně funkčními tvary. Nepřehlédnutelný je například nasávací otvor nad střechou vozu přivádějící vzduch do motoru, ale aerodynamicky účinně je řešena také oblast prahů. Nevšední jsou taktéž velké nasávací otvory ve tvaru NACA integrované do krytu motoru. Mercedes-AMG uvádí, že sériová verze se od dosud představeného vozu lišit nebude. Zařadí se tak po bok nejexkluzivnějších extrémně sportovních vozů své značky, mezi nimiž dominuje především typ CLK GTR, zrozený v počtu 26 kusů v roce 1998 pro silniční provoz a odvozený ze speciálu určeného pro vytrvalostní závody.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený, turbodmychadlem (s elektrickou asistencí) přeplňovaný zážehový V6, uložený podélně před zadní nápravou, DOHC 4V; 1600 cm3, přímé vstřikování paliva, startér/generátor (120 kW/163 k), celkový výkon přes 500 kW (680 k); dvojice elektromotorů pohánějící přední kola 2x 120 kW/163 k; celkový výkon přes 740 kW (přes 1000 k). Osmistupňová přímo řazená převodovka s hydraulickým ovládáním. Elektronický pohon všech kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce z uhlíkových kompozitů s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, dvojitá příčná ramena, tlačné pružicí/tlumicí vzpěry push-rod; karbon-keramické kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/ESP; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kola vpředu 10,0J x 19, vzadu 12,0J x 20; pneumatiky vpředu 285/35 R 19, vzadu 335/30 ZR 20.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (předpokládané)
Největší rychlost přes 350 km/h, zrychlení 0 – 200 km/h pod 6,0 s, dojezd na elektřinu 25 km.
CENA cca 70 milionů Kč
Převzato z časopisu