Představujeme
VOLVO XC40 – ČERSTVÝ ZÁKLAD
Jiří Duchoň 06.12.2017 05:57
Představujeme
Nová rodina SUV značky Volvo Cars je kompletní. Typ XC40 přijíždí jako vůbec první na nové platformě CMA.
Renesance automobilky Volvo započala před dvěma lety premiérou velkého SUV XC90 (viz AR 12/’15), jež představilo zcela novou modulární platformu SPA včetně čtyřválcových motorů 2,0 litru Drive-E a pokrokové plug-in hybridní technologie. Stejný základ posloužil jen o několik měsíců později sedanům a kombi Volvo S90/V90 (viz AR 7/’16) a letos též menšímu SUV XC60 (viz AR 7/’17). Souběžně s přípravou SPA běžel rovněž vývoj platformy CMA (Compact Modular Architecture), určené v rámci koncernu Geely Auto Group (tedy včetně Volva) menším vozům. Také CMA vyniká značnou modularitou a širokými možnostmi přizpůsobit ji použití v automobilech různých velikostí a charakterů. Základní postupy jsou podobné jako u větší SPA, včetně zástavby stejných čtyřválcových motorů a manuálních i samočinných převodovek, jimž jsme se podrobně věnovali ve výše odkazovaných článcích. Počítá se i s využitím dalších poháněcích systémů včetně těch elektrických a hybridních, poháněna mohou být kola přední, ale i všechna čtyři. Závěsy všech kol jsou i u CMA nezávislé, vpředu mají trojúhelníková ramena a vzpěry MacPherson a vzadu víceprvkové závěsy, ovšem oproti větší platformě SPA se vzadu nepočítá s příčným kompozitovým perem, ale s konvenčními vinutými pružinami.
Loni v říjnu jsme byli s ostatními kolegy z poroty volící Vůz roku (COTY) v Göteborgu a Berlíně přítomni velkolepé dvoudenní premiéře nového automobilu Lynk & Co 01 (viz AR 11/’16), vyvinutého převážně evropskými konstruktéry Volva jako globální produkt koncernu Geely. Právě on se měl stát prvním hostitelem platformy CMA, nicméně od té doby je se značkou Lynk & Co ticho po pěšině. Takže tím skutečně prvním se nyní stává Volvo XC40, jež jsme si nyní s kolegy z COTY měli jako první možnost vyzkoušet v Barceloně a jejím okolí. K dispozici jsme zde měli vrcholné verze T5 a D4 se samočinnými převodovkami a pohonem všech kol. Pouze k nim jsou v tuto chvíli dostupné technické údaje (viz tabulka) a právě v těchto specifikacích a kombinaci s vyššími výbavami je lze nyní objednávat u nás. Tabulka s cenami je však již kompletní, další verze budou k dispozici v první polovině příštího roku, ještě později se pak objeví také zážehové tříválce. Nové Volvo XC40 lze s ohledem na použité mechanické skupiny a komfortní a bezpečnostní prvky považovat za bratrance typů XC60 a XC90. Oproti menšímu z nich má XC40 o 163 mm kratší rozvor a je o 263 mm kratší, ostatní vnější rozměry se změnily pouze v řádu milimetrů. Zavazadlový prostor je v základním uspořádání o 45 l menší než u XC60, ovšem stále bude patřit k největším v segmentu kompaktních městských SUV.
Mezi jeho velmi zdařilé finesy patří dvojitá podlaha, již lze v půli „zlomit“, čímž vznikne masivní dělicí příčka usnadňující přepravu menších předmětů a zavazadel. Zachována byla v této třídě nadprůměrná světlá výška 211 mm, usnadňující spolu s velkými nájezdovými a přechodovými úhly pohyb mimo vozovky se zpevněným povrchem. Zatímco XC60 lze z hlediska designu považovat za menší XC90, XC40 kráčí vlastní cestou a za vlastními zákazníky. Třeba řešení předních a zadních svítilen zůstává typické, celkově vůz vyniká ostřeji řezanými rysy, jež jsou znát zejména v řešení C-sloupků. Zajímavě působí prolomená maska chladiče, výlučnost svého XC40 bude moci zákazník dále podtrhnout řadou odstínů laků včetně efektních dvoubarevných kombinací. Podobně pestře lze konfigurovat interiér, od koberců přes čalounění sedadel až po strop. Základní uspořádání pracoviště řidiče připomíná sourozence z řad 60 a 90, a to zejména multifunkčním, svisle orientovaným dotykovým monitorem na středu palubní desky, ovládacími prvky nebo standardně dodávaným digitálním přístrojovým štítem, ovšem jinak je XC40 řešeno zcela nově. Startuje se nikoli otočným prvkem na středové konzole, ale logicky umístěným spínačem vpravo od volantu. Jízdní režimy se zde nepřepínají válečkem za voličem převodovky, ale tlačítkem ve spodní části středové konzoly.
