Představujeme
VPG Mobility Vehicle 1 – Dobrý skutek
Tom Hyan 23.10.2012 09:30
Na autosalonu v Detroitu jsme si poprvé prohlédli speciální automobil VPG MV-1, vhodný pro rodiny, jejichž členem je hendikepovaný na invalidním vozíku...
Poprvé totiž někdo vymyslel automobil, do jehož interiéru postižený vjede přímo s invalidním vozíkem po boční rampě a po ukotvení vozíku k podlaze cestuje na čestném místě vedle řidiče. Další cestující sedí na průběžném zadním sedadle (pro tři), respektive na výklopném sedadle hned za řidičem (šestý proti směru jízdy). Mohutný automobil tvary připomíná londýnský taxík LTI TX4, ale není divu, vznikl totiž ze sériově nerealizovaného projektu Standard Taxi, jehož prototyp strohého a jednoduchého designu se představil v roce 2007 na autosalonu v New Yorku... Čtyřdveřový až šestimístný vůz VPG MV-1 s výklopnou stěnou v zádi má na pravém boku u druhých širokých bočních dveří manuální nebo elektricky ovládanou nájezdovou rampu, v prvním případě se sklonem 1:4,1; ve druhém nastavitelnou na dvojí délku vysunutí 1334 nebo 2210 mm (1:4,4 nebo 1:6), s využitelnou šířkou 762 milimetrů.
Délka vnitřního prostoru je 2070 mm; invalidní vozík může být ukotven vpředu vedle řidiče, anebo v zadní pozici, případně lze do automobilu s vnitřní šířkou 1638 mm umístit dva vozíky. Vnitřní výška u kotevních míst činí vpředu 1481 mm a vzadu 1511 mm. Světlost dveřního otvoru u rampy je 914 x 1422 mm. Marc Klein, šéf společnosti VPG (Vehicle Production Group LLC) z Miami a majitel taxikářské firmy Yellow Cab Company z Chicaga, podepsal smlouvu s partnerem AM General LLC, výrobcem vojenských a terénních vozů, už v roce 2008. Tehdy bylo zřejmé, že produkce automobilů Hummer v Mishawace (Indiana) se chýlí ke konci.
Na uvolněných linkách se měly vyrábět Standard Taxi, tvarově jednodušší předchůdci MV-1, ale s mechanickými skupinami GM Powetrain 4.3 V8, shodnými s typem Hummer H2 (od roku 2002 je vyráběl AM General pro General Motors). K náběhu Standard Taxi však nedošlo, Klein vyvinul podstatně vyspělejší verzi MV-1 (Mobility Vehicle), koncipovanou i pro jiné účely, jejíž výroba se rozběhla v říjnu 2011. Celková doba vývoje byla sedm let podle sdělení představitelů VPG na setkání v Detroitu. Nový VPG MV-1 (= Mobility Vehicle 1) se liší od Standard Taxi pohlednější karoserií, navrženou ve spolupráci s firmou Triad, tvůrcem prezidentských limuzín Cadillac. Tuhý obvodový rám, ve stylu amerických křižníků silnic šedesátých let, vytvořil specialista Roush, a proto MV-1 přešel na motory a převodovky Ford (Roush dlouhodobě s Fordem spolupracuje), ovšem partnerství s Clean Energy Fuels Corporation pokračuje na verzi s plynovým pohonem CNG (Compressed Natural Gas). Na vývoji se podílela rovněž Magna International.
Mateřská společnost VPG, která zadala výrobu firmě AM General (přes 4000 objednávek), zdůrazňuje, že MV-1 není žádná přestavba, ale kompletně nově vyvinutý automobil pro specifické použití, dodávaný přímo z továrny také v úpravě CNG pro hospodárnější provoz (tři nádrže plynu pod podlahou u zadní nápravy). Cena vozu byla stanovena na 39 500 USD; servis zajišťují dealeři MV-1 se silniční asistencí 24/7 (hodiny/dny v týdnu) včetně další přepravy vozíčkáře v případě potřeby. Záruka na vůz činí tři roky nebo třicet šest tisíc mil (57 924 kilometrů). Vedle samotného humánního poslání tohoto výrobku přináší MV-1 také částečné řešení zaměstnanosti v továrně AM General Commercial Plant v Mishawace, která musela ukončit produkci typu Hummer H2 po zániku této značky při bankrotu General Motors (nikdo ji nakonec nekoupil, Číňané si udělali vlastní kopii Dongfeng s jinými motory). Vojenské Humvee (originální Hummer, později H1) se vyráběly v sousedním závodě, rovněž ve městě Mishawaka v americkém státě Indiana.
Podnik AM General má vůbec pohnutou historii, když přecházel od jednoho majitele ke druhému, ale úspěšně prodal licenci na značku Hummer koncernu General Motors. V létě přibyla luxusní verze MV-1 LX s bohatší výbavou. Existuje také provedení MV-1 NY Taxi v typické žluté barvě, jež dostalo schválení k provozu v New Yorku už koncem loňského roku, a to navzdory tomu, že za standardní newyorské taxi byl bohužel vybrán Nissan NV200. Větší MV-1 New York Taxi samozřejmě zaujal především schopností přepravovat postižené na invalidním vozíku.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený zážehový osmiválec Ford 281 V8 s válci do V/90°, uložený podélně vpředu; OHC 2V, litinový blok a hliníkové hlavy válců; elektronické vícebodové vstřikování paliva; 4606 cm3 (ø 90,17 x 89,92 mm); 9,4:1; 182 kW (248 k)/4750 min‑1 a 400 N.m/4000 min‑1. Čtyřstupňová samočinná převodovka Ford 4R75E s rychloběhem; pohon zadních kol.
PODVOZEK – ocelový obvodový rám ze dvou podélníků a příček, mezi nápravami snížený; přední kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ramenech SLA (Short/Long Arm), vzadu tuhá náprava typu De Dion; vpředu vinuté pružiny, vzadu listová pera; teleskopické tlumiče; hřebenové řízení; kotoučové brzdy s posilovačem, ABS/EBD, ESC/TCS; pneumatiky All Season.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 3099 mm, d/š/v 5207/2017/1905 mm; světlá výška 152 mm; objem zavazadlového prostoru 1031 (CNG 824) l; objem nádrže paliva 90,8 l; pohotovostní hmotnost 2293 kg (CNG 2409 kg), celková 2994 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – spotřeba paliva město/dálnice 18,1/13,1 l/100 km; dojezd (CNG) 475 km; průměr otáčení 13,1 m.
Převzato z časopisu