Představujeme
Volvo 40.1 a 40.2: koncepty na nové platformě CMA
Lukáš Dittrich 06.06.2016 06:37
Švédská automobilka Volvo počítá do budoucna se třemi základními řadami. Zákazníci si budou vybírat mezi modely řady 90, 60 a 40. Nabídka největších modelů už je po představení XC90 a nedávném příchodu V90 a S90 téměř kompletní, čeká nás už jenom V90 Cross Country. Jak jistě víte, základem těchto modelů je platforma SPA, jenž poslouží také coby základ pro chystané modely řady 60. Nejmenší řada ovšem dostane vlastní novou platformu, kterou nám automobilka nedávno ukázala ve švédském Götteborgu.
Nový technický základ určený pro malé automobily nese označení CMA (Compact Modular Architecture) a Volvo hned při jeho představení ukázalo dva koncepty využívající tuto techniku. Koncept 40.1 je předzvěstí malého SUV, 40.2 je předobrazem nové V40. Nejde o sedan, jak by se na první pohled mohlo zdát, nýbrž o vůz s karoserií liftback a je také zajímavé, že i tento liftback má dost vysoký podvozek, takže je svým způsobem blízko crossoverům.
Není žádným tajemstvím, že se na vývoji platformy podílela čínská automobilka Geely, která Volvo vlastní. Oficiálně probíhal vývoj ve Švédsku, přičemž vývojový tým byl složen z inženýrů Volva i Geely. Čínská automobilka použije techniku CMA pro vlastní modely. Ty tak ponesou základní techniku typu náprav, nádrže nebo motorů shodnou s modely Volvo, nicméně obě značky mají také vlastní skupinu dílů, kterou použijí výhradně pro své modely. Nelze proto říci, že automobily Volvo a Geely s touto technikou budou zcela identické. Mimochodem vývoj nové platformy trval zhruba tři roky.
Nová platforma CMA počítá výhradně ze zástavbou motoru vpředu napříč a v základu také s pohonem přední nápravy. Jak nám ale sdělili inženýři od Volva, technika je připravena rovněž na pohon všech kol, kdy se může o pohon zadní nápravy pracující se zavěšením typu Integral Link postarat jak klasická mezinápravová spojka, tak samostatný elektromotor podobně, jako tomu je u pohonné jednotky T8 Twin Engine.
V plánu jsou samozřejmě i hybridy, přičemž jeden byl k vidění hned na švédské prezentaci. Nese označení T5 Twin Engine a jeho celkový výkon se pohybuje kolem hranice 300 koní. Základem je tříválcový motor o objemu 1,5 l, kterému pomáhá elektromotor. Poháněná je zde ale pouze přední náprava. Jinak jde o plug-in hybrid schopný ujet v čistě elektrickém režimu více než 50 km. Dříve nebo později Volvo na technice CMA postaví i čistokrevný elektromobil s akumulátory uloženými pod podlahou. Zde by měl být dojezd minimálně 350 km.
Samotný zážehový tříválec je další důležitou novinkou přicházející spolu s CMA. Technicky vychází z dvoulitrů Drive-E, nicméně Volvo popřelo, že by šlo pouze o dvoulitr s amputovaným jedním válcem. Zatím se představila verze přeplňovaná turbodmychadlem, na přesné technické údaje si musíme ale ještě počkat. Možnosti motoru ovšem naznačuje nejsilnější provedení použité u hybridní T5, kde má tento tříválec 184 kW (250 k).
Budoucí malé modely by měly využívat v případě zážehových jednotek už pouze tyto nové tříválce, dieselová část nabídky bude obsahovat známé přeplňované dvoulitry, které Volvo nasazuje do svých modelů už dnes. V budoucnu není vyloučeno, že se nový zážehový tříválec dostane také do modelů vyšších řad. Volvo bude minimálně pro začátek vyrábět tento nový motor v Číně, protože v Evropě není aktuálně volná výrobní kapacita. Existuje ovšem záměr, podle kterého by se měla výroba nového tříválce časem přesunout do Švédska.
Prvním sériovým automobilem postaveným na platformě CMA bude malé SUV XC40, které se představí už příští rok. Pak bude následovat V40 a počítá se i s provedení V40 Cross Country. Více informací na téma techniky CMA se dočtete v připravovaném červencovém vydání časopisu Automobil.