Skutečně originální (ale zároveň dokonale funkční!) jsou svisle orientované výdechy ventilace, odlehčující jinak celkem masivní palubní desku a připomínající 60. léta v Americe. Ocenili jsme nejen pohodlná a vpředu i všestranně stavitelná sedadla, ale též dostatek odkládacích prostor všeho druhu. Mírně zvýšená poloha sezení je příjemná a přirozená, pouze palubní deska je dosti vysoká: sice vhodným způsobem podporuje dojem bezpečnosti a izolace od okolního světa, ale je třeba si na ni zvyknout. Zkoušené vozy T5 i D4 již po několika kilometrech jízdy oslovily vynikajícím odhlučněním jak od motoru, tak od prvků závěsů kol, odvalování pneumatik a aerodynamických ruchů. Uvidíme, jak na tom budou sériové vozy, ale v tomto ohledu byly naše první zkušenosti s XC40 skutečně znamenité, byť ve vyšších otáčkách hluk obou motorů do interiéru pronikal již výrazně citelněji. Vůz jednoduše naznačuje, že se bude nejlépe cítit při klidné jízdě na městských a příměstských silnicích, kdy se bude posádka kochat spíše než jízdními výkony a rychlostí vybranými obkladovými materiály, komfortním prostředím, krajinou a kvalitní -produkcí hudby. Hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem překvapilo pohotovostí v reakcích a kontaktem s předními koly, navíc lze upravovat charakteristiku posilovače samostatně a mimo přednastavené jízdní režimy.
Základní hmotnost je o 130 kg nižší než u XC60, což v kombinaci s kratším rozvorem přispívá k větší hbitosti, nicméně razantnější změny směru jízdy na Volvo XC40 raději nezkoušejte. Zvláště „dieselu“ se do zatáček příliš nechce, byť nakonec povelů řidiče uposlechne, a náklony karoserie v její podélné ose jsou poměrně citelné. O poznání suverénněji si v tomto ohledu vedlo zážehové provedení T5 R-Design s tužším podvozkem. Tlumení nerovností bylo také u něj až neuvěřitelné, a to i přes použití velkých, dvacetipalcových ráfků s pneumatikami profilu 45. Pohon všech kol má v případě Volva XC40 evidentně hlavně úlohu asistenta při zhoršených adhezních podmínkách, při rychlé jízdě nejeví žádnou snahu jakkoli potlačovat vrozenou nedotáčivost. Ale XC40 přesto uspělo! První testování nového typu Volvo XC40 jsme totiž s kolegy z poroty Car of the Year využili k vyhýbacímu, tzv. „losímu“ testu a zkouškám autonomního brzdění (AEB). V rámci dánských Tannistesten (viz AR 11/’17) totiž ještě tyto vozy nebyly k dispozici, nicméně XC40 splnilo všechny požadavky, aby se mohlo zapojit do klání o titul evropský Vůz roku 2018 (COTY). Ve vyhýbacím manévru, kdy je třeba v rámci kužely vytyčené trati prudce přejet do levého -jízdního pruhu a ihned se z něj vrátit, byl nasazen nejdříve vůz v provedení D4 Momentum s pneumatikami Continental PremiumContact 235/50 R19. V nájezdové rychlosti 62 km/h se projevil lehký náznak nedotáčivosti, jež byla při rychlosti 70 km/h již velmi výrazná a vedla ke sražení jednoho kuželu při rovnání vozu do původního jízdního pruhu.
