Představujeme
VOLVO ON CALL – PROPOJENÍ SVĚTŮ
Petr Hanke 15.05.2018 09:39
V posledních letech se automobilky zabývají zapojením automobilů do digitálního světa svých majitelů. Volvo tyto nové služby spojuje pod označením On Call a uživatelským rozhraním je hlavně aplikace pro chytré telefony.
Doba na okolním světě nezávislých automobilů (neberme nyní v potaz potřebu údržby či paliva) skončila. Když zůstaneme v Evropě, pak nové automobily již musí mít integrované elektronické SIM karty, jimiž jsou v případě nehody schopné automaticky zavolat záchranným složkám. Základní motivací použití SIM karet ve vozech je samozřejmě bezpečnost, v případě programu Volvo On Call jde konkrétně o automatické nebo manuální tísňové volání, eventuálně přivolání asistenční služby v případě nehody nebo možnost spojení s asistentem v telefonickém centru Volvo, jenž je připraven pomoci s řešením různých potíží na cestách. Obecně ale lze tyto SIM karty s datovým připojením využívat i k mnoha dalším funkcím. A protože k internetu je připojen i každý moderní telefon, propojení automobilu a uživatele je nasnadě. Ekosystém propojení mezi vozidly a majiteli Volvo On Call je z pohledu uživatele samotného dán především aplikací v chytrém telefonu, která je ke stažení zdarma v Apple App Store nebo Google Store pro systémy Android. Aplikace jako taková si následně dokáže zajistit prostřednictvím serverů automobilky komunikaci přímo s vozem. Z telefonu tak lze například zapnout nezávislé topení či klimatizaci. Klasické automobily (cca od roku výroby 2015) se nastartují, hybridní modely se zapnou a aktivují topení nebo klimatizaci. Automobil je možné na mapě přímo lokalizovat a následně se pomocí navigace nechat k němu dovést.
Na dálku lze také zjistit, zda je vůz uzamčený a má uzavřená okna, případně tyto úkony učinit dálkově. Systém umí také zaslat adresy nebo dokonce celé připravené trasy přímo do navigačního systému automobilu, a tím předejít nutnosti jejich klasického zadávání. Aplikace umí rovněž upozornit na nadcházející schůzku a s předstihem majitele vyzvat na nutnost vyrazit na cestu. Jednou z praktických funkcí je také možnost vytvoření knihy jízd, protože aplikace uchovává informace o trase, délce jízdy a spotřebě paliva 100 dní nazpět. Tyto informace lze odeslat e-mailem. Vrcholná verze systému Volvo On Call je ve vozidle vybavena dvojicí elektronických SIM karet. Zatímco první je určena pro výše uvedené funkční záležitosti a komunikaci, druhá je navržena obecně pro „zábavní“ funkce uživatele. Samozřejmě komunikuje až standardem LTE. S touto SIM kartou jsou ve voze dostupné například funkce online streamování hudby z různých hudebních služeb, ale na palubě lze vytvořit také WiFi hotspot pro 8 mobilních přístrojů posádky. To je další příspěvek ke komfortu na palubě. Zajímavou novinkou Volvo On Call je služba doručování do vozu. Protože je závislá na smlouvách s dalšími společnostmi, tak v současnosti funguje zatím jen ve vybraných městech Švédska, Norska a Švýcarska.
Opírá se o funkci digitálního klíče, jejž lze při objednávání zboží z internetových obchodů zaslat doručovatelské společnosti. Její zaměstnanec získá souřadnice vozu a jakmile k němu dorazí, pomocí telefonu do něj zašle přes Volvo On Call jednorázový kód a vozidlo otevře zavazadlový prostor. Po vložení zásilky kurýr automobil uzavře, systém pošle uživateli zprávu a nákup je vyřízen. Právě digitální klíč integrovaný v telefonech je v současnosti další funkcí, jež umožní automobily nově využívat. V rámci malých skupin bude možné, aby jeden automobil sdílelo nezávisle na sobě více osob bez nutnosti fyzického předávání klíčku od vozidla. Stačí mít jen v telefonu „oprávnění“ – digitální klíč – a vozidlo lze odemknout a nastartovat. Není pochyb o tom, že jsme teprve na začátku nové éry komunikace s vozidly. Funkce, jež budou mít opravdu smysl, vykrystalizují až reálným používáním těchto prvotních konceptů, případně při něm vzniknou požadavky na nové.
Převzato z časopisu