Představujeme
VOLVO 40.1 & 40.2 – Renesance pokračuje
Lukáš Dittrich 25.07.2016 06:30
Představujeme
Po platformě SPA představila automobilka Volvo další technický základ, určený tentokrát pro kompaktní vozy. Na co se můžeme těšit, naznačily nové koncepty 40.1 a 40.2.
Volvo odstartovalo své obrození pod taktovkou automobilky Gee-ly, svého současného vlastníka, novou generací typu XC90 (viz AR 12/’15). Základem tohoto velkého SUV je platforma SPA, a tu následně převzaly modely S90 a kombi V90, o nichž píšeme v přední části tohoto Automobilu. Stejný technický základ využije rovněž chystaná řada 60, ale tím schopnosti zmiňované platformy končí. Nicméně Volvo chce svou nabídku dále rozšiřovat o kompaktnější automobily, proto musela přijít i menší technika, označená jako Compact Modular Architecture (zkráceně CMA). Švédský výrobce má v plánu nabízet řady 90, 60 a 40. Právě poslední jmenovaná vyroste na základech nové CMA. Stejně jako u SPA se bavíme i v tomto případě o modulárním technickém základu, takže nečekejte, že by Volvo nabízelo pouze V40, jak je tomu dnes. Přímo ve Švédsku automobilka potvrdila příchod trojice S40, V40 a klasického malého crossoveru XC40. Tím ale nabídka velmi pravděpodobně neskončí, protože představitelé značky ve Švédsku svorně odpovídali na otázku, kolik tedy automobilů vyroste na CMA, jednoduchou odpovědí: mnoho. Ale nepůjde pouze o švédské vozy. Není žádným tajemstvím, že se na vývoji nové kompaktní platformy podílela také automobilka Geely. Vývoj trval tři roky a probíhal ve Švédsku, nicméně v týmu, jenž na CMA pracoval, byli i čínští inženýři z Geely. Důvod je prostý.
CMA totiž poslouží také jako základ pro čínské automobily. Jak moc budou modely Volvo a Geely podobné? Základ zůstane samozřejmě shodný, ovšem každá automobilka přidá rovněž skupinu vlastních dílů. Technika CMA do jisté míry vychází z SPA, nejde ovšem přímo o její zmenšenou verzi. Jak ale řekla šéfka vývoje malých automobilů značky Volvo Helena Bergström Pilo na švédské prezentaci, konstruktéři využili znalosti získané při vývoji SPA. Možnosti, jež tato technická novinka nabízí, jsou opravdu velké. Těšit se můžeme na klasické spalovací motory, na hybridy i na elektromobil. Volvo navíc bude moci zařadit různé koncepce. Základem bude vpředu napříč uložený motor a pohon přední nápravy, počítá se ovšem i s pohonem všech čtyř kol. Pokud jde o hybrid, Volvo již ukázalo provedení Volvo 40.1 Concept T5 Twin Engine, pracující s tříválcovým přeplňovaným motorem a elektromotorem, nicméně šlo o pohon přední nápravy. Technicky ovšem není problém uzpůsobit hybridní provedení tak, aby mělo elektromotor na zadní nápravě, a šlo tím pádem o hybridní pohon všech kol. Logicky to samé platí o elektromobilu. I ten může dorazit v provedení s pohonem obou náprav. Co se baterií týká, v současnosti Volvo pracuje s lithium-iontovými akumulátory, ale vývoj stále pokračuje. V budoucnu mohou být nasazeny i jiné akumulátory. Cílem jsou menší rozměry a větší kapacita. Pro nejbližší budoucnost Volvo počítá s dojezdem více než 50 km u plug-in hybridních variant a přes 350 km u elektromobilů.
Pro úplnost dodejme, že akumulátory budou uloženy v jednom velkém modulu pod podlahou. Velkou novinkou je kromě CMA jako takové nový tříválec, technicky vycházející ze čtyřválců řady Drive-E, použitých například u XC90. Objem motoru činí 1,5 litru, Volvo nasadilo přímý vstřik paliva, variabilní časování ventilů nebo výfukové potrubí integrované do hlavy válců. Všechny nové modely řady 40 budou mít v případě benzinové jednotky už pouze tento tříválec. Mimochodem, technicky bude snadné stejný motor nasadit také do větších modelů postavených na platformě SPA. O výkonech zatím Volvo neřeklo téměř nic. Ví se pouze to, že v nejsilnější verzi T5 Twin Engine bude tříválec naladěný na 184 kW (250 k). Kvůli nedostatečné výrobní kapacitě se bude tento motor vyrábět v čínské továrně Volvo, nicméně se počítá s pozdějším přesunem výroby do Švédska. Zájemci o naftovou pohonnou jednotku, kombinovanou s novými malými modely, dostanou čtyřválce řady Drive-E 2,0 l známé ze současných modelů. Volvo přirozeně nezapomnělo ani na bezpečnost. Nová menší platforma CMA tudíž umožňuje instalaci všech bezpečnostních prvků známých z SPA. Jak bude vypadat technický základ CMA v praxi, to Volvo prezentovalo na dvojici konceptů. Ten s označením 40.1 ukazuje velmi sériově vypadající crossover s délkou 4390 mm, šířkou 1933 mm a výškou 1635 mm. Druhou variací na téma CMA je studie 40.2. I když to tak na první pohled nevypadá, nejde o klasický sedan. Tento automobil dlouhý 4507 mm, široký 1857 mm a vysoký 1470 mm dostal karoserii liftback. Hodnota rozvoru je pro obě novinky shodných 2,7 m. Více toho Volvo při odhalení nových konceptů na téma technika neřeklo, takže si musíme počkat, co přinese blízká budoucnost. Prvním sériovým automobilem postaveným na CMA by měl být crossover XC40, jenž dorazí už příští rok.
Převzato z časopisu