Rychlost 67 km/h se jevila jako limitní a přední pérování jako příliš měkké, nicméně vůz na hranici svých schopností testem prošel. Druhým zkoušeným bylo XC40 T5 R-Design s pneumatikami Pirelli Zero 245/45 R20. Při nájezdové rychlosti 65 km/h byla nedotáčivost méně citelná než u D4 a tužší podvozek vozu lépe slušel, ovšem při rychlosti 74 km/h byla nedotáčivost výrazná a opět padl jeden z kuželů. Nicméně v rychlosti 71 km/h bylo chování vozu jisté a ovladatelnost dobrá. Na SUV velmi dobré výsledky. Nové Volvo XC40 vyniklo i ve zkoušce samočinného brzdění, kdy před překážkou dokázalo bez zásahu řidiče zastavit z rychlosti 73 km/h (při 75 km/h již došlo ke kontaktu s překážkou). XC40 se tak přiblížilo většímu Volvu XC60, jež letos v Tannistesten dosáhlo rekordu těchto zkoušek: před překážkou zastavilo z rychlosti 80 km/h. 22. listopadu, tedy v den, kdy jsme s vozy Volvo XC40 v Barceloně jezdili, byla zahájena sériová výroba v továrně Volvo Cars v belgickém Ghentu za účasti belgického premiéra Charlese Michela a prezidenta Volvo Cars Håkana Samuelssona. Automobilka v tuto chvíli registruje na 13 000 objednávek a první vozy se ke svým zákazníkům dostanou na počátku roku 2018. Jak ukázaly naše první jízdy ve Španělsku, nové Volvo XC40 se stane velmi zajímavou alternativou pro náročné zákazníky, kteří hledají kompaktní SUV a očekávají od něj vytříbený styl, vybrané materiály a špičkové komfortní a bezpečnostní t-echnologie.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový (T5) nebo vznětový (D4) řadový čtyřválec Drive-E, uložený vpředu napříč; 1969 cm3
(ø 82 x 93,2 mm); rozteč válců 91 mm; hliníkový blok a hlava válců; DOHC 4V; přímé vstřikování paliva, pro D4 i-Art common-rail, EU6;
a) T5 AWD: typ B4204 T14; turbodmychadlo; 10,8:1; 182 kW (247 k)/5500 min-1 a 350 N.m/1800 – 4800 min-1;
b) D4 AWD: typ D4204 T12, dvě turbodmychadla VGT; 15,8:1; 140 kW (190 k)/4000 min-1 a 400 N.m/1750 – 2500 min-1;
Samočinná osmistupňová převodovka Aisin AW TG-81 SC (5,250 – 3,029 – 1,950 – 1,457 – 1,221 – 1,000 – 0,809 – 0,673 – Z 4,015), stálý převod 3,329/3,200; pohon všech kol AWD s mezinápravovou spojkou Haldex V a zadním diferenciálem Getrag.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové závěsy Integral Link; odpružení vpředu vinutými pružinami; kapalinové tlumiče, na přání adaptivní, a příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy př./zad. ø 322 – 345/302 mm; ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/CTC, HLA/HDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,4 m.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2702 mm, rozchod kol 1601/1626 mm; d/š/v 4425/1910/1652 mm; světlá výška 211 mm; objem zavazadlového prostoru 460/1336 l; objem palivové nádrže 54 l, pro b) objem nádrže AdBlue 14,5 l; pohotovostní hmotnost 1684 – 1733 kg podle typu a výbavy; brzděný přívěs 2100 kg; největší zatížení střechy 75 kg; úhel nájezdový/přechodový/výjezdový 21,7/21,9/30,4°; součinitel odporu vzduchu cx = 0,34 – 0,37.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů a/b)
Největší rychlost 230/210 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,5/7,9 s; spotřeba paliva NEDC kombinace 7,2/5,0 l/100 km, emise CO2 164/131 g/km; podle WLTP 8,3 – 9,0/6,3 – 7,0 l/100 km,
emise CO2 189 – 205/166 – 185 g/km.
Převzato z časopisu